Burkina Faso i Mali rasporedili vojne avione u Nigeru u znak podrške pučistima
Dodaje se da Mali i Burkina Faso tvrde da na taj način sprovode svoje obaveze navedene u zajedničkom saopštenju o solidarnosti sa Nigerom
Burkina Faso i Mali rasporedili su vojne avione u Nigeru, javila je nigerska TV RTN.
Kako prenose turska agencija Anadolu i afrički mediji, te susjedne zemlje u Niger su poslale vojnu tehniku kako bi pomogle nigerskim pučistima u odbijanju eventualnog napada.
Dodaje se da Mali i Burkina Faso tvrde da na taj način sprovode svoje obaveze navedene u zajedničkom saopštenju o solidarnosti sa Nigerom. U tom dokumentu 31. jula su izrazile solidarnost sa narodom Nigera, upozoravajući da će eventualnu vojnu intervenciju u Nigeru smatrati kao objavu rata i Maliju i Burkini Faso.
Prethodno je Blok zapadnoafričkih zemalja Ekovas (ECOWAS) saopštio da je spreman za vojnu intervenciju u Nigeru ukoliko takva naredba bude bila izdata. Ta odluka donijeta je nakon dvodnevnog samita ministara odbrane zemalja Zapadne Afrike u Akri, prijestonici Gane.
"Izabran je Dan de za vojnu intervenciju. To nije naša omiljena opcija ali smo dužni da je učinimo zbog nigerske hunte", rekao je Abdel Fatu Musa, komesar Ekovasa.
Dodao je cilj intervencije obnavljanje ustavnog poretka.
Vojska Nigera 26. jula saopštila je da je sa vlasti svrgla predsjednika Mohameda Bazuma.
EU i SAD traže oslobađanje predsjednika
Burkina Faso i Mali, u kojima je vojska rušila vlade 2020. i 2022, stale su na stranu nigerske hunte i u zajedničkom pismu 17. avgusta Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija i Ekovasu saopštile da će razmjere posljedica eventualne vojne intervencije biti nepredvidive.
Prethodno su državne delegacije Malija i Burkine Faso posjetile Niger kako bi pokazale solidarnost sa njegovim vojnim liderima koji su od puča pod međunarodnom izolacijom.
U međuvremenu je specijalni predstavnik Ujedinjenih nacija za zapadnu Afriku i Sahel Leonardo Santos Simao otputovao u Niger da bi razgovarao o izgledima za rješavanje krize nakon vojnog udara.
"On ostaje u kontaktu sa predstavnicima Ekovasa, zainteresovanim stranama u Nigeru i drugim zainteresovanim stranama radi brzog i mirnog rješavanja problema", rekao je portparol generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Stefan Dižarik.
Nakon vojnog puča u Nigeru, Evropska unija obustavila je finansijsku pomoć i bezbjednosnu saradnju sa Nigerom. EU i Sjedinjene Američke Države zatražile su momentalno oslobađanje svrgnutog predsjednika Muhameda Bazuma i povratak demokratskog poretka u zemlji.
Učesnici hitnog sastanka načelnika generalštabova Oružanih snaga zemalja Ekovasa održanog početkom avgusta u Abudži usvojili su plan u slučaju vojne intervencije u Nigeru.
( Radio Slobodna Evropa )