Rusija i Ukrajina: Da li Moskva regrutuje dobrovoljce sa Balkana
Redakciji su dostavili spisak navodnih dobrovoljaca sa Balkana, za koje tvrde da su stupili u rusku vojsku, a BBC je uspio da potvrdi da su neki od njih u Rusiji, dok oni sami tvrde da su tamo kao „građevinski radnici"
Ubrzo nakon što je predsednik Rusije Vladimir Putin izjavio da Rusija „nema potrebu" da regrutuje strane plaćenike, već druga grupa od 30 dobrovoljaca sa Balkana navodno je otputovala za Podmoskovlje, da se pridruži 106. tulskoj vazdušno-desantnoj diviziji Vojske Ruske Federacije (VRF), saznaje BBC ruski servis.
Izvori BBC-ja tvrde da se regrutovanje stranih dobrovoljaca odvija preko vojne kancelarije Krasnogorska, grada koji je od Moskve udaljen svega 20 kilometara.
Redakciji su dostavili spisak navodnih dobrovoljaca sa Balkana, za koje tvrde da su stupili u rusku vojsku, a BBC je uspeo da potvrdi da su neki od njih u Rusiji, dok oni sami tvrde da su tamo kao „građevinski radnici".
Navode o tome da Moskva pokušava da regrutuje i do nekoliko stotina građana Srbije za učešće u ratu Ukrajini, krajem avgusta izneli su i dvojica Srba, koji su se 2014. godine borili na istoku Ukrajine, i to na ruskoj državnoj televiziji.
- Plaćenici da polože zakletvu Rusiji, traži Putin
- Šta će biti sa Vagnerom posle Prigožinove smrti
- Vagner, Orlovi i obračun sa 'ruskim liberalima u Srbiji' - šta znamo do sada
- Muškarci koji ne žele da se bore za Ukrajinu
Povodom navoda da pojedini državljani Srbije stupaju u 106. vazdušno-desantnu diviziju VRF, kao i da učestvuju u organizovanju rata u stranoj zemlji, BBC novinari obratili su se Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije i Višem javnom tužilaštvu u Beogradu, ali odgovore nismo dobili ni posle više od dva meseca.
Organizovanje rata i ratovanje na teritoriji strane države su u Srbiji krivična dela, prema članovima 386a i 386b Krivičnog zakonika.
Za učešće u ratu u inostranstvu zaprećena je kazna zatvora od šest meseci do pet godina, a za organizovanje kazna zatvora od dve do 10 godina.
Zašto Rusija regrutuje strane plaćenike
Izvori BBC-ja tvrde da su ruske vlasti pokrenule regrutaciju kako bi odložile novi krug mobilizacije.
„Ruske vlasti žele da izbegnu mobilizaciju do predsedničkih izbora u martu 2024. godine, a paralelno pripremaju rezerviste za brzo razmeštanje u nove divizije, pa je zato potrebno baciti što više novih ljudi", kaže Igor, ispred organizacije Red Republike.
Ova organizacija u Rusiji se pojavila na leto 2023. godine, a tvrde da se bore za svrgavanje predsednika Rusije Vladimira Putina, osnivanje parlamentarne republike, a ruskim vojnicima, koji više ne žele da se bore, pomažu da napuste zemlju.
Aktivisti ove organizacije predali su BBC novinarima spisak navodnih dobrovoljaca, za koje tvrde da su otputovali u Rusiju u dve grupe.
Tvrde da je ideju o regrutaciji stranaca pokrenuo Roman Karatajev, zamenik predsednika Vlade Moskovske oblasti i načelnika Glavne uprave regionalne bezbednosti.
Karatajev radi za Vladu Moskovske oblasti od 2014. godine, kada je Rusija anektirala deo Ukrajine, a prethodno je radio za rusku obaveštajnu službu FSB.
- „Još nismo zaustavili rat”: Kako izgleda gerilska borba anarhističkog podzemlja u Rusiji
- Zatvor, rat i ubistvo iz odmazde: Insajderska priča o Vagnerovom „slučaju ubistva maljem“
BBC-ju je dostavljen i audio-snimak, na kojem Savičić obećava da do jeseni 2023. godine formira srpsku brigadu u sastavu 106. tulske vazdušno-desantne divizije, regrutirajući u nju do hiljadu državljana Srbije.
Početkom godine, uprave ruskih regiona i državna preduzeća dobili su zadatak da regrutuju 150.000 stranih dobrovoljaca, a premijer Rusije Mihail Mišustin nedavno je ocenio da je do sada sprovedeno 70 odsto plana, i da se zadatak mora ispuniti do kraja godine.
O tome da broj plaćenika u ruskoj vojcsi raste, govore i najviši ruski zvaničnici, ali brojke koje citiraju se ne poklapaju.
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, izjavio je 3. septembra da je 230.000 Rusa dobrovoljno potpisalo ugovore sa Ministarstvom odbrane od početka godine.
Predsednik Vladimir Putin je 12. septembra rekao da je 270.000 Rusa dobrovoljno potpisalo ugovore u proteklih šest do sedam meseci, dodavši da ugovor dnevno potpiše između 1.000 i 1.500 ljudi.
Međutim, izvori BBC-ja tvrde da u ove brojke spadaju i stranci koji po dolasku u Rusiju zaključuju ugovore i prijavljuju se za državljanstvo, sa idejom da će im to pružiti određenu zaštitu od krivičnog gonjenja u zemlji porekla.
'Ja sam građevinski inženjer'
U pokušaju da proveri autentičnost spiska dobrovoljaca, BBC je stupio u kontakt sa tridesetogodišnjim Vukašinom Stevanovićem - muškarac pod tim imenom pominje se na spisku.
Stevanovićev datum rođenja, naveden na njegovom Fejsbuk profilu, poklapa sa datumom rođenja sa spiska koji je dostavljen BBC novinarima.
Na profilu piše da je Stevanović potporučnik u rezervnom sastavu, kao i da je završio Kurs slušalaca za rezervne oficire Vojske Srbije, kao i Građevinski fakultet u Subotici.
Objavljeno je i nekoliko fotografija, gde pozira sa oružjem u vojničkoj uniformi.
„Rođen sam da se borim, i boriću se", piše u opisu profila.
Međutim, on negira da ima veze sa regrutacijom.
„Ja sam građevinski inženjer, vi tražite nekog drugog Vukašina Stevanovića", naveo je u poruci preko vajber aplikacije.
Na pitanje o tome da li je potpisao ugovor sa Vojskom Ruske Federacije, rekao je da „ne vidi razlog da odgovara na pitanja".
U junu 2022, objavio je selfi napravljen ispred Hrama Vasilija Blaženog u Moskvi.
BBC novinari stupili su u kontakt i sa njegovom majkom, Jovankom Stevanović Mirosavljević.
Ona je za BBC potvrdila da je njen sin „više od godinu dana u Rusiji", gde „radi na gradilištu".
Dodala je da se „retko javlja, jer ima probleme sa mobilnom mrežom".
Stevanović nije direktno odgovorio na pitanje da li je u Rusiji, ali je BBC novinarima stavio do znanja da nije u Srbiji.
„Što se tiče vaše sumnje oko mog prebivališta, ne znam zašto bih vam išta rekao.
„Ja u Srbiju neću skoro, tako da ćete se načekati ako mene čekate", dodao je.
- Još jedan Britanac poginuo boreći se za Ukrajinu
- Rusija oslobodila deset ratnih zarobljenika, među njima i Hrvat
- Kako su plaćenici Vagnera u Rusiji postali „heroji i najiskusniji vojnici na svetu"
- Raskrinkan lanac trgovine ljudima na Kubi: Muškarci prisiljavani da se bore za Rusiju
Šta tvrde Berić i Savičić?
Izvori BBC-ja tvrde da su za regrutaciju zaduženi Dejan Berić, državljanin Srbije i Davor Savičić, državljanin Bosne u Hercegovine.
Beriću se u Srbiji sudi u odsustvu, a optužen je da se od 2014. godine borio na strani proruskih separatista u Ukrajini.
Davor Savičić, veteran ratova devedesetih, do sada je u nekoliko novinarskih istraživanja bio označen kao vođa odreda u sastavu privatne paravojne grupe Vagner, na čijem je čelu bio Jevgenij Prigožin.
Tvrdi se da se borio u Ukrajini i Siriji, ali je Savičić negirao ove tvrdnje.
Njih dvojica su o regrutaciji dobrovoljaca u avgustu i sami govorili u propagandnoj emisiji Salavjov uživo, na ruskoj državnoj televiziji.
„Dobrovoljci zvanično potpisuju ugovor sa Ministarstvom odbrane [Rusije], registruju se u Krasnogorsku i odmah iz šaljemo na poligon u Rjaznju [grad u Rusiji] na dodatne obuke, a onda ih šaljemo u pravcu Luganska [grad na istoku Ukrajine pod ruskom kontrolom].
„Jedinica postoji i radiće", naveo je Savičić.
Berić je u emisiji ispričao da je dobrovoljci iz inostranstva imaju mogućnost da podnesu zahtev za prijem u državljanstvo Rusije.
„Dođu momci, upoznamo ih, odmah odu u vojnu kancelariju, potpišu ugovor i podnesu zahtev za državljanstvo.
„Ne dolaze samo iz Srbije, mada je većina odatle, nego iz cele bivše Jugoslavije", dodao je.
Pogledajte video:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )