U Starom Baru odigrana predstava „What is Europe?“ Andraša Urbana
Predstava je rađena po motivima iz eseja Lasla Vegela, objavljenih u knjizi „Priče iz donjih predjela (berlinski tekstovi)” a dramaturgiju za nju radila je Bojana Vidosavljević
Stari Bar sinoć je bio nesvkadišnja pozornica sa koje su se mogle čuti glasne, sugestivne, necenzurisane i nedvosmislene poruke koje sobom nosi predstava Andraša Urbana „What is Europe?“ („Šta je Evropa?“), kojom se MESS iz Sarajeva predstavio ovdašnjoj publici u okviru Barskog ljetopisa, kazali su organizatori te manifestacije.
Predstava „What is Europe?“, navode, rađena je po motivima iz eseja Lasla Vegela, objavljenih u knjizi „Priče iz donjih predjela (berlinski tekstovi)” a dramaturgiju za nju radila je Bojana Vidosavljević. Osim na Vegelovim tekstovima, dodaju, predstava se zasniva i na vježbama, tekstovima, te improvizacijama koji su sami glumci i glumice osmislili unutar teatarskog procesa.
Tako je nastao komad koji, kako su kazali, lucidno tematizuje rastrzanost stanovnika ekonomski i društveno opustošenih država nastalih krvavim raspadom Jugoslavije, između nostalgije za idealizovanom bivšom zemljom, i nesigurnog, teturavog puta ka takođe utopistički idealizovanoj, umornoj i nesigurnoj Evropi, sugestivno postavljajući pitanje – šta je ona zapravo.
„Odgovor je utopija. Predstava se na taj način time i bavi…bavi se mentalitetom naroda na Balkanu, odnosno njihovom potrebom za utopijskim kontekstom. Mi smo jednu utopiju, koju smo srušili, jugoslovensko-socijalističku, sada zamijenili drugom – Evropskom unijom, koja je isto zajednica naroda. I sada nam je to neki cilj. Postoji i taj izraz: sad ćemo ući u Evropu, kao da ćemo svi svoje zemlje iščupat iz korijena i staviti ih u Uniju. Tako da bi sigurno odgovor na to pitanje sigurno bila utopija“, kazao je glumac Benjamin Bajramović.
Scenski jezik predstave, stilski ostvarene u formi koncertno-scenskog eseja, u kome se potentno prepliću elementi performansa, dramskog i dokumentarnog teatra, prepoznatljiv je po uzavrelosti, direktnosti, maštovitosti i naglašenoj tjelesnosti višeznačnih, raskošno metaforičkih prizora, u kojima se brutalnost nerazlučivo i upečatljivo miješa sa poetičnošću – kazala je kritika o ovoj predstavi.
„Predstava zaista ima elemente postdramskog diskursa teatarskog i to je meni kao glumcu užasno zanimljivo, kao i ekipi što je bilo. Sam proces sa Urbanom jeste bio čudan, jer i metodologija kojom on dolazi do rezultata sa nama je bila takva. Puno smo razgovarali o raznim, vrlo uopštenim temama, onda smo kroz njih dolazili do nekih partikularnih stvari i na kraju je zadavao neke vježbe koje smo radili kući, pa smo donosili, pa je on iz tih vježbi nekako izvukao predstavu koju je sastavio na kraju. Tako da je iskustvo rada sa njim bilo, kao što rekoh, čudno, ali i užasno korisno“, objasnio je Bajramović.
Osim njega, uloge u predstavi tumače: Amar Čustović, Dženana Džanić, Mirna Kreso, Sanin Milavić i Vedrana Seksan. Scenografiju je potpisao takođe Andraš Urban, kostimografiju Lejla Hodžić, a kompoziciju Irena Popović.
Naredna predstava Večernje scene Ljetopisa koja će biti odigrana na pozornici u Starom Baru je predstava Beo Arta „U agoniji“ (režija Ana Đorđević), zakazana za 16. avgust, a karte za nju su u prodaji.
( Vijesti online )