Zavod: Izučavamo najkvalitetnija rješenja, uključujući ona u Hrvatskoj

Kako su kazali, crnogorski metodološki okvir za izradu i unaprjeđenje predmetnih programa je baziran prvenstveno na prethodnom crnogorskom metodološkom okviru iz 2009. godine

78 pregleda3 komentar(a)
škola, đak, đaci, ulenik, učenici, Foto: Shutterstock.com
22.08.2017. 16:13h

Autentičnost napora u obrazovanju ne isključuje opserviranje najkvalitetnijih iskustava drugih u cilju realizacije punih potencijala sve djece, kazali su iz Zavoda za školstvo Crne Gore, reagujući na navode da je Zavod kopirao planove i programe iz pojedinih predmeta, a koje je Ekspertska radna grupa za reformu obrazovnog sistema Hrvatske objavila u januaru.

Kako su kazali, crnogorski metodološki okvir za izradu i unaprjeđenje predmetnih programa je baziran prvenstveno na prethodnom crnogorskom metodološkom okviru iz 2009. godine. Pritom, dodaju, crnogorski sistem je kompatibilan sa slovenačkim obrazovnim sistemom.

"Sa druge strane, jako cijenimo ono što je u Hrvatskoj urađeno na ovom polju, te naše nadležne službe bez sumnje koriste i iščitavaju sve ono za šta smatraju da je dobra praksa koja je primjenjiva u našim uslovima," kazali su iz Zavoda.

Stoga je, napominju, kod predmetnih programa moguće da se pojave umjerene identičnosti. Ono gdje identičnost jeste velika, ističu, jeste Fizičko vaspitanje.

"Preciznije, pripremajući se za izradu Predmetnog programa Fizičkog vaspitanja, tražili smo uzore iz zemalja u okruženju. U izradi su korišćeni: Predmetni program Fizičko vaspitanje Crne Gore iz 2011. godine, prijedlog Nacionalnog kurikuluma nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura Hrvatske iz 2016. godine i Učni načrt Športna vzgoja Slovenije iz 2011. godine. Našim potrebama i mogućnostima najviše je odgovarao model koji je urađen u Hrvatskoj, pa smo ga u značajnoj mjeri koristili i prilagodili našim uslovima," rekli su iz Zavoda.

Kako napominju, u predmetnom programu, pojam Literatura se ne odnosi na onu koja je korišćena u izradi ovog Predmetnog programa, već je to predložena literatura koju nastavnici mogu da koriste u izvođenju nastave.

"A u finalnoj verziji na kraju je navedeno da su u izradi Predmetnog programa Fizičko vaspitanje korišćeni: Predmetni program Fizičko vaspitanje Crne Gore iz 2011. godine, Prijedlog Nacionalnog kurikuluma nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura Hrvatske iz 2016. godine i Učni načrt Športna vzgoja Slovenije iz 2011. godine," dodaju.

Iz tehničkih razloga, zaključuju iz Zavoda za školstvo Crne Gore, greškom na sajtu nije okačena finalna verzija.