"Zapadni Nil" obilazi Crnu Goru, nadzor ipak oštriji

Iz Instituta za javno zdravlje Crne Gore kazali su "Vijestima" da Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti kontinuirano prati kretanje zaraznih bolesti, uključujući i infekciju virusom Zapadnog Nila, te da je Crna Gora među zemljama sa najvećim rizikom

2 komentar(a)
komarac, Foto: Shutterstock
29.08.2017. 08:17h

Nijedan slučaj obolijevanja od groznice Zapadnog Nila nije registrovan od početka godine u Crnoj Gori, iako je država u velikom riziku jer se nalazi na glavnim migratornim rutama ptica, saopšteno je "Vijestima" iz Instituta za javno zdravlje.

Prema juče objavljenim podacima srbijanskog Instituta za javno zdravlje "Dr Milаan Jovanović Baаtut", u ovoj sezoni je do 23. avgusta registrovano 12 oboljelih. U izvještaju tamošnjeg Instituta piše i da su Uprava za veterinu i Zavod za biocide i medicinsku ekologiju utvrdili 56 lokacija na kojima su prikupljani komarci kod kojih je dokazano prisustvo bolesti.

Iz Instituta za javno zdravlje CG kazali su "Vijestima" da Centar za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti kontinuirano prati kretanje zaraznih bolesti, uključujući i infekciju virusom Zapadnog Nila, te da je Crna Gora među zemljama sa najvećim rizikom.

"Najveći rizik je u onim državama koje se nalaze na glavnim migratornim rutama ptica što je slučaj i sa našom državom", piše u odgovoru.

Iz Instituta kažu da postoji mogućnost obolijevanja od te bolesti, imajući u vidu epidemiološku situaciju u zemljama regiona i prisustvo vektora (kućnog komarca Culex pipiensa), kao i rezervoara zaraze i klimatske uslove u ljetnjem periodu.

Zbog toga je tada pooštren nadzor nad simptomima koji mogu da se jave kao posljedica infekcije virusom Zapadnog Nila, koji na čovjeka prenose zaraženi komarci koji se zaraze sisanjem krvi zaraženih ptica.

Iz Instituta su kazali da kod 80 odsto inficiranih osoba bolest prolazi bez simptoma, dok se kod drugih javljaju između dva i 14 dana nakon uboda zaraženog komarca.

“Klinička slika je uglavnom blaga i nekarakteristična, sa povišenom temperaturom, bolovima u mišićima, mučninom, povraćanjem i ponekad sa otokom limfnih žlijezda i osipom po trupu. Kod malog broja zaraženih dolazi do razvoja teže kliničke slike, koja se manifestuje znacima zahvaćenosti centralnog nervnog sistema, obično kao upala mozga (encefalitis) ili upala moždanih ovojnica (meningitis).

Simptomi infekcije virusom Zapadnog Nila obično traju nekoliko dana. U slučaju blažih simptoma (temperatura, glavobolja, malaksalost) bolest prolazi spontano, dok u slučaju teže bolesti simptomi mogu da traju nekoliko nedjelja i oboljeli se obično liječe u bolničkim uslovima”, piše u odgovoru Instituta.

Iz Instituta su zaključili da se teža klinička slika javlja češće kod osoba starijih od 50 godina.