Priča o mladim danima članova benda "Guns N' Roses": Loš momak iz Lafajeta i družina

Dok je Aksel imao zavidan skor hapšenja, još kao dijete Sleš je upoznao Dijanu Ros, Bila Kozbija, Stivija Vondera, Džona Lenona

443 pregleda1 komentar(a)
Guns N' Roses (Novine), Foto: Societyofrock.com
06.08.2017. 17:05h

Osim njihovih vjernih fanova, mnogi ne znaju da je Aksel Rouz, prije nego je počeo da pjeva o razvratnom životu u Los Anđelesu, pozivajući fanove u holivudsku džunglu, živio u okruženju koje teško da biste spojili s njegovim kasnijim izražajem. Kad je imao samo deset godina, njegov očuh, sveštenik, ga je opalio šakom nakon što ga je zatekao kako sluša Berija Manilova i njegov hit “Mandy”, koji je, po vjerovanju očuha bio koncentrisano zlo. Ovi i mnogi drugi detalji pojavili su se u knjizi "Last of the Giants: The True Story of Guns N' Roses" Mika Vola koji se pozabavio mladim danima članova jedne od najvećih rok senzacija osamdesetih i devedesetih.

Aksel Rouz

U knjizi otkrivamo da je Rouz, inače Vilijam Brus Bejli, do 18. godine već bio "noćna mora svih policajaca" u gradiću Lafajetu u kojem je odrastao, a u dosijeu je imao 20 hapšenja od kojih je, tvrdi Rouz, bio kriv u samo pet slučajeva.

“Sudski spisi pokazuju da je od jula 1980. do maja 1982. proveo čak 10 dana u zatvoru, a radilo se o optužbama za tuče, delinkvenciju, opijanje u javnosti, ometanje posjeda i vandalizam", piše Vol i dodaje da je Rouz, u trenutku kada je prvi puta stopirao do Los Anđelesa, tehnički kršio uslovnu kaznu. Međutim, čitajući o njegovom životu, nije teško pronaći korijene ovog problematičnog ponašanja. Naime, Šeron Lintner, Akselova majka rodila ga je još u srednjoj školi, a njegov otac, Vilijam Rouz, bio je takođe na glasu kao "loš momak iz Lafajeta". Aksel je godinama kasnije, nakon regresijske terapije, izjavio: "Nije mi se svidjelo ni kako me tretirao prije rođenja pa sam nakon rođenja neprestano želio da jeb*ni gad umre". Rouz je nakon terapije tvrdio i da ga je otac seksualno zlostavljao: "Sjećam se igle. Sjećam se da me taj čovjek seksualno zlostavljao i učinio nešto loše mojoj majci jednom kad je došla po mene". Njegov otac napustio je porodicu nakon što je njegov sin napunio dvije godine, a godinu dana kasnije, njegova se majka preudala za sveštenika Stefena Bejlija pa je Rouz odrastao misleći da mu je Bejli pravi otac i koristio njegovo prezime. Odlazili su u crkvu najmanje tri puta sedmično, a Bejli je bio izuzetno strog i sklon kažnjavanju. Znao je da udara Vilijama samo zbog toga jer ga je zatekao kako gleda reklamu u kojoj su se pojavile žene u bikinijima. Čak je, nedugo nakon toga, iz kuće je izbacio televizor. Isto tako, Rouza je tjerao da čita Bibliju pa bi mu često pomagao kod propovijedi. "Naučio je da drži govore pred većim brojem ljudi, a u crkvi je naučio i da svira klavir i pjeva. Iako nikada nije imao podršku oca, u crkvi je kroz muziku pronašao sopstveni identitet", piše Vol i dodaje da bi problemi nastajali kada bi Rouza uhvatio kako svira “Zeppeline”. Sve ovo kasnije je dovelo do problematičnog ponašanja, a Rouz je pobjegao od kuće čim mu se za to pružila prilika.

Džef Izbel

Džef Izbel se još kao tinejdžer dohvatio bubnjeva, a Rouza je upoznao u srednjoj školi, a sjeća se da ga je prvi put vidio kada su ga kroz hodnike jurili profesori. "Pomislio sam, ovaj lik je potpuno lud. Bio bi odličan pjevač", prisjeća se Džef koji je Rouza i natjerao da stane iza mikrofona jednom kad su obojica zapalili za Los Anđeles: "Nije bilo lako u to vrijeme. Ponekad bi znao doći na probe i samo stajati, kao da mu je neprijatno. Nekad je pjevao i u jednom trenutku samo otišao. Nakon toga ga ne bismo vidjeli po tri dana. To je jedna od stvari koja se nije promijenila".

Sleš

Međutim, druga zvijezda benda, gitarista Sleš, imao je potpuno drugačije djetinjstvo. Saul Hadson rođen je u Engleskoj, a sa svojom porodicom se preselio u Los Anđeles kad je imao samo četiri godine. Bio je sin umjetnika i dizajnerke odjeće, a od ranog djetinjstva bio je okružen slavnima. Nadimak Sleš dao mu je glumac Simor Kasel, a nadimak je dobio zato što je neprestano jurcao okolo. Jedan od njegovih babisitera bio je i Dejvid Gefen, isti čovjek koji će godinama kasnije sa Gansima potpisati za svoju izdavačku kuću i pretvoriti ih u zvijezde. Doduše, kada ih je potpisivao, Gefen nije imao pojma da je Sleš zapravo Saul. Kada je njegov otac dizajnirao omot albuma za Džoni Mičel, pjevačica je iskoristili Sleševe crteže, majka je dizajnirala odjeću za Mičel, Ringa Stara, Karli Simon i Dejvida Bouvija s kojim je kratko bila u vezi nakon prekida s Hadsonovim ocem. Još kao dijete Sleš je već upoznao Dijanu Ros, Bila Kozbija, Stivija Vondera i Džona Lenona.Teško je reći radi li se o izloženosti holivudskom životnom stilu ili razvodu roditelja, ali Sleš je postao problematičan još u ranoj mladosti. Do 12. godine već je pušio, opijao se i upražnjavao seks. Bio je opterećen BMX biciklima, a kasnije je ušao u fazu krađa po prodavnicama što je prestalo jednom kada su ga uhvatili kako krade trake iz Tower Recordsa.

Adler i Daf

Baš kao što su se povezali Rouz i Izbel, to je bio slučaj i sa Slešom koji je u srednjoj upoznao Stivena Adlera koji je postao i prvi bubnjar Gansa.

"Par je, prema riječima Saula, postao nerazdvojan. Ubrzo su počeli da konzumiraju 'locker room', jeftinu verziju amil nitrata, a prije nastave bi pušili travu i lutali ulicama Holivuda, pričajući o muzici, osnivanju banda i zarađivanju", piše Vol."

“Išli bismo okolo i upoznavali žene, uglavnom starije, koje bi nas vodile u svoje domove na Beverli Hilsu. Dale bi nam da pijemo, kokain i nahranile nas, a mi bismo ih samo trebali po*ebati. Ponekad bi me pokupio i neki frajer. Zauzvrat bi im morao oralno da ga zadovoljim, a on bi mi dao droge i 30-40 dolara", prisjeća se Adler. Što se Sleša tiče, on se u gitaru zaljubio upravo kod Adlera koji je imao gitaru: "Dao sam mu je i za nedjelju dana pisao je pjesme. Bio je rođen za gitaru".Dvije ekipe spojile su se preko mladog gitariste Trejsija Gansa koji je kasnije postao frontmen grupe LA Guns. Gansi, četiri buduća člana GnR-a i još nekoliko ljudi narednih su nekoliko godina nastupali po klubovima, dijelili droge, a često i djevojke. Pank muzičar iz Sijetla, Majkl Daf Mekagan, do priključivanja Gansima već je bio veteran jer iza sebe je imao svirke sa preko 30 bendova, a u Los Anđeles se doselio 1984. Nakon što se javio na oglas u jednim lokalnim novinama (The Recycler), stupio je u kontakt s Hadsonom i nastao je jedan od najvećih bendova u istoriji roka.