MERT o Zakonu o šumama: Prioritet je zaustavljanje procesa degradacije šuma i kontrola prijetnji po šumske ekosisteme

Svjetski dan šuma se na inicijativu Ujedinjenih nacija tradicionalno obilježava 21. marta svake godine, u cilju proslave i podizanja svijesti o značaju svih vrsta šuma

1793 pregleda0 komentar(a)
Panel diskusija, Foto: Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva govorili su o novinama koje će donijeti novi Zakon o šumama, te podsjetili da je prioritet zaustavljanje procesa degradacije šuma i kontrola prijetnji po šumske ekosisteme, piše u saopštenju Ministarstva turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERT), povodom panel diskusije u sklopu obilježavanja Svjetskog dana šuma u prostorijama Evropske kuće, danas u Podgorici.

“U cilju očuvanja šuma ustanovljen je koncept održivog gazdovanja šumama, koji podrazumijeva upravljanje šumama na način da se očuva biodiverzitet, a produktivnost, vitalnost i potencijal šuma bude na nivou kojim se zadovoljavaju ekološke, ekonomske i socijalne potrebe i današnje i budućih generacija, a da se pritom ne ugroze ili oštete neki drugi ekosistemi”, kazao je Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković.

Svjetski dan šuma se na inicijativu Ujedinjenih nacija tradicionalno obilježava 21. marta svake godine, u cilju proslave i podizanja svijesti o značaju svih vrsta šuma, piše u saopštenju.

"Šumski ekosistemi pružaju ključne i raznovrsne usluge i vrijednosti ljudskom društvu, primarno predstavljajući stanište za veliki broj biljnih i životinjskih vrsta; kroz skladištenje ugljenika iz atmosfere; sprečavaju degradaciju zemljišta i smanjuju rizike od prirodnih katastrofa; predstavljaju lokalitete od vrijednosti u različitim kulturnim i društvenim kontekstima, te doprinose ekonomskom razvoju kroz obezbjeđivanje hrane, vlakana, drveta i drugih šumskih proizvoda", kazali su iz MERT-a.

Ministar turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Vladimir Martinović, istakao je, kako kažu, da su šume najveće bogatstvo Crne Gore, dodajući da "poboljšanjem statusa šuma kroz zajedničko djelovanje, utičemo na povećanje ponora emisija CO2, dok se istovremeno postižu i drugi pozitivni efekti, kao što su očuvanje biodiverziteta, poboljšanje kvaliteta vazduha, te sprečavanje erozije zemljišta".

U saopštenju piše da se Martinović osvrnuo na značaj aktivnosti koje se realizuju u okviru GEF7 projekta, a u tom kontekstu, kazali su, konsultanti Mensura Nuhodžić Ferlin i Slaviša Lučić, predstavili su Izvještaj o nedrvnim šumskim proizvodima koji je pripremljen kroz GEF7 projekat.

"Podsjećamo, Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je nedavno realizovalo aktivnosti usmjerene na uspostavljanje zvanične saradnje sa JP Nacionalni parkovi u cilju nabavke inovativne opreme za digitalizaciju monitoringa šumskih područja, te potpisalo Memorandum o saradnji sa Savezom izviđača Crne Gore u cilju uključivanja mladih, kako u obuke i podizanje svijesti o značaju čuvanja biodiverziteta, tako i u postavljanje i kontrolu upotrebe navedene opreme", zaključuje se u saopštenju.