Grupa B: Pirinejski derbi za prvo mjesto, Iranu i Maroku samo mrvice nade

Grupa B: Španija, Portugal, Iran, Maroko

61 pregleda0 komentar(a)
Grupa B, Foto: Reuters
13.06.2018. 07:00h

Grupa B donosi pirinejski derbi, obračun dva posljednja prvaka Evrope - duel Španije i Portugala, već u prvom kolu, 15. maja u Sočiju, vjerovatno će odlučiti ko ide u osminu finala sa prve, a ko sa druge pozicije.

Jer, Iranu i Maroku, iako se uopšte ne radi o naivnim reprezentacijama, ne daju se velike šanse da u paklenoj konkurenciji ostvare prolaz.

ŠPANIJA - DOBITNI SPOJ ISKUSTVA I MLADOSTI?

Da bi se shvatilo sa kakvim timom Španija dolazi na Svjetsko prvenstvo, možda je bolje prvo vidjeti listu igrača koji nisu mogli da se nađu u avionu za Rusiju.

Ovo su samo neki od njih: Alvaro Morata, Markos Alonso, Sesk Fabregas i Pedro (Čelsi), Ander Erera i Huan Mata(Mančester junajted), Havi Martines (Bajern), Hose Kaljehon(Napoli), Vitolo (Atletiko Madrid)...

„Furija” ima pakleno jak tim, ali imala ga je i prije četiri godine u Brazilu - tada je eliminisana u grupi, nakon debakla od Holandije i glatkog poraza od Čilea...

Sve je stvar forme, inspiracije, momenta - a čelnici Saveza su odlučili da je momenat za Žulena Lopetegija, mladog selektora, Baskijca, nekadašnjeg golmana Reala i Barselone, kojem su toliko vjerovali da su mi prije Mundijala produžili ugovor do 2020, ne sluteći da će nekadašnji golman dva dana prije starta prvenstva šokantno prihvatiti ponudu Real Madrida!

Lopetegi, koji je selektorski zanat pekao vodeći omladinsku i mladu reprezentaciju Španije, odlučio je da okosnicu nove “crvene furije” čine igrači koje je nekada trenirao u U19 i U21 timu, a koji su sada u najboljim fudbalskim godinama.

Među njima su De Hea (Mančester j.), Koke (Atletiko), Tijago Alkantara (Bajern), Rodrigo Moreno (Valensija), Dani Karvahal, Isko, Lukas Vaskes i Naćo (Real Madrid)... te još mlađi Marko Asensio (Real) i Saul (Atletiko).

Uz podršku iskusnijih, momaka koji su svjetski i evropski šampioni - Serhija Ramosa, Đerara Pikea, Busketsa, Inijeste, Davida Silve... „furija” ima, barem djeluje tako, ubitačan spoj mlađih i iskusnijih...

Način na koji je Španija nedavno u prijateljskoj utakmici demontirala Argentinu (6:1), iako je rival igrao bez Mesija, otkrio je velike, možda i šampionske ambicije reprezentacije koja se 2010. u Južnoj Africi popela na svjetski krov.

No, da bi krenuli ka završnici, Španci prvo moraju da se obračunaju sa prvacima Evrope i Kristijanom Ronaldom - meč sa Portugalcima zakazan je za 15. jun u Sočiju i biće prvi veliki derbi 21. Svjetskog prvenstva u fudbalu.

PORTUGAL - PRVAK EVROPE KOJI JOŠ ČEKA NA MUNDIJALSKI USPJEH

Većina evropskih prvaka bila bi u užem krugu favorita na prvom narednom Mundijalu.

Kada je u pitanju Portugal, situacija baš i nije tako jasna, iako ekipa koja u svojim redovima ima strijelca kakav je Kristijano Ronaldo mora da se posmatra na poseban način.

Portugalci definitivno spadaju u drugu kategoriju favorita na SP u Rusiji, a čini se da im i ta uloga najviše odgovara, jer nikada u istoriji nisu dobro prolazili kada se od njih očekivalo da osvajaju velika takmičenja.

Sada, dvije godine poslije pehara sa Eura, Portugal ide na Mundijal s namjerom da se na turniru zadrži što duže i da polako gradi put do završnice. Baš kao i u Francuskoj 2016...

Makar u grupi problema ne bi trebalo da bude - Španija je favorit za prvo mjesto, reklo bi se da je Portugalu osigurano barem drugo, a mala nada ostaje Maroku i Iranu...

"Prvi cilj je da prođemo grupu, drugi da dođemo do četvrtfinala. Onda ćemo da vidimo - poručio je selektor Fernando Santoš, koji se sastavljajući mundijalski tim odrekao nekih od ključnih ljudi sa Eura, poput Nanija, Edera, Andrea Gomeša...

Upravo je iskusni Santoš, koji se kao selektor dokazao vodeći Grčku, donio mir nacionalnom timu i naučio javnost kako se pravi balans između realnih ambicija i očekivanja.

"Bilo je perioda kada smo imali velike zvijezde, ali kao da nismo gledali druge reprezentacije koje su ih imale više nego mi. Nekada su očekivanja bila ogromna, a igrači nisu s time mogli da se nose - istakao je Santoš.

Portugal se kroz istoriju nije proslavio na svjetskim prvenstvima. Učestvovao je šest puta, a najbolji rezultat mu je treće mjesto sa Euzebijom 1966. godine u Engleskoj.

Prije osam godina je u Južnoj Africi stigao do 1/8 finala, bio je polufinalista 2006, dok je preostala tri nastupa završavao u grupi.

Ronaldo ima 33 godine, u reprezentaciji je od 2003, a odavno je stekao status najvećeg portugalskog fudbalera. Odigrao je najviše mečeva (149), dao je najviše golova (81) u istoriji, ali i dalje može još mnogo toga da ponudi...

IRAN - "PERSIJSKE ZVIJEZDE" SA DŽENTLMENOM NA KLUPI

Prvi put u istoriji Iran je vezao nastupe na mundijalima, zahvaljujući Portugalcu Karlosu Keirošu - džentlmenu na klupi, koji nije doživio poraz u takmičarskom meču još od prošlog Svjetskog prvenstva u Brazilu i meča sa Bosnom i Hercegovinom (3:1). U tom nizu je i Crna Gora (pobjeda Irana pod Goricom u prijateljskom meču, juna 2017).

Samo je Irak, u međuvremenu, u četvrtfinalu Kupa Azije, na penale slomio “persijske zvijezde”. Nije ni čudo što je Iran postao prva azijska selekcija koja je izborila vizu za SP u Rusiji.

Tu se, međutim, ambicije završavaju, ili makar djeluje tako, nakon što je mundijalski žrijeb poslao Iran u grupu B, sa Španijom i Portugalom.

Keiroš, međutim, nije bio nezadovoljan, naprotiv...

"Lično sam srećan, Portugal i Španija su dva posebna tima za mene", kazao je selektor Irana.

Zašto posebna? Keiroš je Portugalac, dok je u Španiji imao najglamurozniji posao u trenerskoj karijeri - vodio je Real Madrid, i to prvu generaciju “galaktikosa”, sa Zidanom, Bekamom, Figom, Ronaldom, Robertom Karlosom i ostalim mega-zvijezdama.

Mnogo hvalospjeva na račun Keiroša, svog nekadašnjeg pomoćnika u Mančester junajtedu, napisao je ser Aleks Ferguson u autobiografiji, a tako ga doživljava i iranska fudbalska javnost, koja sa takvim selektorom potajno vjeruje u čuda...

Prva zvijezda selekcija Irana je napadač ruskog Rubina iz Kazanja Sardar Azmun, koji će se osjećati kao kod kuće kada se “persijske zvijezde” 20. juna sastanu sa Iranom na “Kazanj areni”.

Tu je i Reza Gohanedžar, vezista holandskog Herenvena, ali i nekeda veliki talenat Aškan Dežaga, koji nije dostigao visine kakve su mu predviđale, pa sada nosi dres Notingem Foresta.

MAROKO - VODI IH SPECIJALISTA ZA AFRIČKI FUDBAL

Marokanci su srećni što su opet dio Mundijala, na kojem nisu učestvovali još od 1998. i turnira u Francuskoj, a upravo je Francuz i najzaslužniji za progres “lavova”.

U pitanju je selektor Erv Renar, specijalista za Crni kontinent, jer je u karijeri vodio i Obalu Slonovače, Zambiju, Angolu...

Renar je jedini trener koji je s dvije različite reprezentacije osvajao Kup afričkih nacija - 2011. je to uradio na klupi Zambije, a tri godine kasnije i sa “slonovima”.

Sada ima đavolski težak posao na SP sa Marokom u grupi u kojoj se njegovoj reprezentaciji ne daju šanse za prolaz.

Maroko je grupu u kvalifikacijama (u kojoj su bili i Obala Slonovače, Gabon i Mali) završio bez poraza, imao je po tri pobjede i remija.

Koliko je u pitanju organizovan tim govori i podatak da u šest utakmica u kvalifikacijama nije primio gol (dao je 11).

A ako je Renar najveća snaga Marokanaca, onda je Mehdi Benatija selektorova produžena ruka na terenu.

“U pitanju je vjerovatno i najbolji štoper u Africi”, piše na zvaničnom sajtu Fife.

Defanzivac Juventusa je bez sumnje prva zvijezda, a u Rusiji će javnost obratiti pažnju i na Nabila Dirara (Fenerbahče), desnog beka Real Madrida Ašrafa Hakimija, Junesa Belhandu(Galatasaraj), Fajkala Fažra (Hetafe), Ajaksovog Hakima Zijeha...

Maroko će u Rusiji peti put nastupiti na mundijalima, a najbolji rezultat je imao 198 u Meksiku kada je stigao do osmine finala i izgubio od Zapadne Njemačke.

Barem na jednoj utakmici na Mundijalu “lavovi su favoriti, doduše blagi - u pitanju je premijerna utakmica sa Iranon, 15. juna u Sankt Peterburgu.