Iran potvrdio da je njegova mornarica zaplijenila tanker za naftu u Omanskom zalivu

Zapljena je uslijedila poslije višenedjeljnih napada jemenskih pobunjenika Hutija koje podržava Iran na brodove u Crvenom moru, uključujući baraž bespilotnih letjelica i projektila u utorak, njihov najveći ikada do sada

4901 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ratna mornarica Irana je danas zaplijenila tanker za naftu u Omanskom zalivu koji je nekada bio u središtu velike krize između Teherana i Vašingtona, saopštili su zvaničnici o zapljeni koja dodatno povećava napetost na plovnim putevima Bliskog istoka.

Brod je nekada nosio naziv "Suez Rajan" i bio je umiješan u jednogodišnji spor koji je doveo do toga da je američko Ministarstvo pravde zaplijenilo milion barela iranske sirove nafte iz njega.

Zapljena je uslijedila poslije višenedjeljnih napada jemenskih pobunjenika Hutija koje podržava Iran na brodove u Crvenom moru, uključujući baraž bespilotnih letjelica i projektila u utorak, njihov najveći ikada do sada.

Zapljena je povećala rizik od mogućih uzvratnih udara snaga koje predvode SAD koje sada patroliraju tim vitalnim plovnim putem, posebno poslije glasanja u Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija u srijedu na kojem su osuđeni Huti i pošto su američki i britanski zvaničnici upozorili na potencijalne posljedice napada.

Iranska državna novinska agencija IRNA priznala je zapljenu danas, nekoliko sati pošto su se na brod ukrcali naoružani ljudi. IRNA je saopštila da je do zapljene došlo na osnovu sudskog naloga.

Britanska vojska Ujedinjenog Kraljevstva pomorske trgovinske operacije koja daje upozorenja posadama na Bliskom istoku, saopštila je da je zapljena počela rano ujutru, u vodama između Omana i Irana u oblasti kroz koju su prolazili brodovi koji ulaze i izlaze iz Ormuskog moreuza, usko ušće Persijskog zaliva kroz koje prolazi petina sve nafte kojom se trguje u svijetu.

Rečeno je da su propali napori da se kontaktira brod i da su ljudi koji su se ukrcali nosili "crne vojne uniforme sa crnim maskama".

Privatna bezbjednosna firma Ambrei saopštila je da se na brod, koji je identifikovala kao tanker "St. Nicolas", ukrcalo "četiri do pet naoružanih osoba".

Tanker je bio u blizini grada Basre u Iraku, utovarujući sirovu naftu za Aliagu, Turska, za tursku rafinerijsku firmu Tupras. Podaci satelitskog praćenja pokazali su da se tanker pod zastavom Maršalskih ostrva okrenuo i krenuo prema luci Bandar-e Jask u Iranu.

Taj brod je povezan s grčkom brodarskom kompanijom "Empire Navigation". U izjavi za AP ta atinska kompanija je priznala gubitak kontakta sa brodom koji ima posadu od 18 Filipinaca i jednog grčkog državljanina.

U septembru se "Empire Navigation" izjasnio se krivim za šverc sankcionisane iranske sirove nafte i pristao da plati kaznu od 2,4 miliona dolara zbog slučaja koji se odnosi upravo na taj tanker.

Od kolapsa iranskog nuklearnog sporazuma, u vodama oko moreuza Iran je zaplijenio niz brodova, a bilo je i napada na brodove za koje je okrivljen Teheran.

SAD i njihovi saveznici plijene iranski teret nafte od 2019. To je dovelo do niza napada na Bliskom istoku koji se pripisuju Islamskoj Republici, kao i zapljene brodova od strane iranskih vojnih i paravojnih snaga koje prijete globalnom pomorstvu.

Huti kažu da njihovi napadi imaju za cilj da zaustave patnju Palestinaca u izraelskom ratu protiv Hamasa u Pojasu Gaze. Međutim, pobunjenici sve više gađaju brodove koji imaju slabe ili nikakve veze sa Izraelom.