Katalonski predsjednik: Marokanci su dobro integrisani u špansko društvo

Španija se graniči s Marokom, pa su Marokanci jedna od većih zajednica u zemlji s 46,5 miliona stanovnika otvorenih prema strancima

84 pregleda0 komentar(a)
Karles Pudždemon, Katalonija, Foto: Reuters
20.08.2017. 14:18h

Katalonski predsjednik Karles Pudždemon rekao je u nedjelju kako bi bilo nepravedno svaljivati krivicu na marokansku zajednicu zbog napada počinjenih u Barseloni i Kambrilsu jer su Marokanci dobro integrisani u katalonsko društvo.

"U Kataloniji živi 200.000 Marakonaca. Dobro su integrisani, mole se, rade, plaćaju poreze. Bilo bi nepravedno svaljivati krivicu na njih", izjavio je Pudždemon na konferenciji za medije u Barseloni.

U Kataloniji sa 7,5 miliona stanovnika ne postoje gradska geta i zatvorene četvrti s muslimanskim stanovništvom. U Španiji nema siromašnih četvrti gdje žive emigranti s problemom integracije kao u Briselu i Parizu, navodi Hina.

U napadima u četvrtak u Barseloni i Kambrilsu većina od dvanaest osumnjičenih su marokanskog porijekla. Mnogi od njih živjeli su u katalonskom gradiću Ripolu s 10.500 stanovnika. Njihovi susjedi, kolege s posla i poznanici rekli su španskim medijima kako su bili dobro uklopljeni u društvo, nisu pokazivali nikakve znakove radikalizacije. Nisu imali policijske dosijee vezane za terorističke aktivnosti. Mnogi napominju kako su mladići bili uzornog ponašanja pa su ostali iznenađeni događanjima. Dvojica osumnjičenih napadača igrala su mali fudbal za jednu ekipu u Ripolu.

Španija se graniči s Marokom pa su Marokanci jedna od većih zajednica u zemlji s 46,5 miliona stanovnika otvorenih prema strancima. Španski gradovi Seuta i Melilja nalaze se na sjeveru Afrike okruženi Marokom u kojem živi 35,3 miliona stanovnika.

Dvije enklave neki u Maroku smatraju okupiranim područjima dok hiljade emigranata iz podsaharske Afrike preko njih pokušavaju ilegalno ući u Španiju sanjajući bolji život u Evropskoj uniji. Madrid i Rabat sarađuju na sprječavanju prelazaka emigranata i suzbijanju terorizma.

Maroko je bio španski protektorat od 1913. do 1956. Susjedni Alžir bio je francuska kolonija.

U Kataloniji je od početka godine, do napada u Barseloni, uhapšeno 13 osoba od ukupno 51 osumnjičene za pripadnost džihadističkim organizacijama, širenju ideja preko interneta i regrutovanja članova u Španiji. Ni u jednom drugom dijelu Španije nije toliko privedenih pod takvom sumnjom. Katalonija na sjeveroistoku uz granicu s Francuskom jedna je od najbogatijih i turistički najpopularnijih pokrajina.

Katalonska vlada, predvođena Pudždemonom, najavila je za 1. oktobar referendum o nezavisnosti od Španije. Španski Ustavni sud saopštio je da je nezakonit, a španska vlada desnog centra to je ponovila dodavši da se neće održati.

U četvrtak je Islamska Država, u saopštenju objavljenom preko svoje agencije AMAQ, preuzela odgovornost za napad u Barseloni. U saopštenju je navedeno da je cilj vojnika Islamske Države bila zemlja koja učestvuje u međunarodnoj koaliciji predvođenoj Sjedinjenim Državama protiv kalifata uspostavljenog u Siriji i Iraku. Španija ima nekoliko stotina vojnika u Iraku koji obučavaju lokalne vojnike za borbu protiv Islamske Države. Španski vojnici ne učestvuju direktno u kopnenim akcijama.