Japan postao peta zemlja koja je spustila svemirski brod na Mjesec
Svemirski zvaničnici su rekli da im je potrebno više vremena da analiziraju da li je "Smart Lender" (SLIM) za istraživanje Mjeseca postigao svoj prioritet u misiji - precizno slijetanje. Takođe su rekli da solarni panel letjelice nije uspio da proizvede energiju, što bi moglo da skrati njegovu aktivnost na Mjesecu
Japan je postao peta zemlja u istoriji čija je letjelica stigla na Mjesec - jedna od njenih letjelica bez posade uspješno je meko sletjela na njegovu površinu u subotu.
Međutim, svemirski zvaničnici su rekli da im je potrebno više vremena da analiziraju da li je "Smart Lender" (SLIM) za istraživanje Mjeseca postigao svoj prioritet u misiji - precizno slijetanje. Takođe su rekli da solarni panel letjelice nije uspio da proizvede energiju, što bi moglo da skrati njegovu aktivnost na Mjesecu.
Stručnjaci vjeruju da su mali roveri SLIM-a - minijaturna vozila, krenuli kako je planirano i da se podaci prenose nazad na Zemlju, rekao je Hitoši Kuninaka, šef Instituta za svemir i astronautičke nauke, jedinice Japanske svemirske agencije.
Japan po dolasku na Mjesec prati Sjedinjene Države, Sovjetski Savez, Kinu i Indiju.
SLIM, koji je imao za cilj da sleti na veoma malu "metu", lagana je svemirska letjelica veličine putničkog vozila. Dok je većina prethodnih sondi imala zone za slijetanje prečnika oko 10 kilometara, SLIM je ciljao na metu od samo 100 metara.
Slijetanje takve preciznosti bilo bi prvo u svijetu i predstavljalo bi ključnu tehnologiju za održiv, dugoročan i precizan sistem svemirskih sondi, rekao je Hiroši Jamakava, predsjednik Japanske agencije za istraživanje svemira ili JAKSA.
Projekat je plod dvodecenijskog rada na preciznoj tehnologiji kompanije JAKSA.
Svemirska letjelica je testirala tehnologiju kako bi omogućila misije na Mjesecu da slete "tamo gdje želimo, a ne tamo gdje je lako sletjeti", kaže JAKSA.
Letjelica bi trebalo da traži tragove o porijeklu Mjeseca, uključujući analizu minerala specijalnom kamerom.
Cilj SLIM-a koji ima pet nogu, trebalo je da sleti u blizini kratera Šioli, kod regiona prekrivenog vulkanskim stenama.
SLIM je lansiran raketom "Mitsubishi Heavy" H2A u septembru. U početku je kružio oko Zemlje, a ušao u lunarnu orbitu 25. decembra.
Japan se nada da će povratiti povjerenje u svoju svemirsku tehnologiju nakon brojnih neuspjeha. Svemirska letjelica koju je dizajnirala japanska kompanija srušila se tokom pokušaja slijetanja na Mjesec u aprilu, a nova raketa-nosač nije uspjela u debitantskom lansiranju u martu.
JAKSA ima reputaciju sa teškim slijetanjima. Njena svemirska letjelica "Hajabusa2", lansirana 2014. godine, dva puta je sletjela na asteroid "Rjugu" dugačak svega 900 metara, prikupljajući uzorke koji su vraćeni na Zemlju.
Uspješno slijetanje SLIM-a podiglo bi ugled Japana u globalnoj trci svemirskih tehnologija.
Takeši Cučija, profesor aeronautike na Fakultetu inženjerskih nauka Univerziteta u Tokiju, rekao je da je važno potvrditi tačnost slijetanja na ciljano područje.
"Neophodno je pokazati svijetu da Japan ima odgovarajuću tehnologiju kako bi mogao na pravi način da potvrdi mjesto Japana u razvoju letova na Mjesec", rekao je on. Mjesec je važan iz perspektive istraživanja resursa, a može se koristiti i kao baza za odlazak na druge planete, poput Marsa, rekao je on.
SLIM je donio dvije male autonomne sonde - vozila za lunarne izlete LEV-1 i LEV-2, za koje se vjeruje da su izašle neposredno prije slijetanja.
LEV-1, opremljen antenom i kamerom, ima zadatak da snimi SLIM-ovo slijetanje. LEV-2, je vozilo u obliku lopte opremljen s dvije kamere koje je razvila JAKSA zajedno sa "Sonijem", proizvođačem igračaka "Tomijem" i Univerzitetom Došiša.
( BETA )