Smijenjen Medojević, Mitrović v.d. direktora AZLP-a

Savjet je razrješenje Medojevića, saznaju "Vijesti", raspravio u okviru tačke "razno"

22899 pregleda12 komentar(a)
Medojević, Foto: Privatna arhiva
21.12.2023. 14:35h

Savjet Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP) smijenio je danas Ivana Medojevića, a za vršioca dužnosti postavio nekadašnjeg direktora Čedomira Mitrovića.

Savjet je razrješenje Medojevića, saznaju "Vijesti", raspravio u okviru tačke "razno".

Sjednica Savjeta, prema istim informacijama, navodno je održana bez prisustva predsjednika Željka Rutovića.

Članovi tog tijela su još Zoran Vujičić i Muhamed Gjokaj.

Nezvanično, Medojević je razriješen zbog navodnog sukoba interesa, jer je njegova supruga prošlog mjeseca imenovana za savjetnicu potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju.

Medojević je "Vijestima" potvrdio da je Hana Medojević njegova supruga, negirao sukob interesa i rekao da Zakon o zaštiti podataka o ličnosti ne propisuje uslove za razrješenje direktora, te da direktor AZLP zaključuje ugovor o radu, u skladu sa Zakonom o radu.

Iz Savjeta Agencije još nisu odgovorili redakciji o tome koji je osnov za razrješenje Medojevića.

Prije dva dana rekli su da će tražiti njegovo izjašnjenje, "te u skladu sa zakonom zauzeti stav o predmetnoj stvari i blagovremeno vas i javnost informisati".

Savjet je, prema riječima sada bivšeg direktora, u međuvremenu tražio izjašnjenje, ali nije i ispoštovao rok od tri dana, koliko je Medojeviću ostavljeno da se izjasni. U međuvremenu su zakazali sjednicu, na kojoj je Medojević razriješen.

Vlada je prošlog mjeseca, 16. novembra, za savjetnicu potpredsjednika Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju imenovala Hanu Medojević. "Vijesti" su ranije pitale direktora AZLP Ivana Medojevića da li su njenim imenovanjem stvoreni uslovi za njegovu ostavku, u skladu sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti.

Medojević je kazao da Zakon o zaštiti podataka o ličnosti navodi ograničenja za imenovanje na mjesto predsjednika i članova Savjeta Agencije, da jedno od ograničenja jeste da za predsjednika ili člana Savjeta ne može biti imenovano lice koje je bračni drug lica koje je poslanik ili odbornik, član Vlade ili lice koje imenovala ili postavila Vlada Crne Gorei da su ista ograničenja propisana i za imenovanje direktora.

Isti Zakon, kako je dodao, propisuje i uslove za razrješenje predsjednika ili člana Savjeta, ali ne i način i uslove za razrješenje direktora Agencije.

"Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, u dijelu razrješenja predsjednika ili člana Savjeta je lex specialis , što znači da nema primjene drugih zakonskih propisa, dok pitanje razrješenja i uslova za razrješenje direktora nije propisano niti regulisano Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, već Zakonom o radu”, rekao je on.

To, kako je dodao, "iz razloga što direktor, za razliku od predsjednika i članova Savjeta, zaključuje Ugovor o radu, na određeno vrijeme, odnosno na period od četiri godine".

"Kojim ugovorom su regulisana njegova prava i obaveze, kao i posljedice kršenja radnih obaveza, a na osnovu opšteg kolektivnog ugovora i Zakona o radu, pa čak i mjere koje su posljedica povrede radnih obaveza - novčana kazna i prestanak radnog odnosa, naravno kroz utvrđenu odgovornost i kroz odgovarajuću proceduru. Dakle, nema primjene analogije u ova dva slučaja", kazao je Medojević "Vijestima".

U konkretnom je, dodao je on, i razlika između radnog pravnog statusa predsjednika i članova Savjeta s jedne, te direktora sa druge strane".

"Ovo iz razloga jer predsjednik i članovi Savjeta ne zaključuju ugovor o radu sa poslodavcem, pa da usljed kršenja radnih obaveza mogu biti i razriješeni, kroz utvrđivanje odgovornosti i kroz odgovarajuću proceduru. Naprotiv, njih imenuje i razrješava Skupština. I upravo zato je i namjera zakonodavca, usljed nemogućnosti da shodno odredbama zakona koji regulišu radne odnose riješi ovo pitanje, da ove odnose, koji se tiču osnova za razrješenje, u odnosu na Savjet, propiše Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti, koji je lex specialis”, kazao je Medojević.

Kako je kazao, ovo nije i prvi slučaj nezakonitog razrješenja direktora AZLP.

„...Jer je Savjet Agencije 2015. godine, većinom glasova, sa pojedincima koji su, nažalost, još u Savjetu, već nezakonito razriješio direktora, a da su građani svojim novcem, platili te nezakonitosti sa preko 50.000 eura, bez utvrđivanja bilo čije odgovornosti”, kazao je Medojević „Vijestima”.

Savjet je 2015. godine razriješio Bojana Obrenovića, a na njegovo mjesto postavio takođe Čedomira Mitrovića. Crnogorski sudovi donijeli su pravosnažnu odluku da je Obrenović nezakonito razriješen.