Suzbijanje prašine u skladu sa vodećim EU standardima
Javnost u Crnoj Gori je u posljednje vrijeme mogla da čuje netačne tvrdnje koje se odnose na upravljanje jalovinom i prašinom u budućem projektu rudnika Brskovo, zbog čega se kompanija Tara Resources, koja upravlja ovim projektom, obavezuje da pruži jasne i transparentne informacije u cilju otklanjanja svih nedoumica.
Kao odgovoran član zajednice razumijemo zabrinutost u vezi jalovine, prašine i zdravlja, s obzirom na to da je mnogo godina nakon zatvaranja bivšeg rudarskog postrojenja Brskovo, jalovinski nasip u Mojkovcu ostao izložen i nerehabilitovan. To je rezultiralo širenjem prašine jalovine, jer su suve čestice bile raznijete u svim pravcima vjetrom, sve dok nasip nije rehabilitovan 2010. godine, a zatim prekriven zemljom i travom. Svjesni ovoakvog ranijeg iskustva, usmjerili smo planove kako bismo osigurali da se to nikada više ne ponovi.
To je ključni razlog zbog kojeg rudnik Brskovo nije projektovan da ima jalovište. Tokom rada, jalovina iz postrojenja za flotaciju biće smještena unutar čvrste stijene prije nego što se osuši, a zatim će biti prekrivena kamenom, zemljom, travom i drvećem. To će spriječiti izloženost suve jalovine vjetru, čime će se spriječiti generisanje čestica jalovine. Ovim načinom skladištenja jalovine u rudniku Brskovo primjenjuju se vodeće ekološke prakse u globalnoj rudarskoj industriji.
Rudarska aktivnost je još jedan potencijalni izvor generisanja prašine. Upotreba raspršivača s vodom, sličnih onima koje se koriste na ski-stazama za vještački snijeg, postala je vrlo efikasno sredstvo za suzbijanje prašine u rudarstvu. Ovaj metod minimizuje oslobađanje prašine, osiguravajući da kvalitet vazduha ostane unutar sigurnih granica okolnog područja rudnika.
Transportovanje iskopanih materijala iz rudnika do postrojenja za preradu takođe je faza u kojoj treba kontrolisati i suzbijati količine prašine. Kamioni opremljeni modernim uređajima za suzbijanje prašine, kao što su prskalice i zavjese za prašinu, pomoći će da se smanje nivoi prašine tokom ove faze.
Sve ostale faze obrade koncentrata sprovode se u zatvorenim postrojenjima, tako da se ne očekuje da u vazduh dospije prašina iz procesa flotacije. Koncentrati će se prevoziti do luke u zatvorenim kontejnerima, pa se tokom ovog transporta ne može generisati prašina iz koncentrata. Na kraju, popločan prilazni put osiguraće da se ne generiše prašina od kamiona koji se kreću do i sa gradilišta.
Preduzeli smo proaktivni pristup instaliranjem sistema za kontinuorani nadzor nad prašinom unutar radnih zona našeg projekta i na granicama projekta u skladu sa urađenom Procjenom uticaja na životnu sredinu i društvo (Environmental and Social Impact Assessment – ESIA), koja je sprovedena u skladu sa strogim kriterijumima koje je propisala Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), smjernicama EU i svim važećim crnogorskim zakonima.
Tara Resources se raduje nastavku transparentne i proaktivne saradnje sa vladom, opštinom, zajednicom i svim zainteresovanim stranama kako bismo zajednički unaprijedili razvoj projekta Brskovo, koji ima potencijal da donese značajno zapošljavanje i ekonomske koristi Crnoj Gori, uz osiguranje najbolje međunarodne prakse u zaštiti životne sredine.
( Promo sadržaj )