Njemačka razmatra isporuku raketa "Taurus" Ukrajini
Njemačka vlada očigledno je odustala od protivljenja da Ukrajini isporuči krstareće rakete "Taurus". Preduslov je, međutim, da se ograniči njihov domet
Prema izvještajima medija, njemačka vlada ispituje kako u narednim mjesecima može da snabdijeva Ukrajinu krstarećim raketama „Taurus“ iz zaliha Bundesvera. Prema informacijama magazina „Špigel“, u toku su razgovori između Ministarstva odbrane i industrije naoružanja.
Ministarstvo odbrane Borisa Pistorijusa zatražilo je od proizvođača „Taurusa“ da ograniči domet tih krstarećih raketa vazduh-zemlja. Takvo ograničenje sistema je moguće je izvesti, prenosi „Špigel“, pozivajući se na izvore iz industrije naoružanja. Ali, za to će biti potrebno nekoliko nedjelja.
Kancelar protiv upotrebe raketa na teritoriji Rusije
Njemački kancelar Olaf Šolc želi da uz pomoć te tehničke modifikacije spriječi da Ukrajina koristi sisteme dugog dometa za napade na teritoriji Rusije. Šolc je, navodi se, spreman da odobri isporuku „Taurusa“ tek kada se uvjeri u to ograničenje.
Portal „t-onlajn“ je ranije, pozivajući se na krugove Šolcovih socijaldemokrata (SPD), javio da vlada „uskoro“ namjerava da najavi isporuku krstarećih raketa.
Prije samo nedjelju dana, ministar odbrane Pistorijus odbacio je mogućnost brze isporuke, ali je nije kategorički odbacio. „Trenutak za odluku za nas još nije došao“, rekao je. Zabrinutost oko isporuke je očigledna. „Mi nismo jedini koji ne isporučuju. Ni naši američki saveznici ne isporučuju takve krstareće rakete. Naše imaju poseban domet.“
Prvi zahtjev iz Ukrajine stigao u maju
„Taurus“ je opremljen sopstvenim pogonskim sistemom i sa više navigacionih sistema koji omogućavaju nizak let preko neprijateljske teritorije. To znači da borbeni avioni mogu da lansiraju krstareće rakete koje su u stanju da unište ciljeve udaljene do 500 kilometara. Vlada u Kijevu je još u maju zatražila od njemačke vlade da isporuči rakete „Taurus“, što tada nije dolazilo u obzir.
Ali, proteklih dana je rasprava o mogućoj isporuci unutar njemačke vladajuće koalicije dobila na zamahu. Socijaldemokrata Andreas Švarc (SPD) prvi se prošle nedjelje založio za isporuku. Švarc vjeruje da će Ukrajina održati obećanje i da neće koristiti zapadne sisteme naoružanja za napade na rusku teritoriju. „Čak i sa već isporučenim artiljerijskim sistemima ’Mars’ i ’Himars’, Ukrajinci bi mogli da dosegnu rusku teritoriju, što je do sada izbjegavano“, rekao je Švarc za „Špigel“. Slično je izjavila i političarka stranke Zelenih Agnješka Bruger.
"Vrijeme je da se da zeleno svjetlo"
I političarka Liberala (FDO) Mari-Agnes Štrak-Cimerman, koja je u toj partiji zadužena za pitanja odbrane, takođe se izjasnila za isporuku krstarećih raketa Ukrajini.
„Imamo dovoljno ’Taurusa’. Dobar dio je spreman za upotrebu, a Ukrajini su hitno potrebni. Vrijeme je da damo zeleno svjetlo“, rekla je za televiziju „Feniks“ Štrak-Cimerman, inače predsjednica Odbora za odbranu njemačkog Bundestaga.
I dodala: „Mislim da je problem ponovo u kancelarskom kabinetu, gdje ne žele da se ta tema istakne. Nervira me što ponovo vodimo diskusiju koja me veoma podsjeća na raspravu o isporuci tenkova“.
Demohrišćani zahtijevaju od Šolca jasnoću u vezi isporuke
Opozicioni Demohrišćani (CDU/CSU) takođe zahtijevaju više jasnoće u vezi isporuke „Taurusa“. U vezi tog pitanja ne bi smio da se ponovi „još jedan cirkus vladajuće koalicije“, rekao je za novinsku agenciju dpa šef poslaničke grupe Demohrišćana Johan Vadeful (CDU). „Za nas je važno da se odluka o isporuci raketa Taurus dobro razmotri.“
Stručnjak za odbranu Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Florijan Han, slično kao i političarka FDP Štrak-Cimerman, podsjetio je na rasprave u koaliciji o isporuci tenkova Ukrajini. Ni kancelar Šolc, ni ministar odbrane Pistorijus (obojica socijaldemokrate) nisu, kaže, naučili na greškama. „Ako Njemačka ne može da se uključi u isporuku borbenih aviona, trebalo bi barem da preuzmemo vodeću ulogu u naoružavanju ukrajinske PVO. Logična odluka je da se sistemi ’Taurus’ isporuče Ukrajini“, rekao je Han. „Ali, za to je potrebna volja, kao i spremnost za donošenje odluka. Ni jedno ni drugo do danas se ne može vidjeti u saveznoj vladi.“
Isporuka „Taurusa“ značajno bi pomogla Ukrajini da se odbrani od ruske agresije, ocijenio je stručnjak Demohrišćana za spoljnu politiku Jirgen Hart (CDU). „Ako vladajuća koalicija želi ukrajinsku pobjedu, treba odmah da naredi isporuku“. Hart ujedno zahtijeva: „Napadi na rusku teritoriju, priznatu po međunarodnom pravu, moraju biti isključeni.“
( Deutsche Welle )