O’Brajen: Zapadni Balkan treba da bude evropski, stabilan i bezbjedan, problem je što veliki dio stanovništva odlazi
On je kazao da Sjedinjene američke Države (SAD) snažno podržavaju Plan rasta za Zapadni Balkan, predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen
Zapadni Balkan treba da bude evropski, stabilan i bezbjedan, a to znači iznad svega da je regionu potrebna ekonomska integracija, ocijenio je državni sekretar za evropske i evroazijske poslove Džejms O’Brajen.
"Problem u ovim zemljama je u tome što veliki dio njihovog stanovništva odlazi, seli se u Evropu i drugdje, a to znači da je za ljude koji su otišli još teže vrijeme da stvore ekonomske prilike koje bi članstvo u EU trebalo da im donese. Tako da smo veoma ohrabreni obnovljenom posvećenošću EU ovim zemljama", rekao je O’Brajen na onlajn brifingu sa novinarima.
On je kazao da Sjedinjene Američke Države (SAD) snažno podržavaju Plan rasta za Zapadni Balkan, predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
Ovaj plan sadrži niz predloga za integraciju zemalja regiona Zapadnog Balkana u mnoge politike i programe EU i prije nego što postanu formalne članice evropskog bloka.
O’Brajen smatra da ovo prevazilazi ono što bilo koji paket pomoći može pružiti.
Govoreći o odnosu Srbije i Kosova, kazao je da je veoma važno da obje države izbjegnu bilo kakve provokativne akcije na sjeveru Kosova.
Rekao je da je saradnja sa NATO trupama bila veoma dobra u posljednje vrijeme, a komunikacija i saradnja sa Beogradom je takođe omogućila izvjesno smirivanje situacije.
Kazao je da je bilo koraka naprijed u dijalogu, i bavljenje praktičnim, dnevnim pitanjima, kao što su registarske tablice i carinska dokumenta.
“Očekujemo još više transparentnosti i više diskusija u narednim mjesecima”.
Osvrćući se na nedavne izbore u Srbiji, rekao je da je u tom kontekstu važno da nova srpska vlada i institucije, uključujući i parlament, uključe reprezentativnu grupaciju opozicije.
“Tako da u tom kontekstu pozdravljamo mirne proteste stanovništva, ljudi koji smatraju da su izbori bili nepošteni, njihovo je pravo da mirno protestuju. Ali takođe želimo da vidimo process za rješavanje bilo kakvih specifičnih zabrinutosti i neku vrstu jasnog izvještaja o ishodu izbora”.
Kada je u pitanju Bosna i Hercegoina, O’Brajen je istakao problem odliva mozgova.
“Skoro polovina njenog stanovništva ne živi u zemlji. Ovo je kriza i to je ono čime političari treba da se pozabave. A umjesto toga vidimo neke političare koji nude cirkus, a posebno gospodin (Milorad) Dodik sa svojim 9. januarom Danom Republike Srpske pokušava da skrene pažnju sa pitanja za koja se nadam da će Vlada moći da se pozabavi tokom naredne godine”.
On je dodao da je 9. januara bio u Dejtonu.
“Bio sam osoba odgovorna za rad sa bosanskim partijama na izradi njihovog ustava. Tako da znam koji je bio originalni datum. Njegove priče o secesiji su eksplicitno odbačene u originalnom Dejtonskom sporazumu. To je besmislica i to je neustavno", kazao je O'Brajen.
( Biljana Matijašević )