Tenzije poslije objave zapadnoafričkih zemalja o slanju vojske u Niger radi obnove demokratije
Poslije sastanka organizacije ECOVAS u Abudži, glavnom gradu susjedne Nigerije predsjednik susjedne Obale Slonovače Alasan Uatara rekao je da će njegova zemlja učestvovati u vojnoj operaciji, zajedno sa Nigerijom i Beninom
Tenzije rastu između vojske Nigera i zapadnoafričkog bloka država ECOVAS, nakon što je taj blok saopštio da se sprema da pošalje trupe da obnove demokratiju u Nigeru, a pošto su se lideri hunte oglušili o rok za vraćanje svrgnutog predsjednika Bazuma na položaj.
Nešto ranije predstavnici hunte rekli su zamjenici državnog sekretara SAD Viktoriji Nuland da će ubiti svrgnutog predsjednika Mohameda Bazuma ako susjedne zemlje pokušaju bilo kakvu vojnu intervenciju, izjavila su juče dva zapadna zvaničnika za Asošiejted pres.
Nejasno je kada i gdje će snage biti raspoređene i koje bi zemlje iz 15-članog bloka učestvovale. Vojni eksperti kažu da bi se kontingent vjerovatno sastojao od oko 5.000 vojnika predvođenih Nigerijom i mogao bi biti spreman za nekoliko nedjelja.
Poslije sastanka organizacije ECOVAS u Abudži, glavnom gradu susjedne Nigerije predsjednik susjedne Obale Slonovače Alasan Uatara rekao je da će njegova zemlja učestvovati u vojnoj operaciji, zajedno sa Nigerijom i Beninom.
U četvrtak uveče nakon samita, francusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da podržava "sve usvojene zaključke" ECOVAS.
Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je da njegova zemlja cijeni "odlučnost EKOVAS da istraži sve opcije za mirno rješavanje krize" i da će huntu smatrati odgovornom za bezbjednost predsjednika Bazuma.
Hjuman rajts voč saopštio je danas da je razgovarao sa Bazumom, koji je rekao da je njegov 20-godišnji sin bolestan sa ozbiljnim srčanim oboljenjima i da mu je odbijen pristup ljekaru. Predsjednik je rekao da nema struju skoro 10 dana i da mu nije dozvoljeno da se viđa sa porodicom i prijateljima, niti da unosi zalihe u rezidenciju.
Niger je važna zemlja u Sahelu, regionu južno od pustinje Sahare, s kojom zapadne zemlje sarađuju u borbi protiv džihadističkog nasilja povezanog sa Al Kaidom i grupom Islamska država koja je ubila hiljade i raselila milione ljudi.
Otkako je preuzela vlast, hunta je prekinula veze sa Francuskom i koristi nezadovoljstvo naroda prema tom svom bivšem kolonijalnom gospodaru kako bi ojačala svoju podršku. Takođe je zatražila pomoć ruske plaćeničke vojske Vagner, koja već djeluje u nekolicini afričkih zemalja.
( BETA )