Basiner: Isporukom raketa Kosovu, SAD poručuju Srbiji da nije pouzdan partner

Priština je od SAD tražila da kupi 246 projektila Džavelin FGM-148F, 24 lansirne jedinice LWCLU, trenažere za osnovne vještine, trenažere za spoljnu upotrebu, simulatore projektila, stanice za instruktore i jedinice za hlađenje baterije, ukupne vrijednosti 75 miliona dolara

10363 pregleda17 komentar(a)
Basiner, Foto: Screenshot/Youtube

Isporukom protivtenkovskih raketa Kosovu Vašington šalje poruku vlastima Srbije da ih ne smatra pouzdanim partnerom, izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) viši stručni saradnik u berlinskom Savjetu za politiku demokratizacije Kurt Basiner.

Dan pošto je američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil obavijestio predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da su SAD odlučile da prihvate zahtjev Prištine za kupovinu protivtenkovskih raketa "Džavelin", Basiner je naveo da taj potez još ne pokazuje suštinsko preispitivanje politike Zapada prema srpskim vlastima, ali da jeste naznaka da ono može da bude razmatrano.

"Poruka koju SAD šalju ovom prodajom, a koju je ambasador Hil morao da prenese, jeste da se Srbija, uprkos zapadnim izjavama da je partner u dijalogu, ne smatra pouzdanim partnerom ili pouzdanim pod trenutnim rukovodstvom", rekao je Basiner.

Prema saopštenju kabineta srpskog predsjednika, Vučić je juče Hilu odgovorio da je odluka SAD "veliko razočaranje" za Srbiju, ali da će Beograd uprkos tome "raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa".

Priština je od SAD tražila da kupi 246 projektila Džavelin FGM-148F, 24 lansirne jedinice LWCLU, trenažere za osnovne vještine, trenažere za spoljnu upotrebu, simulatore projektila, stanice za instruktore i jedinice za hlađenje baterije, ukupne vrijednosti 75 miliona dolara.

Predsjednik Atlantskog savjeta Srbije Vladan Živulović ocijenio je za RSE da je odluka Vašingtona "logičan sljed" poslije septembarskog sukoba naoružane grupe Srba i kosovske policije u selu Banjska.

"Amerikanci su sada pokazali da više ne žele da tolerišu situacije kao što su napad u Banjskoj i spuštanje naše vojske na samu granicu. SAD su ovim, rukovodstvu u Beogradu, poslale signal da žele da isključe mogućnost da se Kosovo koristi za eskalacije, koje se očigledno događaju u trenucima kada u Srbiji postoji unutrašnja politička kriza", kazao je Živulović.