Muke građevinara i kupaca stanova zbog blokiranih tendera: Nema useljenja jer fale brojila
Tenderi za nabavku 65 hiljada brojila bili blokirani skoro godinu i po. Ako se nabavka okonča 16. novembra bez novih žalbi oprema bi mogla stići do aprila, a do tada će CEDIS i kupci stanova da se snalaze
Nekoliko kompanija koje se bave stanogradnjom ne mogu kupcima predati stanove na upotrebu zbog toga što Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) nema dovoljno električnih brojila, jer su već skoro godinu i po zbog sudskih sporova bile blokirane tri javne nabavke za ukupno 65 hiljada brojila, saopšteno je “Vijestima” iz tri podgoričke građevinske kompanije.
“Vijestima” se javilo nekoliko kupaca stanova, od kojih neki tvrde da su u aprilu trebali useliti, a da su od građevinskih kompanije dobili obješnjenje da stanove ne mogu priključiti na elektromrežu, jer CEDIS nema dovoljno brojila. Problemi sa nedostakom brojila traju već godinu i po, a u međuvremenu je Specijalno državno tužilaštvo pokrenulo istragu o spornim nabavkama brojila iz 2018. i 2019. godine.
Iz CEDIS-a su na pitanje “Vijesti” o problemu sa brojilima kazali da se trude da u ovakvoj situaciji ispune sve svoje obaveze prema investitorima.
“Obavještavamo vas da CEDIS, uprkos poteškoćama sa kojima se susrijećemo prilikom tenderskih procedura, žalbi ponuđača, te probijanja zakonskih rokova od strane Državne komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, ispunjava sve svoje obaveze prema investitorima u zadatim rokovima i nastoji, kako sada tako i ubuduće, da ispoštuje sve njihove zahtjeve”, naveli su iz ove kompanije.
Tenderi tek odblokirani
Prema informacijama “Vijesti” dva sporna tendera za nabavku brojila iz maja i jedan iz decembra prošle godine, su nakon žalbenih i sudskih postupaka odblokirana krajem oktobra ove godine i vraćena na početak, odnosno ponuđači - prodavci brojila ponude treba da dostave do 16. novembra.
Ako na ovim tenderima ne bude novih žalbi, izabrani ponuđač bi trebalo da bude poznat početkom decembra. Prema tenderskoj dokumentaciji rok za dostavljanje brojila je 120 dana (četiri mjeseca) nakon potpisivanja ugovora, odnosno u najboljem slučaju CEDIS bi ih dobio u aprilu naredne godine. Međutim, ukoliko bude novih žalbi cijela procedura se može ponovo odložiti u nedogled.
To znači i da će u najboljem slučaju problemi sa nedostatkom brojila trajati još najmenje pet mjeseci.
Iz građevinske kompanije su kazali “Vijestima” da problem pokušavaju riješiti dogovorom, kao i da su CEDISU nudili da sami kupe brojila onakva kakva tehnički odgovaraju sistemu, ali da su tu problem zakonska ograničenja.
CEDIS od početka blokade ovih tendera, kada ih zbog žalbenih postupaka nije mogao ni završiti niti poništiti, problem rješava nabavkom brojila kroz komplikovaniji i skuplji sistem malih nabavki, ali te količine nisu dovoljne s obzirom na veliki “građevinski bum” u stambenoj izgradnji i potrebama investitora.
Problem su izazvale žalbe na tendere, odluke o izboru ponuđača kao i na same odluke Komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki, a podnosili su ih dva suprotstavljena konzorcijuma koje predvode danilovgradska firma “Mezon” i beogradska “Meter&Control”.
Nabavke istražuje i tužilaštvo
Ove firme su u sukobu već nekoliko godina. Dokumentaciju o svim prethodnim spornim tenderima prije 2021. godine “Meter&Control” je, nakon izbora nove vlasti u decembru 2020. godine dostavio tadašnjem Ministarstvu kapitalnih investicija na čijem je čelu bio Mladen Bojanić. Službenici tog ministarstva su od te dokumentacije i svojih saznanja napravili informaciju koju su predali Vrhovnom državnom tužilaštvu (VDT).
Osim samih procedura i tenderskih uslova koji su išli u korist “Mezona”, sporno je bilo i to što je prema potpisanim i sprovedenim ugovorima iz 2018. i 2019. godine cijena samog brojila bila 283,4 eura, dok je njihova ugradnja plaćana “Mezonu” po 663 i 713 eura po brojilu. U toj dokumentaciji se navodi da je standardna cijena ugradnje brojila na istim poslovima u regionu ne prelazi 50 eura, odnosno da je državni CEDIS tada imao višemilionske troškova koje nije trebao imati.
CEDIS je dodatno Vrhovnom državnom tužilaštvu u martu prošle godine dostavio informaciju zbog sumnje da su odgovorne osobe u toj kompaniji nezakontim radnjama u vezi spornih nabavki brojila počinila krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti.
VDT je informaciju proslijedilo Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT), po čijem nalogu je Specijalno policijsko odjeljenje (SPO) u septembru ove godine, prema informacijama “Vijesti”, tražilo dodatne informacije od CEDIS-a. Dio obimne dokumentacije koja se istražuje je i pet tenderskih postupaka, čiji su detalji sadržani u dva posebna izvještaja Komisije za tendere CEDIS-a.
Da je formiran predmet u tužilaštvu u vezi nabavke brojila, “Vijestima” je sredinom prošlog mjeseca potvrdio i portparol SDT-a i državni tužilac Vukas Radonjić.
“VDT je, 15. marta prošle godine, Specijalnom državnom tužilaštvu dostavilo krivičnu prijavu tadašnjeg ministra kapitalnih investicija, koji je prijavio nezakonitosti u postupku ‘pripremanja i realizacije tendera za nabavku mjernih brojila i izvođenje radova i realizaciji AMM projekta - proširenja treće faze’. Po prijavi je formiran krivični predmet, radi utvrđivanja osnova sumnje da li su odgovorna lica privrednog društva CEDIS učinila krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti. U toku je izviđaj, u kojem se, u saradnji sa Specijalnim policijskim odjeljenjem Uprave policije, prikupljaju obavještenja, dokazi i podaci potrebni za dalje postupanje i donošenje odluke”, rekao je tada Radonjić.
Ne mogu da usele, pa plaćaju i kredit i kiriju
Kupci stanova koji su kontaktirali “Vijesti” kazali su da se nalaze u velikom problemu jer su počeli da plaćaju rate bankama za kredite a ne mogu useliti, pa i dalje plaćaju i privatni smještaj.
“Građevinska kompanije od koje smo kupili stan nas iz mjeseca u mjesec obavještava da nam ne može ustupiti stan jer zgrada nije priključena na elektromrežu zbog toga što CEDIS nema dovoljno brojila. Da li je to tačno ili nije ne znamo, ali u krajnjem ne treba ni da nas interesuje jer mi sigurno nismo krivi a trpimo štetu. Ukoliko situacija uskore ne bude riješena podnijećemo tužbu protiv investitora jer mi sa njim imamo ugovor koji nije poštovan, a neka se on kasnije tuži sa CEDIS-om ako je ta firma kriva”, kazala je Podgoričanka koja čeka na useljenje u nedavno završenoj zgradi u Dalmatinskoj ulici.
Iz kompanije koja joj je prodala stan “Vijestima” su kazali da stanove ne mogu predati kupcima jer nisu ugrađena brojila, da su u stalnom kontaktu sa CEDIS-om i da imaju obećanja da će problem uskoro biti rješen.
( Goran Kapor )