Ipsos: Krajnje desna Slobodarska stranka na putu da postane pobjednik izbora u Holandiji
Niko nema dovoljno glasova da vlada sam, a sve tri velike partije koje su plasirane iza Slobodarske već su stavile do znanja da - neće sa Vildersom
Politički veteran antiislamskog populizma Gert Vilders i njegova Slobodarska partija na putu su da postanu pobjednik parlamentarnih izbora u Holandiji, pokazuje izlazna anketa Ipsosa, a prenose svjetski mediji.
Kako prenosi BBC, poslije 25 godina prisustva u holandskom parlamentu, Slobodarska partija mogla bi da osvoji 35 poslaničkih mjesta - i da ima znatno više mjesta od svog najbližeg rivala, ljevičarske alijanse.
Po ocjeni medija, ako Isposovi podaci budu potvrđeni, to će uzdrmati holandsku politiku, mada će Vildersu biti teško da nađe saveznike s kojima će moći da formira vladajuću koaliciju.
AFP prenosi da drugoplasirana lijeva koalicija Fransa Timermansa može da računa sa 26 mjesta u parlamentu, trećeplasirani VVD, koji pripada desnom centru, a može da računa sa 23 mjesta.
Trećeplasirana je nova centristička stranka koju vodi zviždač Pijeter Omcigt.
Niko nema dovoljno glasova da vlada sam, a sve tri velike partije koje su plasirane iza Slobodarske već su stavile do znanja da - neće sa Vildersom, mada je on u pobjedničkom govoru bio u borbenom raspoloženju, piše BBC.
"Hoćemo da vladamo i sa 35 mjesta - vladaćemo!", rekao je.
Kako prenosi AFP, krajnji desničar Vilders pozvao je druge holandske stranke da formiraju koaliciju sa njegovom strankom, istakavši da se ona "više ne može ignorisati".
"Holanđani se nadaju da će moći da povrate svoju zemlju i da ćemo obezbijediti smanjenje ovog cunamija tražilaca azila i imigracije", rekao je Vilders oduševljenim pristalicama u Hagu.
BBC prenosi da je on rekao pristalicama da je kampanja sada završena, i da je vrijeme za zajednički rad, a da će mu Slobodarska partija pristupiti sa velikom ozbiljnošću sa pozicije velike snage.
Vildersova pobjeda, ako bude potvrđena, uzdrmaće i samu Evropu, jer je Holandija jedna od zemalja-osnivača Evropske unije, a Vilders se zalaže za referendum o izlasku Holandije iz nje.
On, međutim, priznaje da u Holandiji ne postoji raspoloženje da se tako nešto sprovede u djelo.
BBC ukazuje na to da je Vilders ublažio rječnik u predvečerje izbora, rekavši da trenutno postoje hitniji izazovi od zabrane islama u Holandiji, i da je spreman da to pitanje ostavi na čekanju.
Ipak, on je u večerašnjem govoru ocijenio da su holandski glasači rekli svoje i izabrali "agendu nade".
( BETA )