Četiri decenije od smrti Elvisa Prislija
Poslednji nastup imao je 25. juna 1977. u Indijanapolisu, a dan pred sledeći koncert, 16. avgusta 1977. pronađen je mrtav u kupatilu
U srijedu, 16. avgusta, navršava se 40 godina od smrti Elvisa Prislija, Kralja Rokenrola, ikone popularne kulture koja je i danas idol mnogima i čije su ploče prodate u više od milijardu primjeraka.
Njegovo imanje Grejslend u gradu Memfisu u američkoj saveznoj državi Tenesi, gdje je i sahranjen, godišnje posjeti oko 600.000 ljudi, što ga čini najposjećenijom atrakcijom u SAD poslije Bijele kuće.
Sjutra se očekuje dolazak više od 50.000 ljudi, što će biti do sada najveća proslava Elvisovog života, 40 godina poslije njegove smrti 16. avgusta 1977. godine.
Elvisov jedinstven glas i stil bio je miks ar-en-bija, bluza, kantri muzike, gospel i crnačke muzike, čime je rušio društvene i rasne barijere svog vremena.
Iza njega su ostali brojni hitovi, među kojima su "Heartbreak hotel", "Hound dog", "Suspicious minds", "Love me tender", "Jailhouse rock", "Blue suede shoes", "It's now or never", "Are you lonesome tonight", "All shook up", "Can't help falling in love".
Britanski pisac i umjetnik Ted Herison koji je o Prisliju napisao dvije knjige, rekao je da je Elvis "jedina osoba modernog vremena koju širom svijeta momentalno prepoznaju samo na osnovu imena".
"Kažite 'Elvis' u Pekingu, Nikaragvi, Estoniji ili na Fižiju i dobijate momentalno prepoznavanje nezavisno od jezika i kulture", naveo je Herison za Frans pres.
Kao rani buntovnik čije je okretanje u krug i udaranje nogom izluđivalo konzervativce, Elvis je svojom muzikom prelazio granice rasne podjele na američkom jugu gdje je segregacija još bila velika.
Elvis se smatra umjetnikom s najviše prodatih ploča. Sa zaradom od 27 miliona dolara na četvrtom je mjestu Forbsove prošlogodišnje liste mrtvih slavnih ličnosti s najvišim zaradama.
"Čuti njega prvi put bilo je kao bjekstvo iz zatvora", rekao je o Elvisu kultni američki muzičar Bob Dilan.
Grejslend, u kojem je živio 20 godina, posjetilo je više od 20 miliona ljudi od 1982. godine, kada je njegova bivša žena Prisila, majka njegovog jedinog djeteta Lize Meri, otvorila imanje za javnost. Grejslend donosi ekonomiji Memfisa oko 150 miliona dolara godišnje.
Elvisovi fanovi često plaču kraj njegovog groba, gdje je sahranjen sa svojim roditeljima, majkom Gledis i ocem Vernonom, kao i sa bakom Mini Mae.
Rođen je 8. januara 1935. godine u siromašnoj porodici u saveznoj državi Misisipi. Vernon je bio vozač kamiona, a Gledis krojačica. Preselili su se 1948. godine u Memfis, gdje je Elvis završio srednju školu, snimio prvu ploču s 19 godina i odmah postao zvijezda.
Poslednji nastup imao je 25. juna 1977. u Indijanapolisu, a dan pred sledeći koncert, 16. avgusta 1977. pronađen je mrtav u kupatilu.
( Beta )