Savez udruženja penzionera: Nismo protiv povećanja minimalne penzije, ali ćemo tražiti da se povećaju i ostale

"Predlog je da se penzije vežu za prosječnu platu u odnosu 1:63-65 odsto", zaključeno je na sjednici Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera

21117 pregleda17 komentar(a)
Sa sjednice Upravnog odbora, Foto: Savez udruženja penzionera

Savez udruženja penzionera saopštio je da nisu protiv povećanja minimalne penzije, ali da će tražiti povećanje i ostalih penzija.

Kazali su da je danas održana sjednica tog udruženja, koje broji blizu 90.000 članova, na kojoj su usaglašeni zaključci koji će biti upućeni Vladi, Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja.

"Izjava premijera Milojka Spajića da će minimalne penzije od prvog januara biti 450 eura izazvala je reakcije kod velikog broja penzionera. Te se reakcije posebno odnose na one koje nijesu obuhvaćeni ovim povećanjem, te takvu odluku doživljavaju svojevrsnom diskriminacijom", poručio je predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera Branko Vešović.

Na sjednici je, između ostalog, zaljučeno da Savez udruženja penzionera nije protiv povećanja minimalnih penzija, ali da uz to povećanje treba odrediti i povećanje ostalih penzija. "U protivnom bi došlo do velike reakcije u penzionerskoj populaciji. Predlog je da se penzije vežu za prosječnu platu u odnosu 1:63-65 odsto", navodi se u saopštenju.

Sa sjednice Upravnog odborafoto: Savez udruženja penzionera

Potrebno je, dodaju, napraviti dinamiku usklađivanja ostalih penzija po kvartalima kako bi bilo četiri puta godišnje, a ne kao do sada tri puta.

Rekli su i da treba zatražiti prijem predstavnika Saveza udruženja penzionera u Socijalni savjet. "Ocijenjeno je da rješavanje problema povećanja penzija zahtijeva sveobuhvatan i temeljan pristup koji uključuje socijalni dijalog između Vlade i resornih ministarstava, Fonda PIO, Saveza udruženja penzionera i ostalih zainteresovanih strana", dodaju.

Potrebno je, kako navode, i da se preispita odluka Ustavnog suda i da se omogući da odlazak u penziju bude isti za muškarce i žene i to sa 64 godine starosti.

Traže i da se pokrene postupak za novo regulisanje statutusa pravnog položaja Saveza udruženja penzionera i ostalih opštinskih udruženja. "Dosadašnji status se dovodi u pitanje, zbog toga što se nekontrolisano 'rađaju' nove nevladine organizacije koje, nažalost, podržava Fond PIO", navodi se u saopštenju.

Potrebno je, dodaju iz udruženja, i da se iskoristi predstojeći popis stanovništva i naprave socijalni kartoni za sve stanovnike Crne Gore.

Vešović naglašava da je inflacija "otkrila mnogobrojne probleme u našem penzionom sistemu", što je uticalo na pogoršanje standarda penzionera.

"Prije svega, tu su generalno niske starosne penzije, gledajući odnos izdvajanja za njih u toku radnog vijeka. Aktuelno zakonsko rješenje onemogućava redovno i korektno usklađivanje penzija (misli se na modifikovanu metodu obračina penzija, koja živi od 2011.godine i koju Savez pa i opštinska udruženja nijesu nikad prihvatili, mada parlament nikad nije osluškivao glas penzionera). Svi ovi problemi nastali u proteklom periodu ukazuju da je došlo vrijeme za temeljnu reformom penzionog sistema i samog Fonda PIO", poručio je Vešović.

On naglašava da se penzioneri koji su plaćali veće doprinose "mogu osjećati kažnjenim", jer "paradoksalno, višedecenijski veći doprinos penzionom sistemu ne vrednuje se adekvatno". Sa socijalnog aspekta, kako se navodi u saopštenju, nezadovoljstvo penzionera može voditi do "jačanja generacijskog jaza i podizanja tenzija između različitih i socijalnih grupa".

Savez ocjenjuje da rješavanje ovih problema zahtijeva sveobuhvatan i temeljan pristup koji uključuje socijalni dijalog između Saveza udruženja penzionera, Vlade, nadležnih ministarstava Fonda PIO i ostalih zainteresovanih strana.

"Savez se zalaže za traženje kompromisa i dugoročnog rješenja, koje će osigurati pravednost i održivost penzijskog sistema i povećanja svih penzija, jer kako je naglašeno to su penzioneri zaslužili", zaključuje se u saopštenju.