Kovač: Potpisao bih odluku o izručenju da je upravni spor bio završen

"Nisam smatrao da treba da se odbije izručenje, a u tom trenutku zbog egzistiranja procesa dobijanja azila - o čemu je informacija već bila objavljena u medijima, nisam mogao da donesem odluku o izručenju", kazao je bivši ministar pravde

32997 pregleda26 komentar(a)
Kovač, Foto: Boris Pejović

Bivši ministar pravde Marko Kovač saopštio je da njegov stav nije bio da odbije izručenje Binala (Deniza) Camgoza Turskoj, već da je za donošenje odluke čekao da se završi upravni spor koji su pravni zastupnici tog državljanina Turske pokrenuli zbog rješenja kojim je odbijena njegova molba za dobijanje azila.

Pojasnio je i da, shodno diskrecionom ovlašćenju ministra pravde, u slučaju ako se odbija ekstradicija, ta odluka može biti donijeta dok traje postupak za azil.

"Nisam smatrao da treba da se odbije izručenje, a u tom trenutku zbog egzistiranja procesa dobijanja azila - o čemu je informacija već bila objavljena u medijima, nisam mogao da donesem odluku o izručenju", kazao je Kovač.

Camgoz je uhapšen 30. januara zbog sumnje da je počinio krivično djelo navođenje na ovjeravanje neistinitog sadržaja. Policija tvrdi da je tokom 2022. godine, koristeći lažni pasoš, sa još jednim državljaninom Turske, osnovao firmu “Lion”. Na saslušanju je negirao krivicu.

Nakon hapšenja iz MUP-a su saopštili da Camgoza sumnjiče da je prilikom osnivanja te firme, posredstvom jedne knjigovodstvene agencije iz Budve, kod Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici, kao pravu upotrijebio lažnu tursku ispravu sa svojom fotografijom, sa imenom Mehmet Alibajhan:

“Čime je doveo u zabludu državne službenike Centralnog registra privrednih subjekata u Podgorici, koji su mu donijeli rješenje o registraciji naznačenog privrednog društva”, saopštili su iz MUP-a.

Camgoz je prvi put u Crnoj Gori lišen slobode 6. jula 2022. godine u Podgorici. Iz Uprave policije tada je saopšteno da je kod sebe imao falsifikovani pasoš u kom je upisano ime Mehmet Alibajhan, i da je uhapšen po međunarodnoj potjernici koju je za njim raspisala Turska.

Nakon izdržane zatvorske kazne određen mu je ekstradicioni pritvor, iz kog je nedavno izašao, kada je i premješten u Prihvatilište za strance, gdje je bio pod vanrednim mjerama obezbjeđenja.

Ministar pravde Andrej Milović odbio je nedavno da Turskoj izruči tog turskog državljanina optuženog za više teških krivičnih djela, pravdajući svoju odluku narušenim zdravstvenim stanjem stranca i etničkom pripadnošću, iako je odluka Višeg suda još još 1. juna 2023. godine postala pravosnažna, a kojom je utvrđeno da su ispunjeni uslovi za ekstradiciju tog optuženog za najteža krivična djela. Iz više nezvaničnih izvora “Vijestima” je rečeno da je Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) utvrdila da Camgoz predstavlja opasnost po nacionalnu bezbjednost Crne Gore.

Odgovarajući “Vijestima”, Milović je, međutim, kazao da nije morao da konsultuje tu službu prije donošenja odluke o ekstradiciji, jer njihovo mišljenje ne igra presudnu ulogu za izručenje. Kasnije su pojasnili i da im Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) nije dostavila mišljenje da državljanin Turske ugrožava nacionalnu bezbjednost. Prethodno su saopštili i da ministru pravde niti bilo kom zaposlenom u tom vladinom resoru nije prijećeno tokom postupka odlučivanja o izručenju Camgoza.

Pitanja “Vijesti” o tome uslijedila su nakon što je list objavio da je Camgoz, preko pripadnika kavačkog kriminalnog klana, prijetio njegovom kolegi, ministru javne uprave Marašu Dukaju koji je obećao prijateljima sa Kosova i iz Albanije da će se u MUP-u raspitati o mogućnosti da ovaj zakonski dobije azil u Crnoj Gori.

“Ja sam mu (prijatelju) jasno predočio da nisam nadležan za te stvari, ali sam mu obećao da ću kontaktirati prijatelje iz Ministarstva unutrašnjih poslova i raspitati se o zakonskim mogućnostima da se taj azil ostvari”, rekao je Dukaj inspektorima.

On istražitelima, međutim, nije želio da kaže ko je prijatelj sa Kosova koji ga je spojio sa Camgozovim ljudima.