Dokumentarni film o postkolonijalizmu osvojio Zlatnog medvjeda na festivalu u Berlinu

"Dahomey" je priča o restituciji (u novembru 2021. u Beninu), 26 djela koje su francuske kolonijalne trupe opljačkale 1892. godine

10304 pregleda0 komentar(a)
Mati Diop, Foto: Reuters

Žiri 74. Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu dodijelio je glavnu nagradu Zlatnog medvjeda, francusko-senegalskoj rediteljki Mati Diop za dokumentarni film "Dahomey" koji se bavi pitanjem restitucije umjetničkih djela ukradenih u Africi za vrijeme kolonijalizma.

Nagrađivanjem filma koji se direktno bavi postkolonijalnim pitanjem, žiri kojim je predsjedavala meksičko-kenijska glumica Lupita Nijong'o, prva crnkinja na čelu žirija, ostao je vjeran političkoj tradiciji Berlinala.

"Možemo da zaboravimo prošlost, što je neprijatan teret koji nas sprečava da se razvijamo, ili da preuzmemo odgovornost za tu prošlost, iskoristimo je i napredujemo", rekla je rediteljka Diop citirajući poznatog intelektualca sa Martinika Emea Sezera.

"Kao filmski stvaralac francusko-senegalskog porijekla, afro-potomak, odabrala sam da budem jedna od onih koji odbijaju da zaborave, koji odbijaju amneziju kao metodu", dodala je 41-godišnja rediteljka.

"Dahomey" je priča o restituciji (u novembru 2021. u Beninu), 26 djela koje su francuske kolonijalne trupe opljačkale 1892. godine.

To je drugi afrički film koji je dobio Zlatnog medvjeda, poslije južnoafričkog ostvarenja "U-Carmen e-Khaielitsha" Marka Dornford-Meja 2005. godine.

Žiri 74. Berlinala dodijelio je i nagradu za najbolju glumu rumunsko-američkom glumcu Sebastijanu Stanu za ulogu u filmu "A Different Man".

Gran pri žirija dodijeljena je stalnom gostu festivala, južnokorejskom reditelju Hong Sang-su za film sa Izabel Iper "A Traveller's Needs", a nagrada žirija je pripala filmu "Empire" reditelja Brunoa Dimona.

Tokom festivala koji je počeo 15. februara, počasnog Zlatnog medvjeda je dobio čuveni reditelj Martin Skorseze.