Istorijska prekretnica: Mišel O'Nil iz irske nacionalističke partije Šin Fejn imenovana za premijerku Sjeverne Irske
"Ovo je istorijski dan koji predstavlja novu zoru. Svima ću podjednako služiti i svima ću biti premijerka. Žao mi je zbog svih izgubljenih života tokom sukoba bez izuzetka", rekla je O'Nil (47)
Parlament Sjeverne Irske prvi put je danas imenovao irskog nacionalistu za premijera, što je istorijska prekretnica u državi uspostavljenoj prije jednog vijeka da bi se obezbijedila dominacija probritanskih unionista, piše agencija Rojters.
Imenovanje Mišel O'Nil, najnoviji je znak uspona u tom britanskom regionu partije Šin Fejn koja je rekla da je njen krajnji san o ujedinjenoj Irskoj "na dohvat ruke".
Imenovanje je uslijedilo nakon što je probritanski suparnik Šin Fejna, Demokratska unionistička stranka (DUP) i službeno okončala dvogodišnji bojkot vlasti nakon što je ove sedmice postignut dogovor s britanskom vladom o ublažavanju nesuglasica u pogledu trgovinskih pitanja.
"Ovo je istorijski dan koji predstavlja novu zoru. Svima ću podjednako služiti i svima ću biti premijerka. Žao mi je zbog svih izgubljenih života tokom sukoba bez izuzetka", rekla je O'Nil (47) u skupštini.
Britanski ministar za region Kris Hiton-Haris rekao je da obnova vlade predstavlja "veliki dan za Sjevernu Irsku".
O'Nil predstavlja prelazak na novu generaciju političara Šin Fejna koji nisu direktno uključeni u višedecenijski krvavi sukob u regionu između irskih nacionalista koji traže ujedinjenoj Irskoj i probritanskih unionista koji žele da ostanu u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Kao bivše političko krilo Irske republikanske armije (IRA), Šin Fejn je dugo izbjegavao politički establišment sa obje strane granice. Sada je i najpopularnija partija u Irskoj republici. Mjesto zamjenika premijera, koje ima jednaku moć, ali manju simboličku težinu, zauzela je Ema Litl Pengeli iz DUP-a.
Oko zgrade skupštine bilo je jako obezbjeđenje, ali nije bilo nevolja.
Protivljenje imenovanju O'Nil predvodila je stranka Tradicionalni unionistički glas (TUV), koja je takođe odbacila trgovinski sporazum DUP-a.
Referendum je u nadležnosti britanske vlade, a istraživanja javnog mnjenja dosljedno pokazuju jasnu većinu u korist ostanka u sastavu Ujedinjenog Kraljevstva, navodi Rojters.
( Ne.V. )