Umjesto istrage, stigla počast za Vučinića
Reakcije na nagrađivanje donedavnog šefa policijskog regionalnog centra Jug, dovođenog u vezu sa zlostavljanjem građana. "I ovom nagradom za Vučinića svi smo dobili poruku da je policajcima sve dozvoljeno - kako za vrijeme DPS-a, tako i danas", poručila Gorjanc Prelević
Na spisku od gotovo 50 nagrađenih službenika Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije ove godine našlo se i ime donedavnog šefa regionalnog centra Jug Miloša Vučinića, kojem je priznanje uručeno zbog zasluga i rezultata policije tokom ljetnje turističke sezone na primorju.
Zahvalnica i nagrada, koja je otišla u ruke Vučinića, izazvala je niz reakcija jer su njegovu policijsku karijeru u proteklih nekoliko godina obilježile i optužbe za navodno zlostavljanje, ali i obmanu i zataškavanje slučajeva policijskog mučenja i torture...
Cetinjanin Milo Ivanišević optužio je Vučinića da ga je sa kolegom Ratkom Popovićem navodno zlostavljao u februaru 2018. na jednoj cetinjskoj raskrsnici. Iako je tada objavljen video snimak, na kojem se jasno vidi kako Vučinić drži pištolj uperen u Ivaniševića, a potom i kako ga udara po glavi, cetinjski tužilac nije pronašao elemente za krivičnu odgovornost.
Vučinić je bio i šef kriminalistike u Centru bezbjednosti Podgorica kada su se tokom 2020. godine dogodila tri povezana slučajeva mučenja i torture u policiji - Jovana Grujičića, Marka Boljevića i Benjamina Mugoše, koji su pod batinama primorani da priznaju da su bacili eksploziv na kuću dugogodišnjeg operativca Duška Golubovića i lokal “Grand”.
Izvršna direktorica NVO Akcija za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević podsjetila je da Vučinić nikada nije kažnjen, niti bilo kako procesuiran za zlostavljanje na Cetinju, koje je dokumentovano snimkom.
Takođe, kako je navela Gorjanc Prelević, Vučinić je kao starješina u Centru bezbjednosti Podgorica 2020. godine rukovodio policijskom operacijom u kojoj je policija mučila tri čovjeka da bi im iznudila lažna priznanja “i nije pomogao da se utvrdi odgovornost onih koji su to učinili u njegovoj nadležnosti”.
“Iako se sve to dešavalo za vrijeme prije promjene vlasti u avgustu 2020. ministar Filip Adžić nije promijenio pristup, nije promovisao ‘nultu toleranciju na torturu’ koja se očekuje od Crne Gore, nego je sprečavao suspenziju policijskih inspektora optuženih za iznuđivanje iskaza teškim nasiljem, stajao u njihovu odbranu i veličao ih. Sada je i nagradio Vučinića. Takav pristup bi mogao da se očekuje prije od ministra Saudijske Arabije, nego od države koja pretenduje na članstvo u EU”, naglasila je izvršna direktorica HRA.
Ona je ocijenila da smo i ovom nagradom za Vučinića svi dobili poruku da je policajcima sve dozvoljeno, kako za vrijeme DPS-a, tako i danas.
“Uostalom, do sada niko nije optužen ni za fotografisanu policijsku torturu, objavljenu na SKY i u medijima. To ponižava ne samo žrtve te torture, nego i cjelokupnu državu, koja se predstavlja kao nedorasla evropskim vrijednostima”, navodi Gorjanc Prelević.
Nagrada za starješinu Vučinića bila je, kaže, iznenađenje i za Natašu Grujičić, majku mladića Jovana, kojeg su u maju 2020. službenici kriminalističke policije CB Podgorica preuzeli iz Specijalne psihijatrijske bolnice u Dobroti, gdje se nalazio na liječenju i gdje mu je prethodno iz nemedicinskih razloga, odnosno zbog poligrafa, noć prije preuzimanja, uskraćena čak i redovna terapija.
Grujičića su tada u kancelariji tadašnjeg direktora bolnice u Dobroti Petra Abramovića preuzeli maskirani inspektori iz Podgorice, a potom je dva dana proveo u pritvoru, gdje je prema zvaničnim medicinskim nalazima potvrđeno da je mučen.
Mladić je, kako je utvrđeno, zlostavljan elektrošokerima i udaran bejzbol palicom...Jovan Grujičić je pravosnažno dokazao da je tokom torture u policiji bio primoran da sebe lažno optuži za postavljanje eksplozivnih naprava.
“Vučinić je sada nagrađen, a mi već četvrtu godinu tvrdimo da je on bio direktna spona policije i bolnice, odakle je Jovan otet od strane policije s fantomkama. Direktor Abramović je na sudu kao svjedok saopštio da ga je oko Jovanovog preuzimanja direktno kontaktirao Miloš Vučinić, te da je sa njim dogovarao oko primopredaje. Direktor je rekao i da je upravo Vučinić garantovao da će Jovana u bolnicu vratiti u toku radnog dana, te da mu se posle isteka tog vremena, čak dva dana nije javljao na telefon”, ispričala je majka Jovana Grujičića.
Ona je podsjetila i da je tadašnji direktor bolnice obmanjivao i na sudu štitio policiju, te je kasnije pritisnut drugim dokazima, krajem novembra 2021. godine sklopio sporazum o priznanju sa tužilaštvom, gdje je rekao da je lagao na sudu da Jovan Grujičić nije odveden iz njegove kancelarije.
“To je bila obmana Abramovića, koji je štitio policiju i lažno svjedočio, zbog čega je kasnije dobio uslovnu pravosnažnu presudu. Moram vas podsjetiti da je upravo Vučinić bio šef u CB Podgorica gdje je Jovan dva dana mučen, gdje se prema njemu nehumano postupalo i zbog čega i sada trpi zdravstvene posljedice. Ugrozili su njegovo zdravlje, a za to je starješina Vučinić sve morao da zna. Mi kao porodica ne želimo da bilo koga lažno optužimo, kao što su oni Jovana pokušali, samo tražimo da se nepristrastno ispita odgovornost svih policajaca, ali i tužilaštva”, kazala je Nataša Grujičić.
HRA je krajem septembra ove godine saopštenjem izrazila protest jer je tužiteljka u Podgorici Maja Knežević, iako je traženo njeno izuzeće iz predmeta o kojem nije odlučivano, četvrti put odbacila krivičnu prijavu protiv svih deset policijskih službenika prijavljenih za torturu nad Jovanom Grujičićem. Zbog toga je HRA navelo da očekuje od v.d. VDT-a Tatjane Begović da predmet konačno dodjeli u rad drugom tužiocu i obezbijedi djelotvornu istragu.
“Radi se o slučaju očigledne policijske torture u cilju iznuđivanja lažnog iskaza i ometanja pravde sinhronizovanom zloupotrebom službenog položaja više policijskih službenika”, navodi HRA.
Za torturu nad Jovanom Grujičićem do sada niko zvanično nije procesuiran, a na listi sa krivične prijave koju je u ime porodice i HRA podnio advokat Damir Lekić nalaze se Miloš Vučinić i Srđan Korać i inspektori Vukašin Leković, Dalibor Ljekočević, Bojan Vujačić, Nemanja Vujošević, Radoman Vujičić, Miodrag Jovović, Ivan Peruničić i Ljubisav Striković.
Inspektori Ljekočevič, Vujačić, Vujošević i Peruničić suspendovani su tek krajem aprila ove godine i protiv njih se vodi krivični postupak zbog iznuđivanja iskaza od Marka Boljevića i Benjamina Mugoše.
Oficir na čekanju i odmoru
Miloš Vučinić, koji je pola godine bio načelnik regionalnog centra Jug, na sopstveni zahtjev napustio je to rasporedno rješenje i trenutno se nalazi na odmoru.
On je početkom septembra trebalo da ode u Ljubljanu kao oficir za vezu u Ambasadi Crne Gore u Sloveniji.
Iako je njegov novi radni angažman gotovo bio izvjestan, došlo je problema zbog toga što Ministarstvo vanjskih poslova nema sistematizovano radno mjesto za oficire za vezu u Sloveniji.
Ta zakonska prepreka za sada je zaustavila postupak slanja Vučiniča u diplomatsku misiju.
( Biljana Nikolić )