Dugovi usporili kupovinu "Port of Adrije"
Akumulirani gubitak kompanije, saznaju "Vijesti", iznosi 36,7 miliona eura, kratkoročni i dugoročni dugovi i obaveze vrijede 32,3 miliona, dolaze na plaćanje uskoro dva kredita koja iznose 20 i 5 miliona eura, dok su moguće obaveze po tužbama između 13 i 15 miliona eura
Pregovori između Vlade premijera Dritana Abazovića i rukovodstva turske kompanije “Port of Adria”, koja upravlja dijelom Luke Bar, do danas nijesu završen zbog finansijskih dubioza u kojima se nalazi ova firma kojom turski investitor upravlja od 2014. godine i zakonskih ograničenja, saznaju “Vijesti”.
Bilansi ove firme, prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, opterećeni su milionskim akumuliranim gubicima, dugoročnim obavezama, kreditnim zaduženjima, a prijetnja su i moguće tužbe...
Prema informacijama “Vijesti”, akumulirani gubitak kompanije iznosi 36,7 miliona eura, kratkoročni i dugoročni dugovi i obaveze vrijede 32,3 miliona, dolaze na plaćanje uskoro dva kredita koja iznose 20 i pet miliona eura, dok su moguća obaveze po tužbama između 13 i 15 miliona eura.
Zakon o privrednim društvima kaže da se “restrukturiranje akcionarskog društva može vršiti samo ako je imovina društva veća od njegovih obaveza”. Prema finansijskom izvještaju sa kraja juna kapital kompanije vrijedi 34,5 miliona, dok su obaveze procijenjene na 32,3 miliona eura, međutim, zbog velikih sudskih tužbi, prema informacijama “Vijesti”, upitno je stvarno stanje obaveza.
To znači da bi Vlada za spovođenje najavljenog objedinjavanja lučkih kapaciteta, prvo morala kupiti “Port of Adriju”, zatim uložiti više miliona u tu kompaniju da bi ispeglala bilanse, pa tek onda pokrenuti proceduru spajanja sa Lukom. Skupštine akcionara obje kompanije bi dvotrećinskom većinom morale glasati za te odluke, a u slučaju da manjinski akcionari budu protiv i da se proglase nesaglasnim, države bi dodatno morala kupiti i njihove akcije.
“Vlada još razmatra ekonomske i pravne aspekte kupovine “Port of Adrije” i nakon te analize će donijeti konačnu odluku, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva finansija koje je zajedno sa kabinetom premijera uključeno u ove pregovore.
Spajanje i zbog gasnog terminala
“Vlada je na predlog Ministarstva finansija, donijela niz odluka koje se odnose na uvećanje državnog vlasništva u Luci Bar. Vlada je prepoznala značaj da se nakon tih aktivnosti preduzmu potrebni koraci koji će doprinijeti donošenju najbolje odluke u predmetnom postupku, a koja će biti u interesu države Crne Gore, kompanije “Port of Adria” i naročito Luke Bar. Nakon razmatranja ekonomskih i pravnih aspekata, Vlada će donijeti konačnu odluku”, rečeno je “Vijestima” u Ministarstvu finansija.
Pregovori su počeli u januaru ove godine zvaničnim sastankom u Abazovićevom kabinetu kome su u ime “Port od Adrije” prisustvovali Mehmet Kutman, predsjednik “Global Ports Holdinga” (vlasnik “Port of Adrije”), i Sedat Kara, izvršni direktor “Port of Adrije”.
Dok se čeka odluka o mogućem preuzimanju ove kompanije, oba sindikata “Port of Adrije” za sjutra su najavili štrajk upozorenja, a njihov zahtjev je povećanje zarada za 40 odsto. U vezi sa najavom štrajka, “Vijestima” su nezvanično iz kompanije saopštili da će o tome moći da razgovaraju kada dobiju smjernice iz centrale kompanije u Turskoj.
Iz Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) za “Vijesti” kažu da nijesu uključeni u ove pregovore, da im se radnici nijesu obraćali za pomoć, kako i da se nadaju da će poslodavac i radnici mirnim putem doći do rješenja koje bi bilo u korist obije strane.
Vlada je krajem prošle i početkom ove godine sa 12 miliona eura kupila dodatnih 23 odsto akcije Luke Bar, kako bi imala više od dvije trećine akcija i mogla donijeti odluku o ponovnom spajanju sa “Port of Adriom”, njenim bivšim kontejnerskim terminalima. Tada je saopšteno i da su počeli pregovori sa turskom firmom “Global Ports” koja je 2014. godine za 8,1 milion eura kupila državni većinski paket akcija u Kontejnerskim terminalima. Abazović je januaru nakon sastanka sa predstavnicima “Global Portsa” kazao da Vlada ima namjeru da objedini Luku Bar kako bi ostvarivala mnogo veće prihode i kako bi bila generator privrednog razvoja Bara i Crne Gore. Plan Vlade je i da na prostoru jedinstvene luke napravi gasni terminal.
Uprava kriva za loše poslovanje
Predsjednik Sindikalne organizacije zaposlenih u “Port of Adriji”, Zoran Martinović kazao je da su u petak razgovarali sa upravom, a da su im u ponedjeljak dostavili dokumentaciju za organizovanje štrajka upozorenja i spiskove podrške radnika.
“U kompaniji je sada angažovano 315 radnika od čega je 50 po ugovorima. Dva sindikata koja organizuju štrajk upozorenja do sada imaju podršku 200 radnika, odnosno za štrajk je 75 odsto radnika, ne računajući ugovorce koji i nemaju pravo na štrajk. Direktor nam je saopštio da će naše zahtjeve prenijeti vlasnicima, “Global Portsu”, a istakao je da je prosječna plata u kompaniji 680 eura. Međutim, priznao je da ona obuhvata i zarade menadžmenta, kao i da u prosjek nisu ušle plate radnika koji su na bolovanju. Radničke plate za teške lučke poslove su ispod 600 eura, odnosno za oko 200 eura su manje od državnog prosjeka”, kazao je Martinović.
On je naveo da su svjesni lošeg poslovanja kompanije, ali da je za to kriva uprava koja mora da ga poboljša.
“Inflacija je u protekloj godini u potpunosti obezvrijedila naše zarade, za to tražimo povećanje od 40 odsto. Dali smo rok od 30 dana za dogovor pa krećemo u obustavu rada. Kompanija, da je nama poznato, nema akt o minimumu procesa rada. Ako u roku od 30 dana ne bude postignut dogovor, sa kolegama iz drugog sindikata i članstvom dogovorićemo se o načinu i obliku štrajka”, kazao je Martinović.
“Global ports” je prije dvije godine najavio izlazak iz lučkog biznisa i prodaju kompanija na Mediteranu koje se bave tim poslom, a da će se posvetiti svojoj drugoj djelatnosti kruzingom. Zbog toga su krajem prošle godine prihvatili poziv za pregovore sa crnogorskom vladom.
U revizorskom izvještaju za prošlu godinu navedeno je da “Port of Adrija” ne bi mogla opstati bez pomoći matične kompanije. Pomoć se ogleda u davanju pozajmica za pokrivanje rashoda. Sadašnji ukupan dug barske firme po tom osnovu iznosi oko 5,6 miliona eura.
Nije bitan vlasnik, već to da radnici mogu živjeti dostojanstveno od rada
Martinović je kazao da sindikat nema informacija o toku pregovora Vlade sa vlasnicima kompanije, iako su tim povodom Kabinetu premijera slali više dopisa.
Sindikat je ranije predlagao Vladi da zbog kršenja privatizacionog ugovora, jer vlasnik ne primjenjuje kolektivni ugovor iz perioda jedinstvene Luke, može raskinuti ugovor o privatizaciji i besplatno vratiti svoje akcije.
“Država nas je već nekoliko puta prevela žedne preko vode. Uostalom, nama treba da bude potpuno svejedno ko nam je vlasnik, samo da poštuje kolektivni ugovor i da od svog rada imamo primanja od kojih možemo dostojanstveno živjeti”, kazao je Martinović.
MKI: Isključeni smo iz pregovora
Iz Ministarstva kapitalnih investicija, kojim rukovodi Ervin Ibrahimović su kazali da su oni iako je to njihov resor, isključeni iz pregovora o kupovini “Port of Adrije”.
“Aktivnosti koje se odnose na preuzimanje ‘Port of Adrije’ i ponovno spajanje sa Lukom Bar, preduzimali su u prethodnom periodu Kabinet premijera i Ministarstvo finansija, koji su ujedno i preduzeli sve aktivnosti koje su vezane za kupovinu akcija Luke Bar od dijela manjinskih akcionara. U tom smislu MKI nije neposredno uključen u pregovore sa turskom kompanijom “Global Ports” ili menadžmentom ‘Port of Adrije’, te ne može dati precizan odgovor na vaša pitanje”, pojasnili su iz MKI.
U vezi sa najavljenim štrajkom iz ovog resora su kazali da oni nemaju zakonski osnov niti nadležnost da se neposredno uključe u rješavanje pitanja koja se odnose na povećanje zarada.
“Radnici ‘Port of Adrije’ nisu tražili konkretni vid pomoći od ovog resora. Poznato nam je da su u prethodnom periodu vođeni i sudski sporovi kada su u pitanju prava iz radnog odnosa zaposlenih u ‘Port of Adriji’. MKI koristi priliku da iskaže očekivanje da će zaposleni i poslodavac mirnim putem doći do obostrano prihvatljivog rješenja, koje ne bi ugrozilo niti prava radnika, niti proces rada u ovoj luci od nacionalnog značaja”, navedeno je iz MKI.
“Vlada još razmatra ekonomske i pravne aspekte kupovine “Port of Adrije” i nakon te analize će donijeti konačnu odluku, saopšteno je “Vijestima” iz Ministarstva finansija koje je zajedno sa kabinetom premijera uključeno u ove pregovore
( Goran Kapor, Marija Mirjačić )