Ombudsman: Smiriti tenzije, javnim raspravama ne ugrožavati bilo čiju sigurnost
"Veliki dio ovih dešavanja događa se u internet prostoru i tamo gdje država najmanje prodire kako bi spriječila ove pojave", navodi se u saopštenju
Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda (Ombudsman) saopštila je da javnim raspravama ne bi trebalo ugrožavati bilo čiju sigurnost i pozvala je na smirivanje tenzija.
"Crna Gora ovih dana, nažalost, još jednom posrće u podjelama, mržnji, netrpeljivosti i isključivosti. Pri tom se sve više na udaru nalaze javne ličnosti i oni koji na bilo koji način učestvuju u javnom životu Crne Gore, uključujući slobodne medije, političare/ke, nosioce javnih funkcija i predstavnike civilnog sektora", dodaje se u saopštenju Ombudsmana.
Veliki dio ovih dešavanja događa se, kako se navodi, u internet prostoru i tamo gdje država najmanje prodire kako bi spriječila ove pojave.
"Dio njih je jasna posljedica činjenice da se kroz elektronske objave i portale, na internetu može činiti skoro sve - bez bilo kakvih ozbiljnih posljedica, osim društvene osude, koja nerijetko autorima takvih izjava ne znači ništa. Isto tako, evidentno je da se i dalje veliki broj naših predrasuda i stigme preliva iz prostora izvan Crne Gore", dodaje se.
Kako su kazali, ovim ne žele ni na koji način spriječiti raspravu o svim vitalnim pitanjima društva, uključujući i ona koja su osjetljiva i izazivaju različite reakcije
"Međutim, to ne znači da takve diskusije treba pretvoriti u pravi rat uvredama i prijetnjama i to takvim da ponekad prelaze svaku granicu tolerancije, a ponekad idu i znatno više iznad toga, ugrožavajući spokojan život i mir ljudi u fokusu javnosti", navodi se u saopštenju.
Zbog toga, kako su kazali, po ko zna koji put, apelujemo na sve one koji učestvuju u društvenom i političkom životu, ali i na obične građane sklone ishitrenim reakcijama, da ne čine ništa što bi ugrozilo mir i bilo čiju sigurnost u granicama zakonom dozvoljenog ponašanja, tim prije znajući koliko je u Crnoj Gori malo potrebno da se izazovu zla krv i dodatne podjele.
"Tome primarno moraju biti posvećeni svi oni kojima je Crna Gora u srcu i koji su po svom pozivu odabrani da vode ovaj narod (ili njegov dio) i državu u bolje sjutra, bez obzira koju i kakvu funkciju vrše. Pri tome još jednom upozoravamo da naša heterogenost i različitost (nacionalna, vjerska, kulturna) moraju biti bogatstvo i most koji spaja, a ne provalija koja nas dijeli. U suprotnom taoci smo svi koji život i budućnost vidimo u ovoj zemlji", saopšteno je iz institucije Ombudsmana.
( Al.H. )