Marovićima privremeno oduzete nekretnine u Budvi

Privremena mjera zabrana korišćenja imovinom juče je upisana na desetak nekretnina budvanske porodice Marović, kao i na imovinu Svetovog šuraka Ivana Popovića

51 pregleda31 komentar(a)
Svetozar Marović, Foto: Savo Prelević
18.08.2017. 06:10h

Podgorički Viši sud privremeno je oduzeo kompletnu imovinu Svetozara Marovića, supruge mu Đorđine, sina Miloša i njegove porodice.

Time je sud prihvatio zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva da se imovina osuđenog vođe budvanske kriminalne grupe zamrzne dok se ne ozvaniče rezultati finansijske istrage - da su brojni stanovi, kuće i zemljišta stečeni kriminalnim aktivnostima.

Neke od nekretnina Marovići su prodali.

Privremena mjera zabrana korišećenja imovinom juče je upisana na desetak nekretnina te budvanske porodice.

Blokiran je i stan Svetozara Marovića od 90 kvadrata kod Osnovne škole "Stefan Mitrov Ljubiša", koji je sredinom jula prodao za 180.000 eura.

Time je stavljena blokada izvršenja kupoprodajnog ugovora dokorašnjeg funkcionera DPS-a sa slovenačkom državljankom do okončanja finansijske istrage i evetulanog pokretanja postupka trajnog oduzimanja imovine.

Blokirana je takođe četvorospratna vila Đorđine Marović u budvanskom nasleju naselju Babin do, koju je, tvrde finansijski istražitelji, fiktivno prodala za milion i po eura.

Privremena mjera zabrane raspolaganja i korišćenja imovine donijeta je na osnovu sumnje tužioca da je Marovićeva tu vrijednu imovinu stekla zapravo kriminalnim aktivnostima svog supruga i sina.

Supruga nekadašnjeg šefa političkog savjeta DPS-a, još 2012. godine trgovala je kuću od 207 kvadarata sa dvorištem i voćnjakom od oko 500 kvadrata.

Vilu je kupila od proslavljenog fudbalskog stručnjaka Miljana Miljanića za 300.000 eura.

Odmah nakon toga kuća je porušena i izgrađena nova četvorospratnica od gotovo 1.000 kvadrata.

“Analizom bankarske dokumentacije koja se odnosi na Đorđinu Marović, prozilazi da u trenutku kada je kuća kupljena nije raspolagala novčanim sredstvima. U tom trenutku novcem nisu raspolagali ni njen suprug, ni sin”, piše u naredbi tužilaštva.

Tužioci navode da je vlasništvo nad vilom prenijeto na treće lice - R. K. - fiktivnom kupoprodajom za 1,5 miliona eura.

"Postoji osnovana sumnja da je kupac znao da nepokretnost koju navodno kupuje predstavlja imovinu stečenu kriminalnom djelatnošću”.

Podaci i dokazi tokom finanijske istrage pokazaju da je od 1.500.000 eura, koliko je navodno iznosila kupoprodajna cijena, Marovićevoj isplaćeno svega 300.000 eura.

Blokirana je imovina i mlađeg Marovića, njegove supruge Tamare, kao i šuraka Ivana Popovića.

Pozivajući se na Zakon o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, Specijalno tužilaštvo je zatražilo, a Viši sud i potvrdio, da se blokira dio penthausa - mansarda od 193 kvadrata, koja je je upisana na Miloševo ime.

Riječe je o stanu - mansardi i 287 kvadrata na petom spratu, koji su međusobno povezani i čine jedinstvenu cjelinu od 480 kvadrata.

U tom stanu donedavno su živjeli Svetozar i Đorđina.

I ta nekretnina prije tridesetak dana oglašena je na prodaju.

Za nju Marovići traže milion eura.

Privremena mjera zabrane korišćenja upisna je i na 10.000 kvadrata zemlje u Mrčevom polju, koja je u vlasništvu Miloša Marovića, kao i na dio stambene zgrade koja je u vlasništvu Tamare u tivatskom nasleju Kalimanj.

Na Tamarino ime vodi se trećina od 232 kvadrata izgrađenog stambenog prostora.

Blokiran je i njen stan od 52 kvadrata u Budvi.

Finansijskim istražiteljima je sumnjiva i imovina koju je stekao Tamarin brat Ivan Popović, pa je Viši sud donio privremenu mjeru zabrane korišćenja stana od 52 kvadrata u potkrovlju zgrade u centru Budve.

Blokada je stavljena i na njegov stan od 123 kvadrata, poslovni prostor od 40 kvadrata i podrum od 18 kvadrata koje je kupio 2013.

Svetozar se navodno liječi, a Miloša više niko ne pominje

Svetozar i Miloš Marović već više od godinu su u Beogradu.

Za starijim Marovićem raspisana je potjernica, ali on se navodno i dalje liječi u jednoj tamošnjoj zdravstvenoj ustanovi.

Pred Specijalnim tužiocima priznao je da je bio na čelu kriminalne grupe, koja je oštetila opštinski budžet za više miliona eura u osam korupcionaških afera.

Sa tužilaštvom je zaključio dva sporazuma o priznanju krivice, koje je potvrdio Viši sud.

Pristao je da robija četiri godine i tri mjeseca, odnosno da u humanitarne svrhe uplati sto hiljada eura, a državi do kraja septembra vrati 1.100.000 eura.

I njegov sin je priznao da je bio dio kriminalne grupe i zbog nezakonitosti oko kupoprodaje zemlje na Jazu osuđen na godinu zatvora i plaćanje novčane kazne od 385.000 eura.

Novac je uplatio, a zatvorska kazna ga čeka. U međuvremenu dobio je srpsko državljanstvo.