Opštini Budva prva runda protiv Ane Đukanović

Sestra doskorašnjeg premijera, dopunom tužbe tražila je 12,6 miliona po osnovu gradnje na tuđem zemljištu, bez kamata...

315 pregleda21 komentar(a)
TQ Plaza, Foto: Vuk Lajović
11.08.2017. 05:48h

Osnovni sud u Kotoru odbio je kao neosnovan tužbeni zahtjev budvanske kompanije Montenegropromet - da im Opština Budva sa kamatama isplati preko 20 miliona eura na ime zauzetosti zemljišta na kojem je izgrađen kompleks TQ Plaza.

Većinski vlasnici Montenegroprometa su Goran Vuletić, Vladan Vujović i ofšor kompanija Goldenshares limitid, a u sporu protiv Opštine zastupala ih je advokatica Ana Đukanović.

U ime te kompanije ona je podnijela tužbu Osnovnom sudu u Kotoru, tražeći od Budve oko 20 miliona eura naknade.

U dokumentu se objašnjava da pravo na to zemljiše polaže Montenegropromet.

Advokatica, sestra doskorašnjeg premijera, dopunom tužbe 18. novembra 2016. godine, zatražila je 12,6 miliona po osnovu gradnje na tuđem zemljištu.

Advokati Opštine izračunali su je da bi ukupna šteta iznosila oko 20 miliona, jer bi u slučaju da sud prihvati tužbu, na kamate “otišlo” još oko 7,5 miliona eura.

Upravo toliko novca u nekretninama Opština Budva dobila je sudskom presudom od dijela krminalne grupe na čelu sa Svetozarom Marovićem.

Članovi te kriminalne organizacije priznali su da su činili malverzacije tokom gradnje i kasnije tokom raspodjele prostora unutar luksuzno stambeno poslovnog kompleksa u centru Budve.

TQ Plaza bila je zajednički projekta Opštine i kompnije Tradeunique, biznismena Mirka Latinovića.

On je bio svjedok saradnik u slučaju protiv Marovićeve krimi grupe.

Opštini je na, osnovu presuda podgoričkog Višeg suda, pripalo 8.129 kvadarta poslovnog i stambenog prostora, odnosno gotovo kompletna Lamela C u TQ Plazi.

Đukanovićeva je tužbu podnijela nakon šest i po godina trajanja parničnog postupka pred kotorskim Osnovnim sudom.

Montenegropromet je do tada isključivo tražio da sud utvrdi da su oni vlasnici zemljišta na kome je tržni centar.

To je bivša društvena firma, koja je do zemljišta navodno došla kupovinom od novosadskog građevinskog preduzeća Neimar.

Za to, međutim, u spisima predmeta nema dokaza.

U odgovoru na tužbu, zastupnik Opštine Aleksandar Kovačević naveo je da se “ne zna na osnovu čega se došlo do traženog iznosa”.

“Ovdje imamo nevjerovatnu situaciju da bivši zakupac traži da mu vlasnik plati što koristi svoju svojinu nakon prestanka ugovora o zakupu”, naveo je ranije advokat.

Višegodišnje suđenje pred kotorskim sudom trebalo je da bude okončano krajem januara, ali je presuda nedavno stigla na adresu Opštine.

Prema podacima budvanskog Sekretarijata za zaštitu imovine, protiv Opštine je podnijeto više od 100 tužbi, čija je vrijednost krajem 2015. godine iznosila oko 50 miliona.

Godišnji budžet Opštine je oko 40 miliona eura.

Novi tim Opštine već je dobio pojedine višemilionske sporove, kojima je prijetila blokada računa.