Dokapitalizacija jedino rješenje za pljevaljski vodovod

"Nagomilani dug ne može da se namiruje iz cijene prema građanima i privrednim subjektima već je to obaveza osnivača Skupštine opštine Pljevlja“, rekao je predsjendik Odbora direktora Vodovoda

2573 pregleda0 komentar(a)
Menadžement Vodovoda u Pljevljima na konferenciji za novinare, Foto: Goran Malidžan

Dokapitalizacija je jedino rješenje finansijskih problema u kojem se nalazi opštinsko preduzeće Vodovod u Pljevljima

To je na konferenciji za novinare juče saopštio menadžement tog opštinskog preduzeća, održane povodom lošeg finansijskog stanja u kojem se Vodovod nalazi.

Predsjendik Odbora direktora Vodovoda Miroslav Anđelić kazao je da je Vodovod u izrazito teškom finansijskom stanju i da prijeti blokada, te da je akumulirani gubitak koji je dostigao iznos od 2,9 miliona eura, rezultat „kontinuiranog lošeg poslovanja u prethodnih petnaestak godina.

„Što se tiče obaveza tu su obaveze prema Poreskoj upravi za neplaćene poreze i doprinose u iznosu od oko dva miliona eura, pri čemu treba naglasiti da postoje dva reprograma poreskog duga. Jedan koji se uredno izmiruje i drugi koji je zaključen u desetom mjesecu prošle godine i koji se ne izmiruje. Pored toga naslijeđene su obaveze prema dobavljačima u iznosu od preko 400 hiljada eura, a takođe zbog pogrešno obračunatih zarada u prethodnom periodu postoje obaveze isplate po osnovu vansudskog poravnanja prema zaposlenima u iznosu od 150 hiljada eura. Sve u svemu izrazito teško i komplikovano stanje sa sa izrazito lošim finansijskim iskazom“, rekao je Anđelić.

Naglasio je da se cijenama uslga prema metodologiji po kojoj se obračunava, ne pokrivaju nagomilani dugovi iz prethodnih godina kao i neopravdani trtroškovi.

„Nagomilani dug ne može da se namiruje iz cijene prema građanima i privrednim subjektima već je to obaveza osnivača Skupštine opštine Pljevlja“, rekao je Anđelić.

Osim rukovodstva Vodovoda ogromna odgovornost za ovakvo stanje u preduzćeu, ističe Anđelić snosi i lokalna uprava koja je preko nadležnog sekretarijata vodila nadzor nad radom društva prethodnih godina.

„Opština je imala većinu u Odboru direktora a na kraju je skuština usvajala izvještaj o radu. Prethodni podaci govore kako je vršen nadzor i kontrola od resornog sekretarijata. Zbog svega toga velika odgovornost i obaveza leži na novom rukovodstvu lokalne samouprave koja zajedno sa menadžemtnom Vodovoda treba da se uhvati u koštac sa nagomilanim problemima koji se moraju rejšavati u kratkom roku“, rekoa je Anđelić.

Kazao je da je Odbor direktora usvojio sanacioni plan i dostavio ga osnivaču.

I vršiteljka dužnosti direktora Vodovoda Biljana Đondović kazala je da se to preduzeće nalazi u izrazito teškoj situaciji i da je Društvo od 2010 godine stalno poslovalo sa gubicima osim 2021 godine kada je ostvaren pozitivan rezultat.

„Vodovod primjenom cijena utvrđenih komunalnih usluga na koje je saglasnost dala regulatorna agencija za energetiku i regulisane komunalne djelatnosti nema mogućnost izmirenja obaveza iz prethodnog perioda, a koje su u najvećoj mjeri odnose za poreze i doprinose obaveze prema dobavljačima i zarade iz prethodnog perioda. Dodatni problem predstavljaju i neopravdani troškovi u skladu sa metodologijom utvrđivanja cijena iz razloga što je osnovni princip utvrđivanja cijena pokrivanje opravdanih troškova“, rekla je Đondović.

Istakla je da je Opština Pljevlja 2021 godine angažovala Jovana Lopušinu i Radojicu Grbu da izrade plan restrukturiranja Vodovoda i da je njjihov zaključak bio da se restrukturiranje Vodovoda može izvesti samo zajedničkom i kordinisanom akcijom menadžemnta i osnivača preduzeća Opštine Pljevlja.

„Oni predlažu da se izvrši dokapitalizacija društva u skladu sa finansijskim mogućnostima osnivača koji bi trebao planirati u narednih desetak godina postepenu dokapitalizaciju kako bi se pokrio navedeni akumulirani gubitak. Želim da istaknem da je u kratkom periodu menadžment preduzeo sledeće korake u cilju poboljšanja stanja u društvu. Došlo je do smanjenja broja zaposlenih i nije bilo zapošljavanja novih radnika. Potrebno je naglasiti da su u ovom periodu uspješno realizvana rekonstrukcija vodovodne mreže i izgradnja atmosferske aknalizacije u Ulici Save Dimitrijevića, rekonstrukcija vodovodne mreže u ulicama Vuka Karadžića i Mila Peruničića i trenutno se ivode radovi na rekonstrukciji vodovodne mreže i izgradnji kanalizacione mreže u ulici Omer bega Bajrovića. Ovo su značajni prohodi društva ali predstavljaju odbitnu stavku preduzeće prilikom utvrđivanja cijena vode i kanalizacije. Radnici vodovoda su intenzivno radili na otklanjanju kvarova kao i vršenju poslova po nalogu opštine. U ovom periodu su zatvorene obaveze po osnovu primljenih avansa koje je društvo imalo prema opštini Pljevlja, a koji su već bili potrošeni od strane prethodnog menadžemnta“, rekla je Đondović.

Član Odbora direktora ispred zaposlenih Predrag Ljiljanić kazao je da je prosječna zarada u preduzeću 590 eura, što je kako je istakao malo s obzirom na teške poslove koje obavljaju zaposleni u tom preduzeću.

„Nastavilo se godinama sa lošom praksom i primali su se radnici za kojima nije bilo potrebe. Samo za mjesec prije odlaska bivšeg VD direktora u Vodovod je primljeno za stalno 11 radnika i 12 radnika je primljeno preko Agencije. Firma je u tako lošem stanju da ne može da podijeli platu a porezi i doprinosi nisu uplaćivani godinama. Imamo problem sa upravom prihoda i očekujemo da nas svaki dan blokiraju imamo problem sa infrstrukturom, lošom vodovodnom i kanalizacionom mrežom, a nemamo dovoljno sredstava da je zamijenimo. Radnici u Pogonu rade u nehumanim uslovima. Molimo Opštinu kao osnivača da nam pomogne jere se nalazimo u teškoj situaciji. Mi ćemo sve uraditi da poboljšamo uslove rada i plate radnicima što je prioritet“, rekao je Ljiljanić.

On je kazao i da su u prethodnom periodu „rađene brojne malverzacije u Vodovodu“.

„Vodovod treba da bude prioritet jer voda je život“, rekao je Ljiljanić.

Od 11 radnika koje je primoo bivši menadžment, mjesec dana prije smjene sedam je primljeno u administraciju a četiri u proizvodnju.

Saglasnost na taj prijem dalo je i Ministarstvo finansija iako Vodovod redovno ne ipunjava svoje finansijske obaveze.

„Pored toga ljudi koji su bili angažovani po ugovoru o radu preko Agencije ugovori su produženi zaključno sa ovom godinom. Od osam koliko ih je trenutno u angažovano po tom osnovu u proizvodnji su samo dva radnika“, rekla je Đondović.

Predsjednik Odbora direktora tvrdi da od preuzimanja firme u junu novo rukovodstvo nije primalo nove radnike.

„Uradilo smo sanacioni plan i uradićemo akt o sistematizaciji radnih mjesta. Mi smo već smanjili broj zaposlenih a tek ćemo to da uradimo u narednom periodu. Postepeno ćemo rješavati ovaj problem“, rekao je Anđelić odgovarajući na pitanje Vijesti da li Sanacioni plan podrazumjeva i smanjenje broja zaposlenih u Vodovodu.

U Vodovodu trenutno stalno su zaposlena 123 radnika i osam je angažovano preko Agencije.

„Plan menadžmenta je da ubuduće smanjuje broj zaposlenih. Prilikom isteka ugovora sa Agencijom ti radnici će najvjerovatnije ostati bez posla. U bliskoj budućnosti dva radnika će otići u penziju a dva radnika su najavili da prelaze u drugu firmu tako da ćemo nastojati da smanjimo broj zaposlenih“, rekla je Đondović.