Perović žalila i zbog "pada" Medeničinog tjelohranitelja

"Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas, piše direktorica ASK-a Jelena Perović nakon hapšenja policajca Darka Lalevića, kojeg terete i da je pomogao krimi grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić

69878 pregleda72 komentar(a)
"Uh, strašno. Držite se": Jelena Perović, Foto: Boris Pejović

Direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović napisala je u decembru 2020. tek penzionisanoj predsjednici Vrhovnog suda Veseni Medenici da žali što je uhapšen njen dugogodišnji tjelohranitelj, policajac Darko Lalević, kojeg terete i da je pomogao kriminalnoj grupi odgovornoj za pokušaj ubistva novinarke Olivere Lakić.

Lalović je uhapšen 15. decembra 2020. godine, pod optužbom i da je odavao podatke iz predmeta koji se vode protiv kriminalne grupe koja je pokuala da ubije istraživačku novinarku.

Dan kasnije, aktuelna direktorica ASK-a i bivša predsjednica Osnovnog suda na Cetinju, Medenici piše da žali zbog hapšenja, proizilazi iz transkripata poruka koje su međusobno razmjenile, a koje su pronađene u telefonu dugogodišnje prve žene crnogorskog pravosuđa nakon što je uhapšena.

“Šta radite? Čitam ovo i ne mogu vjerovati. Samo da vidim kako ste? Ja sam u Egiptu još dva dana”, piše Perović.

Od Medenice dobija odgovor da je sve predimenzionirano:

“Kako sam, kao kreten. Žao mi ga je jer je bio maltene kao član familije. Sve je to predimenzionirano. Taj Rakočević mu je kum”.

Direktorica ASK-a poručuje joj da se drži:

“Uh, strašno. Držite se. Sad im trebaju ovakve vijesti, to je najgore”.

Na to dobija odgovor da se to čini kako bi prikrili stvarne kriminalce.

“Da bi sakrili i stavili u drugi plan stvarne kriminalce”, konstatuje Medenica, koja je do samo nekoliko dana ranije obavljala najznačajniju fuknciju u crnogorskom pravosuđu.

“Taman tako. Ali šta je, tu je. Baš mi je žao i zbog njega, a najviše zbog Vas”, poručuje Perović Medenici.

Od nje dobija poruku da Lalević sada čuva vršiteljku dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Vesnu Vučković:

“...Ali to im nije zanimljivo”, što joj Perović aminuje.

“Tako je. Od juče sam se baš nekako nasjekirala, jer znam da će na Vas krenuti medijski. Pih”, piše joj ona.

“Nikad nisu ni prestajali”, konstatuje Medenica.

Medenicafoto: Boris Pejović

Dugogodišnja sutkinja, uz emotikone srca i poljupce, tješi Medenicu da će ponovo izaći kao pobjednik.

“Ali ni prvi ni poslednji put. A zna se ko izlazi uvijek kao pobjednik. Sad pišem. Ljubim Vas i gledamo se sledeće nedelje, ako budete imali vremena”.

Dobija samo kratak odgovor: “OK”...

“Vijesti” su prethodnih dva dana objavile da je nekadašnja predsjednica Osnovnog suda na Cetinju Jelena Perović svojevremeno, sa te pozicije, mimo propisa, tražila i dobijala sugestije od Medenice - kako da postupa u pojedinom predmetima, da li nekome da odredi ili ukine pritvor, ali se i izvinjavala što joj u jednom slučaju nije prihvaćen sporazum o priznanju krivice, obavještavala je ko je konkurisao za koje pozicije u pravosuđu...

Iz njihovih dopisivanja vidi se da je Perović inicirala brojne prepiske o određenim predmetima, što je u pojedinim slučajevima radila i Medenica. Poruke pokazuju i da joj je ostala lojalna nakon što je prešla na čelo Agencije, i to poslije konsultacija sa Medenicom.

Sa pozicije direktorice ASK ona je brinula o interesu Medenice, u postupku pokrenutom protiv te Agencije zbog odluke da nekadašnju predsjednicu Vrhovnog suda ne gone zbog neizuzimanja u izboru kandidata za sudije osnovnih sudova.

Iz mnoštva razmijenjenih poruka jasno je da je Perović raportirala Medenici i nakon što se nekadašnja prva žena crnogorskog pravosuđa penzionisala, ali i da je, nakon odlaska iz cetinjskog suda, sa njom komunicirala o predmetima koji se vode pred Osnovnim sudom na Cetinju i najavljivala da će ih “ubrzati”...

Perović je, odgovarajući na set pitanja, “Vijestima” napisala da ne prihvata da bude dio medijskog cirkusa:

“Ne prihvatam da budem dio medijskog cirkusa i komentarišem navodne transkripte poruka, čiju autentičnost niko nije potvrdio i ne može da potvrdi, a za koje postoji osnovana sumnja da su dobavljene i proslijeđene vam na nezakonit način”.

Ona nije konkretno odgovorila na pitanja “Vijesti” zbog čega je, sa telefonskog broja koji i danas koristi, raportirala Medenici, niti objasnila njeno interesovanje za stanje u spisima predmeta i nakon što je otišla iz Osnovnog suda Cetinje, ali ni zbog čega joj prenosi informacije.

Lalović je, prema tvrdnjama Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), dio kriminalne grupe koju je formirao Medeničin sin, Miloš Medenica, a čiji član je i dugogodišnja prva žena crnogorskog pravosuđa.

Za račun te krimi-ekipe Vesna Medenica se, kako piše u optužnici, od 2019. do 2021. obavezala da će korišćenjem položaja posredovati da se određeni predmeti pred Višim i Vrhovnim sudom završe u korist privrednih društava “Fab Live” i “Cijevna Commerce”, bez obzira na činjenično stanje.

U tome joj je, kako piše, pomagao njen sin i pojedini pripadnici kriminalne organizacije, te da je za njeno posredovanje dat mito.

Navodno je i posredovala kod sudija Vrhovnog suda Crne Gore i sudije Osnovnog suda u Herceg Novom da postupe suprotno zakonu i donesu odluku u predmetu u korist privrednog društva “Carine”.