Dvije Iranke uhapšene zbog plesa na trgu u Teheranu

U odvojenom incidentu u Kuomu, gradu poznatom po svom vjerskom značaju, sukob u medicinskom centru prerastao je u nacionalnu kontroverzu

2460 pregleda1 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Reuters

Dvije Iranke privedene su nakon što se na društvenim mrežama pojavio video koji ih prikazuje kako plešu na trgu Tajriš u Teheranu. Bile su obučene kao izmišljeni lik iz iranskog folklora poznat kao "Hadži Firuz".

Hadži Firuz se tradicionalno povezuje sa proslavama koje prethode Norouzu, persijskoj novoj godini, koja obilježava početak proljeća 20. marta.

Vlasti su ocijenile njihov nastup činom "društvenog prkosa", što je dovelo do njihovog hapšenja po nalogu tužioca u Teheranu zbog "počinjenja djela kršenja normi", prema izvještajima poluzvanične novinske agencije Tasnim.

Tenzije u Iranu rastu zbog ponašanja Iranaca u javnosti i provođenja pravila oblačenja, posebno kod žena.

U odvojenom incidentu u Kuomu, gradu poznatom po svom vjerskom značaju, sukob u medicinskom centru prerastao je u nacionalnu kontroverzu.

Incident se dogodio kada se na društvenim mrežama pojavio video koji prikazuje sveštenika koji snima ženu bez hidžaba dok je dovodila dijete u kliniku.

Vidno šokirana majka molila je sveštenika da izbriše neovlašteni snimak, ali je on insistirao da se ona mora pridržavati pravila o hidžabu.

Ovo je izazvalo reakciju na društvenim mrežama, a prvi izvještaji su tvrdili da je žena, zajedno sa osobljem klinike, bila suočena s hapšenjem od strane obavještajnih službi Korpusa garde islamske revolucionarne revolucije.

Takođe su tvrdili da je medicinski centar privremeno zatvoren.

Međutim, vladine i pravosudne vlasti su odbacile te tvrdnje i saopštile da nije bilo hapšenja u vezi sa incidentom.

Tužilac Kuoma je naknadno naložio istragu kako bi se identifikovali odgovorni za distribuciju snimka u medijima.

Hidžab ili marama za glavu i vrat, postala je obavezna za žene i djevojčice starije od devet godina 1981. godine, dvije godine nakon Islamske revolucije u Iranu. Taj potez izazvao je proteste koje su nove vlasti brzo ugušile.

Mnoge žene su prekršile pravilo tokom godina i pomjerile granice onoga za što zvaničnici kažu da je prihvatljiva odjeća.

Od septembra 2022. godine, kada je 22-godišnja Mahsa Amini umrla dok je bila u policijskom pritvoru zbog navodnog kršenja pravila oblačenja, hiljade Iranaca izašlo je na ulice tražeći više sloboda i prava za žene.

Uhapšeno je nekoliko hiljada ljudi, uključujući mnoge demonstrante, kao i novinare, advokate, aktiviste, branitelje digitalnih prava i druge.

Najmanje devet demonstranata je pogubljeno nakon onoga što su grupe za ljudska prava i nekoliko zapadnih vlada nazvali "lažnim" suđenjima.