Uhapšen policajac: Osumnjičen za zločin protiv čovječnosti tokom rata u BiH
"U toku je pretresanje stanova i drugih prostorija lica lišenog slobode na više lokacija u zemlji, radi prikupljanja i drugih dokaza o krivičnom djelu", saopšteno je iz SDT
Službenik Uprave policije Zoran Gašović uhapšen je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT).
On je uhapšen zbog sumnje da je počinio zločin protiv čovječnosti na teritoriji Hadžića u Bosni i Hercegovini (BiH), za vrijeme rata 1992. godine.
"U toku je pretresanje stanova i drugih prostorija lica lišenog slobode na više lokacija u zemlji, radi prikupljanja i drugih dokaza o krivičnom djelu", saopšteno je iz SDT.
U saopštenju se navodi da će uhapšeni biti u zakonskom roku sproveden specijalnoj tužiteljki specijalizovanoj za krivična djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom, radi saslušanja u svojstvu osumnjičenog.
Gašović je više puta tokom službovanja u Upravi policije bio suspendovan zbog ranijih propusta u radu.
Bosansko-hercegovački mediji još 2016. godine posali o policajcu iz Nikšića Zoranu Gašoviću, kojeg su povezivali da je navodno bio učesnik zločina u Hadžićima 1992. godine.
Nakon toga je reagovalo i Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore, koje je tada objavilo da "nikad niko do sada iz Bosne iz Hercegovine, niti policija niti pravosudni organi nisu kontakltirali MUP Crne Gore i barem zatražii provjere".
Regionalna priča te 2016. godine ponajviše se ticala žrtava i njihovih porodica u Hadžićima, a ispovijest je dao i sin jednog od ubijenog Alije Bašića, Almin Alen Bašić.
"Ono što mene kao sina ubijenog logoraša kojeg je ubio ovaj krvnik posebno brine je ta izjava MUP-a Crne Gore, da nikad niko do sada iz Bosne iz Hercegovine niti policija niti pravosudni organi nisu kontaktirali ih i barem zatražili provjere. Naježim se od pomisli da je on slobodan još uvijek. Ovaj čovjek je živio u Hadžićima do kraja rata. Njegovo porijeklo je iz Plužina. Prije rata su došli u Hadžiće i živjeli u Ulici Hadželi (bivša Slobodana Principa Selje-žuta zgrada pored džamije u centru Hadžića)", ispričao je tada Bašić.
On je nastavio i da je otac Gašovića prije rata radio u Coca-Coli u Hadžićima i osuđen je na osam godina za počinjene ratne zločine na prostoru Hadžića.
"On radi u MUP-u Crne Gore od 1996. godine. Još 1999. godine protiv istog je Federalni MUP podigao optužnicu", ispričao je tada Bašić.
Osumnjičeni policajac iz Nikšića krajem 90-ih radio je na graničnom prelazu Šćepan Polje, a potom je prešao u kriminalistiku CB Nikšić.
Skoro 30 članova dvije porodice iz Hadžića pobijeno je tokom rata u egzekucijama, a za većinu ubistava, kako su pisali tada mediji, navodno se veže i ime Gašovića.
"Tijela Kovačevića su pronađena i ekshumirana 2004. godine. U Hadžićima je 59 grobnica. Tokom rata kao nestali vodilo se skoro 250 lica. I danas se traga za 90 Hadžićana. Ovaj zločinac je 26.06.1992. godine iz logora izveo pa potom nakon što su ih krvnički tukli streljao Aliju Bašića (mog oca), Aliju Kovačevića i Ramiza Hrgića. Njihova tijela su ekshumirana 1999. godine na padinama Igmana. I u kantonalnom MUP-u i u kantonaln tužilaštvu postoje i zabilješke i izjave svjedoka, kao i na sudovima. O zločinima u Hadžićima 2014. godine izdao sam knjigu "Hadžići, zločin bez kazne", istakao je tada sin jednog od ubijenih.
Službenik UP Zoran Gašović, nakon tih navoda u BiH medijima, tada je kazao da je upoznat sa optužbama koje su protiv njega iznijete ali je naveo da "ne smije da komentariše te navode jer mu kao policijskom službeniku nije dozvoljeno da istupa iz službe i daje izjave".
Više državno tužilaštvo u Podgorici u maju 2021. godine podiglo je optužnicu protiv policijskog službenika iz Nikšića Zorana R. Gašovića, zbog zloupotrebe službenog položaja i primanje mita.
Podgorički Viši sud mu je po uputima višestepenog suda ukinuo pritvor, zbog ćega se on u daljem postupku, branio sa slobode.
Optužnicom koju zastupao tužilac Miloš Šoškić, osim Gašovića, obuhvaćeni su i službenici UP ali i građani Marinko Simović, Vladan Konatar, Nikola Đukanović, Živko Milović, Veselin Bigović i Nemanja Delić.
Njima se na teret stavlja izvršenje krivičnih djela primanje i davanje mita, zloupotreba službenog položaja i zloupotreba putem podstrekavanja, prenosi Dan.
Nakon akcije koja je sprovedena 22. februara 2021. godine, iz policije je saopšteno da je osam pripadnika policije i troje građana uhapšeno zbog primanja mita, davanja mita i krijumčarenja ljudi.
„Odjeljenje za unutrašnju kontrolu policije Ministarstva unutrašnjih poslova je, u koordinaciji sa postupajućim državnim tužiocem Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, realizovalo operativnu akciju, koja je sprovođena u prethodnom višemjesečnom periodu i bila usmjerena na otkrivanje nezakonitog postupanja policijskih službenika u vršenju policijskih poslova i primjeni policijskih ovlašćenja", saopštila je tada UP.
U optužnici se, između ostalog, navodi da je Gašović kao službenik CB Nikšić tražio od osumnjičenog Nikole Đukanovića da mu u pošti uplati 100 eura na ime B.B. kako bi kao kriminalistički tehničar sačinio službenu zabilješku o pregledu vozila, a koju službenu radnju nije smio da izvrši s obzirom da 20.7. 2020. nije bio na poslu i nije izvršio pregled vozila.
„Osumnjičeni Nikola Đukanović je u pošti uplatio novac na ime B.B. kako bi okrivljeni izvršio radnju pregleda njegovog vozila i tim povodom sačinio službenu zabilješku ne znajući da Gašović tog dana nije radio“, piše u optužnici.
Gašović je, kako se dalje navodi, pribavio korist i Živku Miloviću tako što je sačinio službenu zabilješku o pregledu njegovog vozila iako to vozilo nije ni bilo na pregledu.
Marinko Simović se tereti za primanje mita, a Živko Milović za davanje mita. Prema optužnici, Milović je Simoviću kupio četiri gume u vrijednosti 232 eura da on zauzvrat ne prijavi da prevozi građevinsku mašinu bez dobijene dozvole za prevoz van gabaritnog prevoza.
( Jelena Jovanović, Biljana Nikolić )