Grupa NVO pozvala nadležne da urade korekciju Nacrta prostornog plana: U planove da uvrste Gornji tok rijeke Ćehotine

Organizacije Eko-tim, Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Da zaživi selo, Parkovi Dinarida, Crnogorsko društvo ekologa, EnvPro i Legalis dio su grupe nevladinih organizacija koje ističu važnost uključivanja gornjeg toka rijeke Ćehotine na teritoriji opštine Pljevlja u zonu planiranih zaštićenih područja prirode Crne Gore

4375 pregleda1 komentar(a)
Meandri Ćehotine, Foto: NVO Eko-tim

Grupa nevladinih organizacija pozvala je nadležne da urade korekciju Nacrta prostornog plana Crne Gore i u planove potencijalnih zaštićenih područja prirode uvrste Gornji tok rijeke Ćehotine.

“U procesu javne rasprave o Nacrtu Prostornog plana Crne Gore do 2024. godine, grupa nevladinih organizacija reagovala je na isključivanje prostora gornjeg toka rijeke Ćehotine na teritoriji opštine Pljevlja iz planova potencijalnih zaštićenih područja prirode. S obzirom na značaj gornjeg toka ove rijeke kao izuzetnog prirodnog i kulturno-istorijskog resursa, ovakav potez izaziva ozbiljnu zabrinutost i otvara mnoga pitanja”, navodi se u saopštenju grupe nelvadinih organizacija.

Organizacije Eko-tim, Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Da zaživi selo, Parkovi Dinarida, Crnogorsko društvo ekologa, EnvPro i Legalis dio su grupe nevladinih organizacija koje ističu važnost uključivanja gornjeg toka rijeke Ćehotine na teritoriji opštine Pljevlja u zonu planiranih zaštićenih područja prirode Crne Gore.

Stoga pozivaju relevantna tijela da naprave korekciju Nacrta Prostornog plana Crne Gore te uzmu u obzir lokalne i nacionalne interese, potrebu očuvanja biološke raznolikosti, kao i potencijal za socio-ekonomski razvoj tog područja.

“U našim smo komentarima, kao i u dokumentima koje smo uz njih priložili, pokazali kako je Opština Pljevlja pokrenula postupak zaštite gornjeg toka Ćehotine u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode. Studija zaštite, koju je izradila Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore, ističe nacionalni i međunarodni značaj ovog područja za mnoge biljne i životinjske vrste te njihova staništa, od kojih su mnoge na popisu ugroženih vrsta. Osim toga, prepoznata je i važnost zaštite i očuvanja ovog područja kao potencijalnog pokretača socio-ekonomskog razvoja čitavog kraja”, ,” istakao je Milija Čabarkapa, izvršni direktor organizacije Eko-tim.

Pitaju se zašto Nacrt Prostornog plana Crne Gore, u dijelu o potencijalnim zaštićenim područjima, ne prepoznaje važnost zaštite gornjeg toka Ćehotine na teritoriji Pljevalja.

Studija zaštite pokazuje da zaštita gornjeg toka ne utiče na potencijalne planove razvoja, niti je u konfliktu s interesima lokalnih zajednica. Naprotiv, predloženo zaštićeno područje, kako je istaknuto u relevantnim dokumentima, ima potencijal da stimuliše razvoj poljoprivrede, a podržava i održivo korišćenje prirodnih resursa te ne ugrožava privatnu imovinu ili raspolaganje istom. Kada se uzmu u obzir argumenti i činjenice iznijete u studiji zaštite, teško je razumjeti zašto gornji tok rijeke Ćehotine u Pljevljima nije eksplicitno uključen u Nacrt Prostornog plana, kako je inicijalno i bilo predviđeno kroz koncept Prostornog plana koji je ranije bio dostupan javnosti. Pokretanje postupka zaštite od strane Opštine Pljevlja, pozitivna mišljenja nadležnih institucija, saglasnost Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, ukazuju na jasnu potrebu i želju da se taj prostor zaštiti,” dodaje Čabarkapa.

Dodaje i da zaštita gornjeg toka Ćehotine nije samo lokalni interes, već je od nacionalnog značaja, jer čuva dragocjene prirodne resurse zemlje i doprinosi održivom razvoju Crne Gore.

“Stoga se postavlja pitanje – da li neko opstruira zaštitu”, navodi se u saopštenju.