Anđušić: "Jadran" otvoreno pitanje, primjetan izostanak diplomatskih manira
Anđušić je precizirao da je stav DPS-a po pitanju školskog broda, koji se trenutno nalazi na teriotoriji Crne Gore je da "Jadran" vidi kao svoje vlasništvo, ali i napominje da nikad do kraja nije ostavljeno da se bude jednostrano u izjavama na koji način treba regulisati to pitanje
Situacija za pitanje školskog broda “Jadran” je poznata od ranije i negdje je u međunarodnim i diplomatskim odnosima, prije svega u tim bilateralnim odnosima sa Hrvatskom, definisana kao jedno otvoreno pitanje.
To je kazao poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore Mihailo Anđušić nakon što je objavljeno da je ministar odbrane Crne Gore Dragan Krapović trebalo da se sastane sa hrvatskim kolegom Ivanom Anušićem u Tivtu, u okviru obilježavanja Dana hrvatskog naroda u Crnoj Gori. Međutim, Anušić je otkazao sastanak, zbog kako je objasnio, Krapovićevih stavova o spomen-ploči u Morinju i brodu “Jadran”.
Anđušić je precizirao da je stav DPS-a po pitanju školskog broda, koji se trenutno nalazi na teriotoriji Crne Gore je da "Jadran" vidi kao svoje vlasništvo, ali i napominje da nikad do kraja nije ostavljeno da se bude jednostrano u izjavama na koji način treba regulisati to pitanje.
"Mi smo država u regionu koja gotovo da nema otvorenih pitanja i negdje kroz kvalitetne dobrosusjedske odnose koje smo u prethodnom periodu sa Hrvatskom gradili, to i nije bilo uzdignuto na jedan takav nivo. Vrijeme je htjelo pokazati na koji način bi se postigao dogovor po tom pitanju. Ja mislim da se to postiže uz tako kvalitetne odnose koji se grade vremenom i kroz neku vrstu konsensuza kako bi obje države najmanju štetu u svemu tome imale”, kazao je Anđušić.
On je ocijenio da je u poslednjem periodu primijetio izostanak, kako kaže, diplomatskih manira na koji način treba razgovarati o ovim temama.
“To primjećujem na svim nivoima u Vladi, to primjećujem kod nove parlamentarne većine, dakle jedna potreba za zaoštravanjem retorike u tom diplomatskom diskursu. I to nas je negdje dovelo da imamo nesmotrene izjave koje mogu da u ozbiljnoj mjeri naruše ove odnose. Mislim da ovako neoprezne izjave su u dobroj mjeri sad već zaoštrile tu situaciju i mislim da od toga prije svega možemo imati štetu i u diplomatskom smislu ali i u smislu onoga što je budućnost evropskih integracija Crne Gore, jer između ostalog od Republike Hrvatske i formalno zavisi, kao punopravne članice EU, podrška našem evropskom putu”, ukazao je Anđušić.
On je pojasio da sve ovo iziskuje intezivne diplomatske razgovore da se kroz konsenzus dođe do, kako je naveo, dogovora na koji način tu i svaku drugu imovinu koja je predmet nekog problema po pitanju podjele treba rješavati.
"Mislim da nam treba mnogo više senzibiliteta, opreznosti i iskustva kada su u pitanuju ovakve teme pogotovo kada to dolazi od strane zvaničnih predstavnika vlasti, kao što su ministar odbrane ili ministar vanjskih poslova”, zaključio je Anđušić.
( J.M. )