Završen četvrti Festival etno-grupa u Kolašinu

Vokalna radionica "Bistrik" Bilje Krstić, ovog puta pod dirigentskom palicom etnomuzikologa Ruže Rudić, prvi put je nastupila u Kolašinu prikazala draž reinterpretacije tradicionalnih muzičkih motiva upakovanih u savremeno ruho

5615 pregleda2 komentar(a)
Detalj sa festivala

Četvrto izdanje Festivala malih etno-grupa i solista "Zmaj preleće s mora na Dunavu" uspješno je završen, a učesnici ovogodišnje manifestacije bili su renomirani ansambli, ali i mladi muzičari koji su tek stupili na etno i world-music scenu.

Vokalna radionica "Bistrik" Bilje Krstić, ovog puta pod dirigentskom palicom etnomuzikologa Ruže Rudić, prvi put je nastupila u Kolašinu prikazala draž reinterpretacije tradicionalnih muzičkih motiva upakovanih u savremeno ruho.

"Radost muziciranja, kako za učesnike, tako i publiku. Pokazalo se da je izvanredan napor inicijatora i organizatora uspješan korak ka očuvanju tradicije. Šetnja i pjevanje u prirodi Biogradske gore – šumskog blaga, doprinijela je iskrenom uživanju u druženju svih učesnika. Stoga, sve čestitke ovim divnim vedrim licima koja ćemo, nadamo se, ponovo sresti ovdje u Kolašinu“, kazala je Rudić.

Ženska pjevačka grupa KUD-a "Svetozar Marković" iz Novog Sada potvrdila je visok izvođački nivo prezentujući etnomuzikološke zapise iz raznih krajeva Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Prema riječima rukovodioca, etnomuzikologa Anđele Cvijan događaj je bio jedinstvena prilika da se čuje sva ljepota tradicionalne muzike i slavi bogatstvo kulturne baštine. Ona je rekla da „publika u Kolašinu odlično zna šta je nasljeđe“.

Aleksa Radonjić, lider etno-ansambla "Koreni" i instrumentalista na gajdama, kavalu, fruli i tamburi kaže da je za njegov mladi ansambl ovo bila izvanredna šansa da se ogledaju u društvu vrhunskih izvođača sa zavidnim referencama. Njihov nastup, protkan kombinacijom nadahnutih aranžmana, baziran je na melodijama sa Balkana.

Domaćini, Ženska pjevačka grupa "Đude" iz Kolašina, priredila je pravu etno-čaroliju dokazujući još jednom svoje ugled u regionu. Njihov započet moračko-rovačkim napjevima, obilježili su različiti stilovima pjevanja.

"Pored toga što promovišemo crnogorsko nasljeđe na raznim festivalima, za nas je značajno to što dajemo doprinos razvoju originalnih lokalnih manifestacija i tako pospješujemo i turističku i kulturološku ponudu grada. Raduje nas saradnja sa svim grupama koje smo upoznali na takmičenjima i gostovanjima i što ih možemo pozvati u Kolašin", kaže Milena Rondović, članica i solistkinja "Đuda".

Umjetnički direktor festivala Davor Sedlarević ocijenio je da „Đude“ da iz godine u godinu postaju sve kvalitetniji i da je potrebno podstaći sigurniju finansijsku konstrukciju usled porasta popularnosti etno-muzike u svijetu. Ove godine, objašnjava on, uvedena je i novina, a to su radionice na kojima učesnici razmjenjuju svoja znanja i iskustva. On je zahvalio Mariji Dulović direktorici Nacionalnog parka "Biogradska Gora" u čijem ambijentu je održan dio radionica. Program je vodio kolašinski pjesnik Nikola Lića Šćepanović.

Festival „Zmaj preleće s mora na Dunavu“, koji je nazov dobio prema poznatoj pjesmi iz kolašinskog kraja, organizovali su Centar za kulturu Kolašin, KUD "Mijat Mašković" i NVU CIRTIP.