Evo kada se treba zabrinuti zbog jutarnjeg kašlja

Može se dogoditi da čim se probudite počnete da kašljete. Uzroka za to ima mnogo i, srećom, u većini slučajeva nisu ozbiljni

5994 pregleda0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Poneki napad kašlja i zatim započinje novi radni dan. Jutarnji kašalj, odmah po buđenju, može skrivati različite bolesti, više ili manje zabrinjavajuće.

"Uopšteno, refleks kašlja nije bolest, već fiziološki mehanizam koji služi za održavanje prohodnosti disajnih puteva. Riječ je, dakle, o važnom znaku za uzbunu kojim tijelo upozorava da nešto ne funkcioniše kako treba unutar disajnog sistema", objašnjava dr Alessandro Zanasi, predsjednik italijanskog Udruženja za istraživanje kašlja. I sasvim zdrava osoba, bez poznatih plućnih bolesti i bez akutne respiratorne infekcije, može imati naporan jutarnji kašalj koji je obično suv i može biti propraćen osjećajem grebanja u grlu - dodaje i pojašnjava koji su najčešći razlozi za jutarnji kašalj.

1. Previše suv vazduh

Jutarnji kašalj često je izazvan niskim stepenom vlage u ambijentu u kojem spavamo.

"Ako spavaća soba nije dovoljno provjetrena i u njoj je presuv vazduh, sluznica nosa i bronhije se isušuju, postaju nadraženi i usljed toga počinjemo da kašljemo", opisuje dr Zanasi. U spavaćoj sobi idealan stepen vlage je između 40 i 60 - to se može provjeriti higrometrom i eventualno popraviti stepen vlage instaliranjem električnog ovlaživača.

"Jednako je važno održati tijelo dobro hidriranim: kao što pijemo vodu kako bismo smirili napad kašlja, tako treba da je pijemo i tokom dana da bismo sluznice održali stalno vlažnim", savjetuje stručnjak.

2. Pušenje

Kod pušača je prisutnost kašlja gotovo konstantna zbog neprekidne nadraženosti koju vrši dim na sluznice u disajnom sistemu. Uočeno je da je jutarnji kašalj kod pušača starih između 40 i 55 godina često početni simptom hronične opstruktivne bronhopneumopatije, progresivne plućne bolesti u kojoj su zapravo objedinjene dvije bolesti: hronični bronhitis ili hronična upala bronhija i plućni emfizem koji prouzrokuje nepovratno uništavanje alveola.

foto: Shutterstock

"To je kao da se u plućima stvaraju 'rupe', više ili manje velike i brojne, koje smanjuju površinu za izmjenu gasova, odnosno dijela tkiva u kojem dolazi do apsorpcije kiseonika i izlučivanja ugljen-dioksida", opisuje dr Zanasi. Zbog toga kod pušača, naročito onih u pomenutim godinama, jutarnji kašalj uvijek treba istražiti pomoću spirometrije, bezbolnog pregleda koji mjeri kapacitet disanja te može da otkrije dijagnozu hronične opstruktivne bronhopneumopatije prije nego što se pojave simptomi.

3. Gorušica

I gastroezofagealni refluks (gorušica ili osjećaj pečenja u grudima osnovni je simptom refluksa odnosno povratka želudačne kisjeline u jednjak) ujutro može izazvati kašalj koji je obično praćen disfonijom, promjenom glasa koji postaje hrapav te dolazi do potrebe za čestim nakašljavanjem.

"U tom slučaju, pojava jutarnjeg kašlja usko je povezana s ishranom prethodne večeri: ako je večera bila izrazito obilna i pogodovala je nastanku refluksa, ujutro će se javiti kašalj. U suprotnom, neće doći do tog refleksa" - ističe stručnjak za kašalj. Ovaj oblik refluksa naziva se atipičnim jer ne uključuje povrat kisjelog sadržaja, žarenje u grlu i druge simptome gastritisa. Jedini simptomi su upravo jutarnji kašalj i disfonija koji se javljaju samo u „kritičnim” danima, odnosno onda kad je hrana prethodne večeri bila takva da je podstakla refluks.

4. Alergija

Prije svega u periodima smjene godišnjih doba, jutarnji kašalj može biti povezan s alergijom koja uključuje disajne puteve i koja, između ostalih simptoma, izaziva curenje iz nosa.

foto: Shutterstock

"Noću, u ležećem položaju, sluz se zadržava i nakuplja pa ujutro osjećamo potrebu da izbacimo suvišni sekret. U tom slučaju kašalj nije suv već produktivan" - ističe dr Zanasi. Za tačnu dijagnozu potrebno je napraviti takozvani 'Prick test' koji se sastoji od stavljanja različitih alergena u kontakt s kožom: stavlja se po kap od svakog na kožu podlaktice lagano je bockajući sterilnom lancetom. Eventualni pozitivan nalaz prepoznaje se po pojavi malih mjehurića koji svrbe lokalizovanih na mjestu kontakta alergena s kožom u roku od 15 minuta.

"Kad se utvrdi alergija, najdjelotvornija prevencija sastoji se u potpunoj eliminaciji alergena ili u usvajanju korisnih strategija za ograničavanje širenja alergena, poput temeljnog čišćenja prostora u kojem spavamo", savjetuje dr Zanasi. U slučaju alergije na polen je vrlo teško postići potpunu eliminaciju alergena jer bi to značilo ne izlaziti iz kuće i uvijek držati zatvorene prozore pa su zato prva linija terapije bazirane na antihistaminicima koje treba uzimati pod nadzorom ljekara.

5. U ambijentu ima nešto nadražujuće

Neki ljudi dodaju esencijalna ulja i parfeme u ovlaživače vazduha. Iako oni mogu imati prijatan miris, neke stvari koje isparavaju mogu biti nadražujuće za sluznicu grla i tjerati nas na kašalj čim se ujutro probudimo.

Kada se zabrinuti

"Ako se jutarnji kašalj uvijek iznova periodično javlja ili traje više od 15 do 20 dana bez nekog jasnog uzroka, trebalo bi obaviti specijalistički pregled kako bi se otkrilo šta stoji u podlozi tog kašlja", ističe dr Zanasi. Iako na tržištu postoji velik broj ljekova za kašalj koji obećavaju olakšanje i prestanak neprijatnog kašlja, izbjegavanje traženja uzroka kašlja nije dobra ideja.

"Bolje je otkriti što je u podlozi kašlja i odrediti najbolje rješenje za svakog pojedinog pacijenta, imajući na umu da su odgovarajuća svakodnevna hidratacija i ovlaženost prostora najbolja početna tačka za sve" - zaključuje stručnjak za kašalj dr Zanasi, prenosi Živim.hr.