Lideri opozicije sa Kvintom: Nepromijenjen stav o evropskom karakteru vlade, zabrinutost zbog održavanja popisa

"Živković je rekao da – ukoliko ipak ne dođe do odlaganja popisa – krajnja varijanta može biti bojkot, čime konačni podaci ne bi bili relevantni"

8922 pregleda11 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: DPS

Lideri opozicionih partija u juče su se sastali sa ambasadorima zemalja Kvinte i delegacijom EU u Crnoj Gori, saopšteno je iz Demokratske partije socijalista (DPS).

Sastanku su prisustvovali vršilac predsjednika DPS-a Danijel Živković, predsjednik Socijaldemokrata (SD) Damir Šehović, predsjednik Liberalne partije (LP) Vatroslav Belan i generalni sekretar DPS-a Aleksandar Bogdanović.

"Ispred zemalja Kvinte, sagovornici su bili ambasadorka SAD Džudi Rajzing Rajnke, ambasador Njemačke Peter Felten, britanska ambasadorka Don Meken, ambasadrka Italije Andreina Marsela, dok je iz Delegacije EU u Crnoj Gori sastanku prisustvovao zamjenik ambasadorke EU Rikardo Siri, a iz ambasade Francuske otpravnik poslova Johan Uhres", navodi se u saopštenju.

Oni su istakli da su tokom razgovora, predstavnici međunarodne zajednice upoznati sa stavovima opozicije povodom popisa, ali i najnovijih navoda o formiranju nove Vlade.

"Kada je u pitanju popis, predstavnici opozicije informisali su sagovornike iz diplomatskog kora sa zaključcima relevantnih društveno-političkih aktera, koji navode na sumnju u zakonitost cjelokupnog procesa. Tim povodom, naglašeno je da postoje brojni logističko-organizacioni propusti nadležnih organa u pripremi procesa, kao i da, u kontekstu nefunkcionalnosti institucija i polarizacije društva koja se produbila u posljednje tri godine – ne postoji ni stabilan društveno-politički ambijent. Sve to, kako su istakli lideri opozicije, zajedno govori da pored formalno pravnih, ne postoje ni tehnički uslovi koji bi omogućili da popis bude sproveden na otvoren, kvalitetan i vjerodostojan način", piše u saopštenju.

Kazali su da je Živković je ponovio stav Demokratske partije socijalista da je popis neophodno odložiti kako bi se obezbijedio širi politički dijalog i pripremili svi potrebni uslovi za njegovo održavanja, uz obavezan unutrašnji politički i međunarodni ekspertski monitoring, kako je to rađeno i na prethodnim popisima 2003. i 2011. godine.

"Živković je rekao da – ukoliko ipak ne dođe do odlaganja popisa – krajnja varijanta može biti bojkot, čime konačni podaci ne bi bili relevantni", dodaje se.

Šehović je ukazao na politički aspekt popisa, ističući da je namjera određenih struktura, koje su u prilici da upravljaju procesom, mijenjanje građanskog karaktera Crne Gore.

Dodao je da ta opasnost prijeti Crnoj Gori ukoliko ti politički subjekti budu u prilici i da se nađu u budućoj vlasti.

"U pogledu tehničkih aspekata popisa, Šehović je takođe izrazio sumnju da postoji prostor za zloupotrebu dobijenih podataka, posebno na lokalnom nivou, gdje su predsjednici opština ujedno i predsjednici popisnih komisija", navodi se u saopštenju.

Prema njihovim riječima, Belan je ukazao na opasnosti upliva državne politike Srbije i zaključio da se Crna Gora ne smije povući pred idejama velikosrpskog nacionalizma, koje u popisu stanovništva u Crnoj Gori vide pogodno tle za ispunjavanje svojih interesa.

"Bogdanović je informisao sagovornike sa elementima koji treba u tehničkom dijelu da omoguće kvalitetno sprovođenje Zakona o popisu stanovništva i ispunjavanje međunarodnih preporuka, a prije svega na činjenicu da pravilnici i metodologija još uvijek nijesu poznati, iako i Zakon i međunarodne preporuke Ekonomske komisije UN-a za Evropu, propisuju da je te elemente obavezno obezbijediti u ranoj fazi procesa, odnosno da je shodno Zakonu te elemente neophodno bilo donijeti do kraja maja o.g., tačnije najkasnije u roku od šest mjeseci nakon stupanja na snagu Zakona o popisu stanovništva", rečeno je iz DPS-a.

Oni su poručili da su ambasadori izrazili interesovanje za pojedine tehničke aspekte procesa, a posebno za implementaciju aktuelnog Zakona o popisu stanovništva.

Ukazali su, kako se navodi, na važnost poštovanja svih zakonskih odredbi u svim društvenim procesima, pa i kada je u pitanju popis stanovništva.

"Takođe, ambasadori su zahvalili na detaljno predočenim stavovima opozicionih lidera i u tom pravcu notirali zabrinutosti lidera opozicije da tehnički nedostaci, ali i izostanak monitoringa, odnosno uključenosti svih zainteresovanih strana u proces popisa mogu uticati na transparentnost i kredibilitet samog procesa. Predstavnici diplomatskog kora su takođe ponovili nepromijenjen stav da očekuju formiranje Vlade koja je na liniji evropskih i evroatlantskih vrijednosti, i koja može predstavljati pouzdanog partnera zemaljama Kvinte i Evropske unije", zaključuje se u saopštenju.