Naučnici kažu da su uspješno eliminisali HIV iz zaraženih ćelija
CRISPR djeluje kao makaze, ali na molekularnom nivou, reže DNK tako da se "loši" djelovi mogu ukloniti ili deaktivirati
Naučnici kažu da su uspješno eliminisali HIV iz zaraženih ćelija koristeći tehnologiju za uređivanje gena CRISPR.
CRISPR djeluje kao makaze, ali na molekularnom nivou, reže DNK tako da se "loši" djelovi mogu ukloniti ili deaktivirati, piše Bi-Bi-Si.
Postojeći lijekovi protiv HIV-a mogu zaustaviti virus, ali ga ne mogu eliminisati, stoga su ovi nalazi važan korak naprijed u liječenju ove bolesti.
Međutim, radi se tek o početnoj fazi istraživanja.
Stručnjaci sa univerziteta Amsterdam napominju da ova studija za sada predstavlja samo koncept tretmana i da će trebati pričekati prije razvoja lijeka.
Tim iz Amsterdama nije jedini koji pokušava pobijediti HIV putem CRISPR tehnologije.
Iz američke kompanije Excision BioTherapeutics navode da tri dobrovoljca s HIV-om nakon 48 sedmica nemaju ozbiljne nuspojave od tretmana. Njihovo istraživanje je još uvijek u toku.
Virolog, Džonatan Stoj, sa Instituta Francis Crick u Londonu smatra da je uklanjanje HIV-a iz svih ćelija koje bi ga mogle sadržavati ekstremno izazovno.
"Postoji zabrinutost zbog mogućih dugoročnih nuspojava. Pretpostavljam da će proći mnogo godina prije nego što terapija temeljena na CRISPR tehnologiji postane rutina - čak i pod pretpostavkom da je učinkovita."
HIV inficira i napada ćelije imunološkog sistema i putem njihove mašinerije izrađuje svoje kopije. Čak i uz učinkovito liječenje, mnoge inficirane ćelije ulaze u stanje mirovanja ili latentno stanje, odnosno još uvijek sadrže genetski materijal HIV-a bez aktivnog stvaranja virusa.
Većini zaraženih treba doživotna antiretrovirusna terapija. Ako prestanu uzimati ljekove, uspavani virus se može ponovno probuditi i uzrokovati probleme.
( Radio Slobodna Evropa )