Irak ukinuo zabranu razmjene poruka na Telegramu

Ministarstvo je navelo da su korisnici aplikacije izašli u susret "zahtjevima nadležnih tako što su otkrili osobe koje su objelodanile podatke građana

1102 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Iračka vlada ukinula je 13. avgusta zabranu upotrebe aplikacije Telegram, sedam dana nakon što je dekretom blokirala taj servis za poruke.

Telegram je od 13. augusta ujutro ponovo bio dostupan u Bagdadu, javio je AFP.

Iračko Ministarstvo za telekomunikacije saopštilo je dan ranije da se ukida zabrana, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Ministarstvo je navelo da su korisnici aplikacije izašli u susret "zahtjevima nadležnih tako što su otkrili osobe koje su objelodanile podatke građana i iskazali punu raspoloživost za komunikaciju sa nadležnim organima".

U saopštenju se dodaje da se iračke vlasti "ne protive slobodi izražavanja", ali se pozivaju kompanije koje su vlasnici platformi i aplikacija da "poštuju zakone, sigurnost i korisničke podatke".

Vlada Iraka je 6. avgusta saopštila da suspenduje popularnu aplikaciju za slanje poruka Telegram širom zemlje, zbog "nacionalne sigurnosti", čime su privukli kritike na kanalima bliskim pro-iranskim frakcijama.

Vlasti u Iraku suspendovale su Telegram zbog 'nacionalne bezbjednosti'

Servis je bio blokiran, a nove poruke se nisu učitavale za korisnike u Bagdadu.

Iračko ministarstvo komunikacija je pravdalo odluku, citirajući "smjernice viših nivoa vlasti, vezane za nacionalnu sigurnost".

Ministarstvo je takođe navelo da je suspenzija značajna da bi se "zaštitili lični podaci građana, koje krši aplikacija".

Vlasti su navele da Telegram "nije odgovorio" na njihove zahtjeve da se pozabave pitanjem "curenja podataka iz državnih institucija i sa uređaja pojedinaca, što predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti i socijalnom miru".

Telegram je veoma popularan u Iraku, a često se koristi kao propagandna platforma za grupe bliske oružanim frakcijama i proiranskim političkim strankama.

Jedan od tih kanala je kritikovao odluku Iraka da suspenduje Telegram rekavši da je ta mjera u suštini pokušaj da "se ućutkaju".

Kanal koji ima više od 330.000 pretplatnika je takođe optužio iračke vlasti, koje imaju podršku proiranskih partija, da "konfiskuju slobode".

Nakon više decenija sukoba, Irak se nalazi u periodu relativne stabilnosti, ali vlasti su često na meti kritika nevladinog sektora i aktivista zbog podrivanja slobode izražavanja.