Viši sud ukinuo presudu kojom je Opština Budva morala da Vladi nadoknadi skoro 30 miliona eura
"Spriječena je blokada od preko 30 miliona eura. Plaćanje Vlade u decembru 2019. godine iz potpuno koruptivnog pravnog posla sa WTE i člana organizovane kriminalne grupe Gintera Fausta je bilo i jeste štetno i pravno nedopustivo", saopštio je advokat Opštine Budva Vladan Bojić
Viši sud u Podgorici ukinuo je presudu kojom je Opština Budva morala da Vladi nadoknadi najmanje 29,3 miliona eura plaćenih po aktiviranoj garanciji njemačkom WTE. Viši sud je predmet vratio kotorskom sudu i naložio novi postupak, prenosi Portal RTCG.
Prvobitnom presudom, Opština Budva je bila dužna da državi Crnoj Gori, odnosno Ministarstvu finansija, vrati skoro 30 miliona eura koliko je prije pet godina aktiviranjem državne garancije naplatio njemačko-austrijski koncern WTE/EVN, koji je potom napustio postrojenje za tretman otpadnih voda u bečićkom naselju Vještice.
No, nakon žalbe advokata Vladana Bojića, zastunika Opštine Budva, do toga barem zasad neće doći.
Bojić kaže za Portal RTCG da je ova odluka Višeg suda dobra vijest za građane Budve.
"Spriječena je blokada od preko 30 miliona eura. Plaćanje Vlade u decembru 2019. godine iz potpuno koruptivnog pravnog posla sa WTE i člana organizovane kriminalne grupe Gintera Fausta je bilo i jeste štetno i pravno nedopustivo", saopštio je Bojić.
On je rekao da bi u slučaju da žalba nije usvojena šteta bila enormna, te da u konačnu cifru treba uračunati i kamate od 2019. godine.
"Treba naglasiti da je Privredni sud iako stvarno nenadležan, privremenom mjerom za taj iznos, maja 2020. godine blokirao račun Opštine Budva, sve do oktobra 2020. godine kad je usvojen naš prigovor o nenadležnosti i tada ukinuo sopstveno rešenje o privremenoj mjeri, oglasio se nenadležnim i predmet ustupio stvarno i mjesno nadležnom Osnovnom sudu u Kotoru. Tim je odblokiran račun Opštine Budva", kaže Bojić.
Ministarstvo finansija je tvrdilo drugačije, pojašnajavajući da je tužbom traženo da Opština državi nadoknadi 29,3 miliona eura plaćenih WTE angažovanom na projektu za otpadne vode na osnovu ugovora koji su sklopili sa ovom kompanijom 2009. godine.
Kotorski Odnovni sud presudio je ranije da je Opština Budva dužna da Vladi plati milione koja je krajem 2019. godine isplaćena na ime državne garancije njemačko austrijskom koncernu WTE/EVN na ime izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda u Bečićima.
"Nakon što je austrijsko-njemačka kompanije WTE suprotno ugovorima i sporazumima jednostrano napustila Postrojenje za tretman otpadnih voda u Bečićima, Opštini Budva je dostavila falsifikovanu garanciju od 66 miliona na plaćanje a Vladi Crne Gore na iznos od 29,5 miliona. Odbili smo da platimo koruptivni posao u kojem je bivši direktor kompanije Faust priznao i sklopio sporazum o priznanju krivice zbog davanja korupcije u iznosu od tri miliona eura. Čitav posao osmišljen je i sproveden na kriminalno organizovan način kako bi se ispumpalo 100 miliona iz budžeta građana Budve", saopštio je ranije predsjednik Skupštine opštine Budva Nikola Jovanović.
On je medijima kazao da je i pored brojnih upozorenja od Opštine Vlada izvršila plaćanje.
Firma WTE je krajem 2019. godine naplatila državnu garanciju od 29,3 miliona eura od Vlade tadašnjeg premijera Duška Markovića, da bi već u januaru 2020. godine napustilka projekat. Danas se vode dva međunarodna arbitražna postupka.
Ranije su iz Ministarstva saopštili da je WTE poslije višegodišnjih pregovora između Opštine i kompanije, 13.1 decembra 2019. godine, dostavio Opštini i Ministarstvu finansija protest za plaćanje garancije.
"Shodno tom zahtjevu, Ministarstvo finansija je 27.12.2019. godine, izmirilo obaveze po tom pozivu" istakli su iz tog resora.
U skladu sa pozivom i odredbama garancije, Vlada je platila garanciju u skladu sa svojim preuzetim obavezama.
"Što se tiče pitanja same garancije i tvrdnje da se radi o ugovoru i da je garanciju bilo moguće osporiti na bilo koji način, te tvrdnje su neistinite, netačne, i pravno neutemeljene. Neispunjenje obaveza, bez pravnog osnova, otvara vrata da se država kod međunarodnih referentnih institucija javi kao institucija koja ne ispunjava svoje obaveze", kazali su iz Ministarstva.
To bi, kako su tvrdili, sa jedne strane, dovelo da toga da država ne može ili po vrlo skupim uslovima zaključuje kreditne aranžmane, a sa druge strane, stvorilo mogućnost da svi kreditori, zbog neizvršenja obaveza, proglase svoje kredite dospjelim i zahtjevaju ubrzanu isplatu svih aranžmana.
"Suvišno je govoriti o posljedicama takvog scenarija, koje bi bile katastrofalne po državu", rekli su ranije iz Ministarstva.
( Ne.V. )