Ako ste uporni i fokusirani, nema prepreke koju ne možete da srušite

Žene liderke i izazovi sa kojima se suočavaju su tema ekskluzivnog magazina Biznis liderke. Danas predstavljamo Anu Marojević

1127 pregleda0 komentar(a)
Foto: Menzies Aviation, Ana Marojević

Ime osnivačice grupe kompanija specijalizovanih za pružanje avio-usluga i za turizam prepoznatljivo je i cijenjeno kako u regionalnom, tako i u globalnom biznisu.

Za sebe kaže da pripada onoj grupi žena koje su svjesno ušle u biznis da bi ispunile svoje snove i svoju viziju i to u jednoj oblasti u kojoj muškarci tradicionalno dominiraju.

Sedamnaest godina kasnije, koliko je prošlo od kako je kročila u svijet vazduhoplovstva, ime Ane Marojević je imperativ. I ne samo u vazduhoplovstvu, u kome je sa svojom prvom start-up kompanijom „Fly Montenegro”, u Crnoj Gori i Srbiji, ostvarila impresivne rezultate, postavljajući kroz 12 godina samostalnog razvoja najviše inovativne standarde među kompanijama specijalizovanim za pružanje avio-usluga i za turizam.

Sada kada je taj start-up, u koji je Ana Marojević utkala godine svog rada, iskustva i znanja, postao dio najveće svjetske kompanije za pružanje usluga u avijaciji „Menzies Aviation” iz Velike Britanije, ime ove mlade, hrabre i prije svega uspješne žene je prepoznatljivo i cijenjeno kako u regionalnom, tako i u globalnom biznisu.

Brend kakav je „Menzies Aviation”, omogućio je resetovanje tržišta u Crnoj Gori i Srbiji, uvodeći najviše standarde u milionski biznis u čijem je srcu najkvalitetnija usluga korisnicima avio-prevoza. Ali je i jednu domaću kompaniju i njenu osnivačicu plasirao u sam vrh profesionalizma, „za sto” sa najuticajnijim svjetskim „igračima” u ovoj oblasti.

Ipak, to je samo dio priče o ovoj uspješnoj mladoj ženi. Godine rada, razvijanje kontakata, konstantno usavršavanje i beskompromisni profesionalizam nisu otvorili samo vrata globalno poznatog brenda u avio-biznisu. Ana je takođe osnivač „Flystar-a”, kompanije za pružanje specijalizovanih usluga na letovima biznis avijacije, koja posluje u okviru široke mreže od 24 međunarodna aerodroma u regionu Balkana.

O preprekama sa kojima se susretala krčeći put u poslu za koji svi smatraju da je tradicionalno muški, pa samim tim i surov, zasigurno ima mnogo da kaže. Na koncu i sam biznis, u tradicionalnim okruženjima tipičnim za ovo podneblje, nije prostor u kome se na uspješnost žena uvijek gleda sa blagonaklonošću. Ipak, njen odgovor na pitanje kako je uspjela mnogo, govori o tome kakav je karakter, ali i kakav profesionalac u pitanju. Umjesto fokusiranja na prepreke kojih će uvijek biti i na „ono što se ne može”, njena formula se zasniva na „onome što se može” i što po pravilu polazi od samog sebe: „Ako ste uporni i fokusirani na ciljeve koje zacrtate, ne vidim neke posebne prepreke koje će vas onemogućiti da uspijete i postignete ono što želite”.

Zbog toga i ne čudi što se u živopisnom svijetu vazduhoplovstva, gdje se inovacija i odlučnost isprepliću, Ana pojavljuje kao svjetionik liderstva i transformacije. Kao što ne čudi ni to što je Ana danas inspiracija mnogima ženema u biznisu u regionu. S neuništivim duhom i strateškim umom, ona se kreće kroz složenosti vazduhoplovne industrije, razbijajući rodne norme i ponovo definišući uspjeh.

Kao potpredsjednica za biznis avijaciju u „Menzies Aviation-u”, putanja osnivačice je ništa manje nego izvanredna. Njeno putovanje počinje osnivanjem grupe specijalizovanih kompanija, svjedočeći o njenom dometu i osjećaju za poslovne prilike. Naoružana temeljnom osnovom od 17 godina u vazduhoplovstvu, Anina karijera je oličenje njene nepokolebljive posvećenosti industriji.

Kao predvodnik promjene u industriji, Ana prkosi konvencijama i zauzima liderske uloge sa elegancijom, ne odstupajući od principa koje prožima duboko vjerovanje u sposobnost žena da se istaknu u poslovnom svijetu, ojačane motivacijom i ekspertizom.

U intervjuu za „Vijesti”, Ana Marojević govorila je o svojim počecima u avio-biznisu, trenutku kada je odlučila da će se baviti ovim izazovnim poslom, ali i godinama koje je uložila u razvoj svojih preduzetničkih poduhvata koji su kulminirali akvizicijom kompanije „Fly Montenegro” od strane britanskog giganta „Menzies Aviation”. Taj prelomni trenutak u karijeri istovremeno je i potvrda stručnosti gospođe Marojević, ali i dokaz nesagledivog potencijala njenih preduzeća.

A ako je suditi po dosadašnjoj putanji mlade biznis liderke, koju odlikuju posvećenost, strateški pogled, zavidne komunikacione vještine i neprekidna težnja za znanjem i usavršavanjem, stiče se utisak da su dostignuća koja su je svrstala u sam vrh samo početak njene biznis priče.

Kada je riječ o vašem formalnom obrazovanju i karijernom usmerenju, da li su ova dva puta usaglašena i kada se rodila vaša ljubav prema vazduhoplovstvu?

Mislim da je usklađeno moje formalno obrazovanje sa karijernim usmjerenjem. Možda zvuči neobično, ali ljubav prema vazduhoplovstvu kao oblasti sam razvila zato što sam tokom studija međunarodne ekonomije u Moskvi, živjela u porodici pilota i uvijek sam bila impresionirana dinamičnošću te profesije, ali i života. Mislim na posvećenost koja je neophodna da bi se taj posao kvalitetno obavljao, ali i preciznost koju zahtijevaju procedure i rad u ovoj oblasti. Vjerovatno su se i moje karakterne osobine, kao i želja da se bavim nečim netipičnim za žene, podudarale sa osnovnim postulatima u toj oblasti, zbog čega sam i odabrala da se bavim ovim pozivom.

Naravno da sam, u cilju specijalističke edukacije u vazduhoplovstvu i osvajanja novih znanja, nastavila kontinuirano da pohađam i pratim sve što je važno za ovu oblast, koju karakteriše dinamičnost i brze promjene.

Da li imate neke striktne lične principe koji su vam pomogli da dovedete svoju karijeru ondje gdje želite da bude uprkos rodnim stereotipima i predrasudama?

Rodni stereotipi i predrasude svakako predstavljaju ograničenje i demotivaciju za žene, najprije da se uopšte usmjere prema nekim poslovima i biznisima za koje postoji ukorijenjeno mišljenje da su rezervisani za muškarce, a potom i u dijelu napredovanja i dostizanja nekih nivoa u menadžerskim poslovima, gdje opet dominiraju muškarci.

Ipak, kada ste sigurni u sebe, da možete postići ciljeve koje ste zacrtali, kada sve to prati adekvatna obučenost i iznad svega posvećenost i neumoran rad, onda ti stereotipi i predrasude blijede pred rezultatima vašeg rada.

Što bude više takvih primjera da posvećenost i rezultati ruše rodne stereotipe, tako će i društvo bolje i zdravije napredovati i oslobađati se balasta prošlosti.

Koliko je crnogorsko društvo naklonjeno ženama koje žele da započnu ili da se bave biznisom?

Mislim da pozicija žena u biznisu dosta zavisi od nivoa razvoja društva i društvene svijesti u svojoj zemlji. Lično smatram da još postoji raskorak između deklarisane ravnopravnosti žena u svemu, pa i u biznisu, i stvarnog stanja, koje je i dalje, donekle, omeđeno tradicionalizmom i konzervatizmom koji dosta determiniše crnogorsko društvo. Ipak, ako ste uporni, fokusirani na ciljeve koje zacrtate, ne vidim neke posebne prepreke koje će vas onemogućiti da uspijete i postignete ono što želite.

Da ste u mogućnosti, šta biste prvo promijenili u poslovnom okruženju, a da je to smetnja napredovanju/povećanju broja žena u biznisu?

Teško da bilo koji pojedinac može nešto radikalno promijeniti u poslovnom okruženju kada je u pitanju povećanje broja žena i uspjeha žena u biznisu. Ali to sigurno mogu razna udruženja, aktivnosti u vladinom i nevladinom sektoru, a naročito to mogu mediji, upravo predstavljanjem i promovisanjem uspješnih žena ili projekata koje vode žene. Ipak je na kraju ta priča personalizovana, i od sposobnosti i agilnosti konkretnih žena u konkretnim projektima i poslovima će najviše zavisiti i njihova uloga u uspješnim biznisima.

Neophodno je najprije pobijediti predrasude i pretežnu praksu da su ženama namijenjeni samo određeni biznisi, kao što je npr. farmacija, kozmetički i frizerski saloni, butici, trgovina itd. Žene mogu da rade najznačanije i najzahtjevnije poslove jednako uspješno kao muškarci. Ja pripadam onoj grupi žena koje su svjesno ušle u biznis da bi ispunile svoje snove i svoju viziju i to u jednoj oblasti u kojoj muškarci tradicionalno dominiraju.

Koja je Vaša poruka ženama koje su neodlučne, a žele da se bave privatnim biznisom ili se dvoume da li da zauzmu neku upravljačku poziciju u kompanijama?

Poslušajte prije svega sebe, svoju intuiciju i budite čvrste i odlučne kada želite da nešto ostvarite.

Neophodno je najprije pobijediti predrasude i pretežnu praksu da su ženama namijenjeni samo određeni biznisi, kao što je npr. farmacija, kozmetički i frizerski saloni, butici, trgovina itd. Žene mogu da rade najznačanije i najzahtjevnije poslove jednako uspješno kao muškarci. Ja pripadam onoj grupi žena koje su svjesno ušle u biznis da bi ispunile svoje snove i svoju viziju i to u jednoj oblasti u kojoj muškarci tradicionalno dominiraju

Rodni stereotipi i predrasude svakako predstavljaju ograničenje i demotivaciju za žene, najprije da se uopšte usmjere prema nekim poslovima i biznisima za koje postoji ukorijenjeno mišljenje da su rezervisani za muškarce, a potom i u dijelu napredovanja i dostizanja nekih nivoa u menadžerskim poslovima, gdje opet dominiraju muškarci

Mislim da pozicija žena u biznisu dosta zavisi od nivoa razvoja društva i društvene svijesti u svojoj zemlji. Lično smatram da još postoji raskorak između deklarisane ravnopravnosti žena u svemu, pa i u biznisu, i stvarnog stanja, koje je i dalje, donekle, omeđeno tradicionalizmom i konzervatizmom koji dosta determiniše crnogorsko društvo

„Menzies Aviation”

U samom srcu Anine naracije leži „Menzies Aviation”, svjedočanstvo njene istrajnosti i čelične volje. Od skromne start-up kompanije do vitalnog dijela globalnog avio-konglomerata, njena putanja ističe njeno nepokolebljivo posvećenje i izuzetne mogućnosti za žene u poslovanju. Njeno uvjerenje ističe važnost lične inicijative i kolektivnih napora u preoblikovanju rodne dinamike u poslovanju.