Mišel: Diplomatija i dijalog jedini način rješavanja problema
Predsjednik Evropskog savjeta povodom situacije na Kosovu rekao da je nasilje neprihvatljivo
Predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel rekao je da će se na marginama samita EU u Granadi razgovarati o trenutnoj situaciji na Kosovu i upozorio da "nasilje nije prihvatljivo", kao i da su diplomatija i dijalog jedini način rješavanja problema.
"Nasilje nije prihvatljivo. Važno je da lideri zemalja Zapadnog Balkana shvate da je za integraciju u Evropsku uniju, pored potrebnih reformi, uslov i rješavanje bilateralnih nesuglasica. Nesuglasice između Kosova i Srbije takođe treba da budu riješene kao uslov za EU integracije", rekao je Mišel grupi novinara u Briselu, prenosi danas prištinska „Koha“.
Upitan kako je s jedne strane moguće govoriti o proširenju EU, a sa druge da je region bliži ratu nego integraciji u EU, Mišel je rekao da su EU sa NATO-om, SAD i partnerima jednoglasni u tome da se "nasilje neće tolerisati". "Moramo da ubijedimo lidere u regionu da se nasilje ne toleriše i da su diplomatija i dijalog jedini način za rješavanje problema. Kada postoje tenzije, to se loše odražava na investicije u regionu i to ide na štetu zemalja regiona", rekao je Mišel.
Predsjednik Evropskog savjeta je ukazao da će na neformalnom samitu EU u Granadi u petak, kao i na samitu Evropske političke zajednice dan ranije u istom gradu, proširenje EU biti među glavnim temama.
Izrazio je zadovoljstvo što je njegov predlog da se 2030. godina postavi kao rok dok i EU i zemlje koje teže članstvu ne budu spremne za proširenje i rekao da ostaje pri toj ideji.
"Ovaj rok je ambiciozan, ali i realan", rekao je Mišel i dodao da mu je drago što je od kada ga je pomenuo ovaj rok postao okvir oko koga se sada odvija čitava debata o proširenju EU.
On je rekao da liberalizacija viza za građane Kosova, koja počinje da se primenjuje od 1. januara sljedeće godine, predstavlja odluku vidljivu građanima o posvećenosti EU njima.
Što se tiče odluke o Kosovu u procesu proširenja "to će zavisiti od izvještaja Evropske komisije", rekao je Mišel.
On je kazao da će se o pitanju proširenja neformalno razgovarati na samitu u Grenadi, ali se konkretne odluke o ovom procesu očekuju na zvaničnom samitu u Briselu u decembru, kada će biti održan i samit EU sa zapadnim Balkanom.
Pomenuo je moguće odluke za Ukrajinu i Moldaviju, sa kojima bi se moglo odlučiti da se počnu pregovori o članstvu. Spomenuo je i Albaniju i Sjevernu Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu i Gruziju, ali ne i Kosovo. Na pitanje da li se očekuju koraci u vezi sa Kosovom, koje je u decembru prošle godine podnijelo zahtev za članstvo u EU, a Savjet nije preduzeo nikakve korake, Mišel je rekao da će i to "zavisiti od izvještaja Evropske komisije".
Mišel je takođe podržao predloge da se zemlje uključene u proces proširenja postepeno integrišu u neke politike EU bez čekanja na punopravno članstvo. On je rekao da mu je drago što i za ovu ideju ima sve više podrške lidera EU.
( BETA )