Ko je Julija, "neustrašiva i principijelna" udovica preminulog kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog
Uprkos drugačijoj ulozi u prošlosti, Julija Navaljna je uvijek davala ključnu podršku suprugu i imala je najveće zasluge za njegovo izvlačenje iz Rusije 2020. godine, kada je prebačen na liječenje u Njemačku poslije trovanja nervnim agensima novičok
Julija, udovica preminulog kritičara Kremlja Alekseja Navaljnog, dosad je bila u senci, stavljajući se prevashodno u ulogu supruge i majke, a ne političarke.
Ali, posle smrti njenog supruga 16. februara i strastvenog vapaja za pravdom na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, verovatno nehotice je postala prva figura ruske opozicije.
Uprkos drugačijoj ulozi u prošlosti, Julija Navaljna je uvek davala ključnu podršku suprugu i imala je najveće zasluge za njegovo izvlačenje iz Rusije 2020. godine, kada je prebačen na lečenje u Nemačku posle trovanja nervnim agensima novičok.
Opisivali su je kao „prvu damu" ruske opozicije, a Aleksej je govorio da bez nje ne bi mogao da nastavi očajničku i usamljeničku borbu protiv Kremlja.
- Aleksej Navaljni: Šta znamo do sada o njegovoj smrti
- Aleksej Navaljni, najglasniji Putinov kritičar
- Navaljni umro od „sindroma iznenadne smrti", supruga poručila da će „nastaviti borbu za slobodnu Rusiju"
Njihova ljubavna priča i porodični život sa dvoje dece, koji su delili sa javnošću, bili su inspiracija onima koji su ih podržavali.
Julijino devojačko prezime je Ambrosimova, rođena je u Moskvi 1976. i ćerka je cenjenog ruskog naučnika Borisa Ambrosimova.
Stekla je diplomu iz ekonomije, započela je karijeru u bankarstvu, ali je se odrekla kako bi podizala njihovo dvoje dece kada je Aleksej Navaljni postao relevantna opoziciona ličnost u ruskoj politici.
Upoznali su se 1998. na odmoru u Turskoj i dve godine kasnije su se venčali.
Tada nije bilo naznaka da će Aleksej postati poznat.
„Nisam se udala za advokata koji obećava ili za opozicionog lidera.
„Udala sam se za mladića po imenu Aleksej", rekla je Julija Navaljna za nedeljnik Sobesednik 2020. godine.
Čini se da je delila suprugove političke stavove od početka, a u prvoj deceniji 21. veka oboje su bili članovi liberalne partije Jabloko.
Do trovanja Alekseja Navaljnog 2020. godine nije bila naročito prisutna u javnosti i tek nekoliko puta se pojavila javnim događajima i držala govore.
Kada su Alekseja bolesnog odveli u sibirski grad Omsk u avgustu te godine, pisala je direktno ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i tražila je da mu dozvole da se leči u Nemačkoj.
„Svakog trenutka dok smo bili tamo razmišljala sam: 'Moram da ga izvučem'", rekla je Julija ruskom režiseru dokumentarnih filmova Juriju Dudu.
Navaljni je uspeo da ode iz Rusije uz pomoć nemačke humanitarne organizacije.
Nekoliko meseci posle završetka lečenja, Julija se vratila sa njim u Moskvu i bila je prisutna kada su ga uhapsili neposredno posle ulaska u zemlju.
Navaljni je ostatak života proveo iza rešetaka.
Majkl Mekfol, bivši američki ambasador u Rusiji, opisao je Juliju kao „neustrašivu i principijelnu".
Rekao je tada i da će ona biti pod velikim pritiskom da postane prisutnija u javnosti i da „ima sve što je potrebno" za takav angažman.
„Navaljni nije mogao da ima bolju životnu partnerku od Julije Navaljne. Ona deli njegova ubeđenja, njegovu hrabrost i neustrašivost", rekao je Mekfol za američku televiziju NBC.
„Uz to, odgajila je i zaštitila njihovu decu na način koji izaziva duboko divljenje među onima koji podržavaju demokratiju u Rusiji.
„Nema dileme, Julija je spasla život njenog supruga", dodao je.
- Navaljni za BBC: Sve ukazuje da Putin stoji iza trovanja, zašto moju krv traže od Merkel
- Šta su nervni agensi „novičok“
- Za nezadovoljstvo je potrebna hrabrost, a pristalice Navaljnog su odlučne
Kada je Navaljni uhapšen pred izbore u Rusiji 2020. godine, Julija je izjavila da neće slediti put Svetlane Tihanovskaje, beloruske opozicione liderke u izgnanstvu koja se kandidovala na izborima u Belorusiji.
Mnogi smatraju da je Tikanovskaja pobedila na predsedničkim izborima u avgustu 2020. godine, ali da je navodno Aleksandar Lukašenko pokrao izbore i dobio novi predsednički mandat.
Ipak, govor Julije Navaljne u Minhenu i obraćanje pratiocima putem društvenih mreža na ruskom bili su nabijeni emocijama, što bi moglo da bude pokazatelj da je promenila stav.
„Potrebna nam je slobodna, mirna i srećna Rusija. Divna Rusija budućnosti, o kojoj je moj suprug sanjao", navela je u objavljenoj video poruci.
„Takvu zemlju želim da gradim zajedno sa vama, zemlju koju je Aleksej Navaljni zamišljao.
„To je jedini način da nezamisliva žrtva koju je podneo ne bude uzaludna, nema drugog načina", poručila je Julija Navaljna.
Jedan od poslednjih snimaka Navaljnog pre smrti:
Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
( BBC Serbian Naslovna strana )