Prva banka pod mjerama CBCG: Acu Đukanoviću manjka šest miliona eura

Za dva miliona već raspisana emisija. Pravo na kupovinu akcija imaju postojeći akcionari po cijeni od 127 eura, šest puta većoj od berzanske

69548 pregleda52 komentar(a)
Foto: Boris pejovic

Prvoj banci je potrebna dokapitalizacija od šest miliona eura u narednih pet godina, od čega dva miliona u ovoj godini, navedeno je u prospektu javnog poziva za emisiju novih akcija kojeg je banka uputila postojećim akcionarima 5. marta.

Skupština akcionara Prve banke je ovu odluku o dokapitalizaciji donijela 29. decembra prošle godine. Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, odluka o ovom emisiji je donijeta nakon mjera koje je sprovela Centralna banka kako bi se omogućio nastavak rada banke u skladu sa uslovima iz Zakona o kreditnim institucijama.

Revizori u posljednje tri godine na finansijske iskaze banke daju mišljenje sa rezervom uz skretanje pažnje gdje ukazuju da odliv depozita i druge aktivnosti “ukazuju na postojanje materijalno značajne neizvjesnosti koja može izazvati sumnju u sposobnost banke da nastavi sa poslovanjem po načelu stalnosti”. Krajem prošle godine je propao pokušaj najvećeg akcionara Aca Đukanovića da proda većinski paketa akcija ove banke investitoru iz Srbije Davoru Macuri.

Iz Centralne banke su potvrdili “Vijestima” da su donijete mjere u vezi sa Prvom bankom, ali da ne mogu saopštiti detalje zbog tajnosti podataka.

“Nakon sprovedene kontrole poslovanja Prve banke, Centralna banka je u skladu sa zakonom, Banci izrekla supervozorske mjere, čiji je cilj blagovremeno preduzimanje aktivnosti za poboljšanje sigurnosti i stabilnosti poslovanja Banke, kao i otklanjanje utvrđenih nepravilnosti. Podsjećamo da su saglasno Zakonu o kreditnim institucijama i ostalim pozitivnim propisima, sve supervizorske mjere koje izriče Centralna banka označene stepenom ‘povjerljivo’, uključujući i utvrđene rokove i način postupanja kreditne institucije”, navedeno je u odgovoru iz CBCG kojeg potpisuje direktor Direkcije za licenciranje, odobrenja, mjere i ocjenu usklađenosti u Sektoru za kontrolu CBCG Nikola Bašanović.

Iz Prve banke nisu direktno odgovorili na pitanje zbog čega dokapitalizuju banku i da li to rade na zahtjev Centralne banke.

“Skupština akcionara Prve banke na sjednici održanoj 29.12.2023. godine kvalifikovanom većinom donijela je Odluku o XIX emisiji akcija po osnovu javne ponude. Predmetna Odluka je odobrena rješenjem Komisije za tržište kapitala od 29.02.2024. godine, kojim je Komisija za tržište kapitala odobrila prospekt za javnu ponudu od 15.648 običnih akcija, pojedinačne nominalne vrijednosti 127,82€, serije ‘RE-18’, u ukupnom obimu emisije akcija od 2.000.127,36€. Shodno prethodno navedenom, akcionari su koristeći svoja vlasnička prava, samostalno odlučili o dokapitalizaciji”, navedeno je iz Prve banke.

Prva banka sada ima 410 hiljada akcija čija je nominalna vrijednost 127,82 eura, tako da je ukupni nominalni kapital banke 52,4 miliona eura. Prema izvještaju o poslovanju banke sa kraja prošle godine akcijski kapital banke iznosi 55,4 miliona eura, akumulirani gubitak je 33 miliona, ostale rezerve su 10,8 miliona eura, tako da je ukupni kapital procijenjen na 33,3 miliona eura.

Akcijama banke je na berzi posljednji put trgovano po cijenama od 20,5 eura, a sada na berzi nema ponuda za kupovinu ni po tim cijenama. Tržišna vrijednost banke, prema cijenama akcija sa berze, jeste 8,4 miliona eura. To znači da će akcionari koji učestvuju u dokapitalizaciji akciju plaćati 127,82 eura, šest puta više od berzanske cijene.

Akcionari banke, koji su bili vlasnici akcija na dan donošenja odluke 29. decembra, imaju pravo kupovine ovih akcija u skladu sa procentualnim učešćem u kapitalu banke u roku od 60 dana od objavljivanja emisije, odnosno do 4. maja. Ukoliko se na ovaj način u predviđenom roku ne kupe akcije, u dodatnom roku od tri mjeseca postojeći akcionari (koji su učestvovali u prvom krugu) mogu kupiti akcije koje nisu preuzeli drugi akcionari.

Akcionari novac za kupovinu akcija uplaćuju na poseban račun Prve banke i taj novac postaje njen kapital. Prema pravilima iz prospekta, emisija akcija će se smatrati uspješnom ukoliko postojeći akcionari kupe 65 odsto emitovanih akcija. Ukoliko emisija bude neuspješna, banka vraća novac akcionarima koji su ga uplatili.

Državnom EPCG-u može biti ugrožena imovina od 19 miliona eura

Da li će državna kompanija Elektroprivreda učestvovati u dokapitalizaciji Prve banke, zvanično odlučuje Odbor direktora, ali će prema informacijama “Vijesti” tražiti mišljenje Vlade.

EPCG je vlasnik je 81 hiljade običnih akcija sa pravom glasa ili 19,76 odsto, kao i tri hiljade takozvanih prioritetnih akcija bez prava glasa.

Obje ove grupe akcija po nominalnim cijenama vrijede 13 miliona eura.

EPCG ima pravo da učestvuje u ovoj emisiji akcija tako što bi u prvom krugu dokapitalizacije mogao da kupi 19,76 odsto emitovanih akcija (3.092 akcije) što je oko 400 hiljada eura.

U drugom krugu dokapitalizacije, EPCG bi mogao da kupi preostale akcije koje ne kupe drugi akcionari.

Ukoliko bi emisija akcija bila nesupješna, Prva banka bi bila u ozbiljnom problemu koji bi u najgoroj varijanti mogao voditi u stečaj.

U tom slučaju EPCG bi u svojim bilansima izgubiio procijenjeni kapital za svoje akcije od 13 miliona eura.

Ova državna kompanija ima i subordinisani kredit od šest miliona eura u Prvoj banci, kojeg ranije nije mogla povući zbog zabrane CBCG jer bi to ugrozilo banku. U slučaju stečaja ove banke, EPCG bi izgubio i ovaj novac, tako da bi ukupna šteta zvanično bila 19 miliona eura.

Miro Vračar biće novi član uprave banke

Prva banka prihvatila je zahtjev EPCG da ponovo održi Skupštinu akcionara 27. marta na kojoj bi ponovo bio biran Nadzorni odbor.

Prema informacijama “Vijesti” kandidat državne energetske kompanije za člana uprave Prve banke je Miro Vračar, finansijski savjetnik izvršnog direktora, za čije imenovanja je Centralna banka CG već dala saglasnost.

Prethodno je Skupština akcionara održana početkom febraura, ali EPCG nije bio obaviješten o tome, zbog čega je produžen mandat njenom dosadašnjem predstavniku Velizaru Čoloviću.