Dukaj: MJU je po prvi put predstavilo sve podatke o broju zaposlenih u javnoj upravi

"Naš cilj je zajednički – da budemo otvoreni za promjene, da razvijamo timski rad, da poštujemo različitosti, da unapređujemo kompetencije u skladu sa ubrzanim tehnološkim razvojem. Samo tako ćemo imati moć za ostvarenje ključnih ciljeva koji nijesu lako ostvarivi, ali su put koji smo izabrali", rekao je Dukaj

3523 pregleda0 komentar(a)
Dukaj, Foto: PR Centar

Ministarstvo javne uprave (MJU) je po prvi put predstavilo sve podatke o broju zaposlenih u javnoj upravi, izradilo donatorsku matricu sa prikazom finansijske podrške za reformu javne uprave, primijenilo evropski instrument upravljanja kvalitetom, uspostavilo registar državnih organa i institucija, značajno unaprijedilo proces digitalizacije i osnažilo sajber ekosistem.

To je poručio ministar javne uprave, Maraš Dukaj, na konferenciji povodom rezultata 100 dana 44. Vlade Crne Gore, poručujući da je to Ministarstvo u proteklom periodu radilo na unapređenju svih oblasti iz svoje nadležnosti njegujući saradnju sa partnerima i prijateljima, prenosi PR Centar.

"Ciljevi koje smo postigli za ovaj kratak period su mapiranje finansijske podrške reformi javne uprave, vizuelizacija opsega javne uprave i broja zaposlenih, primjena zajedničkog okvira samoprocjene – CAF modela, najava formiranja resursnih centara za NVO, realizacija projekta Administracija bez papira, unapređenje vladinog CIRT-a, implementacija novog certifikacionog tijela (CA), unapređenje zakonodavnog okvira, lokalnih samouprava, kao i uspostavljanje Registra državnih organa i institucija", istakao je Dukaj.

Naglasio je da unapređenje javne uprave obaveza Ministarstva, ali da su u tom procesu potrebni aktivni građani "koji nas podstiču, da budemo bolji, efikasniji i u skladu sa njihovim potrebama".

"Naš cilj je zajednički – da budemo otvoreni za promjene, da razvijamo timski rad, da poštujemo različitosti, da unapređujemo kompetencije u skladu sa ubrzanim tehnološkim razvojem. Samo tako ćemo imati moć za ostvarenje ključnih ciljeva koji nijesu lako ostvarivi, ali su put koji smo izabrali", rekao je Dukaj.

Pojasnio je da u saradnji sa akademskom zajednicom, Univerzitetom Crne Gore, Privrednom komorom, Asocijacijom menadžera, Unijom poslodavaca, kao i privrednim društvima koja se bave srodnim djelatnostima, ministarstvo na čijem je čelu realizuje važne aktivnosti zacrtane akcionim planovima.

"Naši međunarodni partneri i prijatelji, doprinose uspjehu naših prioriteta na najbolji mogući način. Naprednu saradnju, osim sa ambasadama, razvili smo sa UNDP-om, ReSPA-om, UNOPS-om, TurkCham Montenegro, TIKA-om, KPMG-em, CEF-om, NDI-jem, AmCham- om, itd.. Oni su naša podrška kad god je potrebno i na tome im hvala", poručio je Dukaj.

Šefica kabineta u Ministarstvu javne uprave, Milica Pajović, istakla je da je uspješno sprovedena reforma javne uprave jedan od prioriteta Crne Gore za proces pristupanja Evropskoj uniji (EU) i predstavlja uslov za povlačenje značajne finansijske podrške iz fondova EU.

"U cilju mapiranja finansijske podrške, izrađena je donatorska matrica sa prikazom svih projekata podrške reformi javne uprave. Od ukupnog iznosa od 16, 6 miliona eura, 13,1 miliona planirano je kroz direktnu finansijsku podršku budžetu Crne Gore, dok je 3,5 miliona eura komplementarna podrška", objasnila je Pajović.

Pajovićfoto: PR Centar

U Ministarstvu javne uprave, po prvi put, kako je istakla, primjenjuju evropski instrument upravljanja kvalitetom, zajednički okvir procjene – takozvani CAF model, a to je „prilika da zajedno procijenimo svoj rad i rad naše institucije, da utvrdimo prednosti i potencijal za napredak na osnovu utvrđenih standarda, a zatim to primjenimo u vidu mjera za poboljšanje rada“.

Pajović je naglasila da će, po prvi put, transparentno predstaviti sve podatke o broju zaposlenih u javnoj upravi, kao i njen ospeg, shodno Strategiji reforme javne uprave 2022-2026, a jasnom vizualizacijom opsega javne uprave i registra zaposlenih postiže se unapređenje otvorenosti Vlade, kako u dijelu upravljanja ljudskim resursima, tako i u dijelu racionalizacije utroška budžetskih sredstava.

"Podatak kojim trenutno raspolažemo je da je u javnoj upravi na centralnom nivou u novembru prošle godine bilo zaposleno 46.670, a na lokalnom nivou 7.118. službenika/ca. Ti brojevi su za novembar 2021. godine iznosili 44.980 na centralnom i 6.655 na lokalnom nivou", saopštila je Pajović.

U proteklom periodu je, kako je rekla, uspostavljen i Registar državnih organa i institucija.

"Registar državnih organa i institucija će omogućiti građanima pregled svih državnih organa i institucija po vrstama organa, nadležnostima i oblastima rada kao i standardnoj pretrazi po ključnim riječima kojima se opisuje svaki organ što će omogućiti lakšu komunikaciju građana i organa vlasti", objasnila je Pajović.

Istakla je da je Zakon o Vladi u posebnom fokusu, jer je uslov unapređenja funkcionisanja ne samo Vlade, nego i drugih institucija sistema.

"Trenutno smo u fazi pronalaženja najboljih rješenja kojim ćemo propisati provjeru integriteta članova Vlade i praćenje primjene etičkog kodeksa. Crna Gora će, na takav način biti među prvim državama koje su implementirale GRECO preporuke", objasnila je Pajović.

Podsjetila je da je na sjednici Vlade usvojen Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama, a Ministarstvo javne uprave je pokrenulo i proces reforme sistema inspekcijskog nadzora.

"U toku je postupak donošenja izmjena i dopuna Zakona o državnim službenicima i namještenicima, a radimo i na Predlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nevladinim organizacijama", kazala je Pajović.

Crna Gora će, kako je najavila, dobiti moderan i inovativan Zakon o lokalnoj samoupravi zahvaljujući kojem će biti obezbijeđena puna funkcionalnost opština.

"Vrijeme je da unapređenjem decentralizacije opštine dobiju više ingerencija i postanu generator sveukupnog razvoja Crne Gore", rekla je Pajović.

Istakla je da Ministarstvo javne uprave sprovodi značajne projekte u oblasti digitalizacije u okviru čije realizacije potpuno ravnopravno mjesto mogu imati lokalne samouprave, jer digitalizacija na lokalnom nivou, kako smatra, nije važna samo za reformu javne uprave i decentralizaciju, već dominantno za kvalitet usluga koje se pružaju građanima.

"Ministarstvo javne uprave je pokrenulo proces uspostavljanja Digitalne akademije - online platforme za edukaciju i povezivanje svih relevantnih aktera koji rade na građenju digitalnih i liderskih vještina javnih službenika, studenata i ranjivih grupa od strateškog značaja", kazala je Pajović.

Vladin CIRT je, kako je rekla, nastavio da vrši monitoring uspostavljenog sajber ekosistema i rješava sajber incidente unutar mreže organa državne uprave, kao i da u kontinuitetu sprovodi analize ranjivosti informacionih sistema i portala na osnovu kojih su implementirane potrebne sigurnosne mjere zaštite i ažuriranja aplikativnog i sistemskog softvera.

"Budući da je strateško opredjeljenje Crne Gore uspostavljanje elektronskih servisa za građane i privredu, pojednostavljenje procedura i administraciju bez papira, postojanje sistema za pružanje elektronskih usluga povjerenja i Certifikacionog tijela (CA) je jedan od ključnih projekata za digitalizaciju društva, uzimajući u obzir da se zahtjevi koji se podnose elektronskim putem, između ostalog, potpisuju naprednim elektronskim potpisom i na taj način postaju validni u elektronskoj formi", rekla je Pajović.

Dodala je da Ministarstvo radi i na uspostavljanju novog tehnološkog rješenja informacionog sistema za elektronsko upravljanje dokumentima (eDMS) i upravljanje procesom elektronskih sjednica Vlade (eSV) koji će omogućiti svim zaposlenim u organima državne uprave da elektronski upravljaju procesima u radu sa dokumentima, unificiranje poslovnih procesa, razmjenu elektronskih dokumenata unutar i između organa državne uprave, kao i između građana i organa.