Većina stranaka ćuti o zaduženju

Iz Demokrata poručuju da će podržati sva zaduženja za projekte, investicije i fiskalnu rezervu, ali ne i za tekuću potrošnju. U BS-u kažu da se, bez relevantnih podataka, Vladi ne treba dati potpuna sloboda u zaduživanju

45766 pregleda20 komentar(a)
Projektovano zaduženje od oko dvije milijarde: Sa ranije sjednice parlamenta, Foto: Skupstina Crne

Demokrate su bile protiv zaduženja za tekuću potrošnju, ali smatraju opravdanim svako zaduženje za projekte, investicije, stvaranje fiskalne rezerve za 2024. i 2025. godinu, ili otplatu kredita nasljeđenih od bivše DPS Vlade.

To je za “Vijesti” saopšteno iz jedne od članica vladajuće koalicije povodom projekcije Vlade premijera Milojka Spajića u vezi zaduženja za narednu godinu.

Iz ostalih članica vladajuće koalicije “Vijestima” nije odgovoreno na pitanja u vezi planiranih zaduženja, osim iz Albanske alijanse iz koje kažu da predlog još nijesu razmatrali.

Iz opozicionih klupa “Vijestima” je jedino odgovoreno iz Bošnjačke stranke, u kojoj smatraju da se bez relevantnih podataka Vladi ne treba dati potpuna slobodna u zaduživanju.

Vlada je predlogom budžeta za 2024. godinu ostavila prostor da se može zadužiti 1,15 milijardi eura, od čega 650 miliona eura za potrebe obezbjeđenja nedostajućeg novca u 2024. godini, kao i dodatno “izuzetno” za još 500 miliona za potrebe refinansiranja duga i stvaranja fiskalne rezerve za 2025.

Da bi ova zaduženja bila moguća, potrebno je da predlog Vlade dobije saglasnost većine poslanika.

Dodatno, Vlada se u 2024. može zadužiti i za finansiranje projekata u iznosu od 933 miliona eura, gdje se nalaze kredit za dionicu auto-puta Mateševo-Andrijevica od 200 miliona, kupovina vojnih brodova od 120 miliona, za rekonstrukciju pruge od Bara do Golubovaca za 113 miliona, izgradnju i rekonstrukciju zdravstvenih ustanova 85 miliona... Tako da bi teoretski ukupno zaduženje u narednoj godini, ako dobije podršku poslanika, moglo iznositi dvije milijarde.

“Odluka o zaduženju je tek stigla u skupštinsku proceduru, razmatraće se i na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet. Izvršićemo detaljnu analizu svih aspekata predloženog zaduženja, uzimajući u obzir ekonomske, finansijske i sve ostale relevantne faktore. Očekujem ozbiljnu razmjenu mišljenja kako bismo osigurali da konačna odluka bude u najboljem interesu građana. Nakon toga na plenumu ćemo se izjasniti da li ćemo podržati odluku o zaduživanju. Moram istaknuti da je činjenica to da su Demokrate uvijek principijelno bile protiv zaduženja koje ide u tekuću potrošnju, međutim svako zaduženje koje ide za projekte, investicije, stvaranje fiskalne rezerve za 2024. i 2025. godinu ili otplatu kredita koju nam je ostavila bivša DPS Vlada, prema našem mišljenju je opravdano i podržaćemo ga”, kazala je potpredsjednica Skupštine i poslanica Demokrata Zdenka Popović.

Zdenka Popovićfoto: Demokratska Crna Gora

Ona je napomenula da državu do kraja 2025. čeka dvije milijarde eura duga koje je ostavila DPS Vlada.

“Mi taj dug po osnovu kredita i kamata možemo da vratimo jedino evenutalnim refinansiranjem ili iz kreditnog zaduženja”, istakla je Popović, dodajući da će konačna odluka te partija povodom zaduženja biti u najboljem interesu građana.

Šef kluba poslanika BS-a Amer Smailović je istakao da u vezi zaduženja nije dovoljno reći da su povoljne prilike na finansijskom tržištu, ili bolje sad nego kasnije.

“Vodićemo se isključivo objektivnom argumentacijom, a ne subjektivnom procjenom da nam je to zaduženje potrebno. Izuzetno predviđeno zaduženje od dodatnih 500 miliona za nas je diskutabilno. Naime, kada govorimo o zaduženju od 650 miliona vidimo za šta se planira taj novac i o svakoj od tih stavki možemo polemisati o potrebama, prioritetima, fazama da li se ti projekti mogu završiti u idućoj godini. I na osnovu analize tih projekata zauzećemo stav o zaduženju od 650 miliona. Potencijalno dodatno zaduženje od 500 miliona je postavljeno na način da se Vladi daje potpuna sloboda da se zaduži, a bez relevantnih podataka zašto bi to radila”, kazao je Smailović.

Smailovićfoto: Boris Pejović

Zadužiti se pola milijarde prije nego što je potrebno, prije nego se odluči za šta bi bio trošen taj novac, smatra Smailović, je neodgovorno i to građane košta.

“Svaki novac koji pozajmimo je roba na koju se odmah plaća kamata. BS želi definisan budžet kao okvir koji definiše na koji način će se trošiti svaki euro državnog novca. Bez definisanih potreba za zaduženjem i bez raspodjele tog novca budžetskim jedinicama nije odgovorno podržati takav način uspostavljanja praksi u raspolaganju državnim novcem”.