Iličković: Ustavni sud završio posao nekim sudijama i napravio haos društvu

"Predmet preko tri godine leži u Ustavnom sudu i sad kad treba da se ide u penziju postalo je to aktuelno. Kad imate takvo ponašanje institucije u koju svi gledaju sa iščekivanjem, onda je sve jasno", rekao je bivši sudija Ustavnog suda

25560 pregleda35 komentar(a)
Iličković (arhiva), Foto: Boris Pejović

Ustavni sud Crne Gore počeo je deblokadu time što je završio posao za jedan broj sudija, produžio mandat onima kojima se približila penzija, što će da napravi rupu i haos u pravnom sistemu naše države, poručio je nekadašnji sudija Ustavnog suda Miodrag Iličković.

On je, na konferenciji “Povratak osnovama: Evropske integracije izvan akcionih planova” u Podgorici, komentarisao odluku Ustavnog suda koji je prošle sedmice ukinuo član zakona kojim se pravo na starosnu penziju stiče kada osiguranik muškarac navrši 66 godina i žena 64 godine te najmanje po 15 godina staža osiguranja, tako da je sada jedini uslov za sticanje penzije ostao punih 40 godina staža osiguranja.

Za Iličkovića je to neprihvatljivo.

“Zamislite da neko sa 64 godine hoće da ode u penziju. Evo ja nijesam volio, ali neke žene hoće da idu. Zašto im to uzimate? Moj predlog je bio da žene imaju pravo i treba napraviti pozitivnu diskriminaciju jer žene imaju životne terete. Neka im se da mogućnost da idu u penziju, ali da im se da i mogućnost da produže da rade ako žele. Sad ostaje pravna praznina”, rekao je Iličković, kako prenosi Portal RTCG.

Kaže da ovaj "haos" može ispraviti jedino Skupština Crne Gore.

“Što je najgore, ovaj predmet preko tri godine leži u Ustavnom sudu i sad kad treba da se ide u penziju postalo je to aktuelno. Kad imate takvo ponašanje institucije u koju svi gledaju sa iščekivanjem, onda je sve jasno. Ako spustimo kriterijume i ne natjeramo političare da se dogovaraju, mandat sudija Ustavnog suda je tri mandata Vlade od po četiri godine, a ovo kako je krenulio biće ih deset, 12 godina da odlučuju o najvitalijinim pitanjima”, kazao je Iličković.

Kaže da će političari, ako im damo moć, loše izabrati.

“Izabraće maturanta za sudiju, kao što su brucoša proglasili inženjerom, a to ne smijemo da pustimo da se ide van standarda. Sve ovako kako jeste neka opstane pa nek ispliva odgovornost političara, ako spustimo kriterijume jedna partija koja dobro prođe na izborima odrediće sudije Ustavnog suda. Nijesmo skloni da biramo one koji su nezavisni i od autoriteta”, rekao je Iličković.

Navodi da treba odgovoriti na pitanje da li želimo Ustavni sud ili vlast nad Ustavnim sudom.

“On ima ogromnu moć i strašna ovlašćenja, a zamislite da je on nezavisan i od autoriteta. Kad političari zamute, neko mora da drži brod i da kaže “ne možete vi da tumačite Ustav i zakon”. Kad Ustavni sud nešto kaže, tu mora da nastane pravna tišina”, ističe Iličković.

Poslanica i članica Predsjedništva Nove srpske demokratije Simonida Kordić kazala je da postoji praksa da se kroz izbor sudija praktikuje neposredan uticaj političkih centara moći i da zato nema visokog stepena saglasnosti oko tog pitanja.

“To nije problem samo u Ustavnom sudu nego inače u institucijama u Crnoj Gori. Politika je najvažnija ljudska djelatnost ali tamo gdje se ne odlučuje o političkim stavovima treba voditi računa o nezavisnosti”, kazala je Kordić.

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Bojan Božović rekao je da očekuje da će u novom izvještaju Evropske komisije o Crnoj Gori da se ukaže na probleme u pravosuđu i na to što neki čelnici u pravosuđu nisu imenovani.

“Mi ta imenovanja treba da sprovdemo zbog nas, a ne zbog Evropske komisije. Potrebne su suštinske reforme u pravosuđu”, smatra Božović.