Poboljšati komunikaciju između mladih umjetnika i institucija

Prvo izdanje Foruma mladih umjetnika održano na KotorArtu

2341 pregleda3 komentar(a)
Foto: Krsto Vulović

U formatu potpuno drugačijem od javnog sviranja, mladi crnogorski muzičari nastupili su preksinoć na Međunarodnom festivalu KotorArt i održali, po utiscima organizatora, jedan od najboljih “koncerata” ovog izdanja. Više mladih okupljeno je na Forumu mladih umjetnika koji se prvi put sada održao u Kreativnom habu u Kotoru.

“Pričali smo o važnim temama, kao sto su mobilnost i umrežavanje mladih, prilike za nastup, finansiranje umjetničke muzike, podrška talentima, izgradnja publike, ali i o našim različitim umjetničkim iskustvima i potrebama i položaju mladog umjetnika u 21. vijeku, iz čega ćemo izvući konkretne zaključke. Naglasio bih potrebu da se stvori komunikacija između mladih i državnih institucija nadležnih za kulturu, mlade i obrazovanje, da oni prepoznaju našu dobronamjernost, te da imaju interesovanja za ove teme i učestvuju u dijalogu s nama”, poručio je pijanista i student političkih nauka u Beču, jedan od učesnika Foruma Andrija Jovović.

U okviru cjelodnevnog programa mladi su radili u dvije, za javnost zatvorene, fokus grupe o institucionalnim i umjetničkim aspektima teme, a kroz čitav program su ih vodile moderatorke Marija Ružić Stojanović, direktorica programa za jačanje kapaciteta OCD institucija i medija, i Sara Mandić, pijanistkinja i menadžerka u kulturi i medijima.

Tom prilikom analizirali su i iznosili zapažanja o aktuelnom stanju u umjetničkoj muzici Crne Gore, sa fokusom na položaj mladih umjetnika, te razmatrali i predložili mjere koje bi doprinijele njenom budućem poboljšanju i razvoju. Pored Jovovića, na Forumu su učestvovali: pijanistkinja Miljana Nikolić, sopran Petra Radulović, violončelisti Sari Šaćiri, Eden Sekulović i Kosta Popović, violinisti Jelena Jovović, Viktor Huter, Vukica Rašović i Dušan Obrenović, kao i kompozitor Marko Kovač... Većina njih bila je angažovana u okviru višegodišnjeg serijala KotorArt talenti, a sada su imali priliku i da razmijene iskustva iz različitih evropskih zemalja u kojima studiraju, žive, a neki već i rade i daju komparativne primjere i ideje koje mogu uticati na podizanje kvaliteta kulturnog života Crne Gore, ali i temama koje se tiču mladih.

Mladi su odgovarali na pitanja i zajednički promišljali na teme iz domena umjetnosti i obrazovanja, te se dotakli muzičkog obrazovanja u osnovnim školama, načinima privlačenja i kreiranja publike, prilikama za nastup mladih umjetnika, takmičenjima, načinima stupanja u kontakt sa klasičnom muzikom najmlađih u Crnoj Gori, i mnogim drugim važnim aspektima teme. Takođe, u okviru institucionalnih aspekata teme, mladi su diskutovali o međusobnoj saradnji institucija, izvorima finansiranja, kao i o kreiranju baze podataka i sistematizovanju scene u svrhu popisivanja, povezivanja, odnosno očuvanja muzičke baštine Crne Gore.

“Panel diskusija mladih ostaće u predivnom sjećanju svih prisutnih jer smo imali priliku čuti elokventne, obrazovane, dobronamjerne mlade umjetnike koji žele da aktivno doprinesu boljoj umjetničkoj sceni u Crnoj Gori. Razmjenjivali su iskustva i doživljaje dosadašnjeg obrazovanja i njihovog umjetničkog puta, a date su mnoge ideje i konkretni predlozi za unapređenje. Ovo je prvi Forum mladih umjetnika, ove godine zamišljen kao pilot projekat u nadi da će naći svoje mjesto na festivalu, a i šire, a sinoćna diskusija nam je pokazala da će to tako sigurno i biti”, zaključili su iz službe festivala za odnose s javnošću.