U Tivat uplovila jedna od najzanimljivijih jahti na svijetu

Jahta "Delphine", stara gotovo vijek, možda je i jedina u svijetu koju pokreće klasična stara klipna mašina

240 pregleda1 komentar(a)
Jahta, Delphine, Foto: Siniša Luković
03.08.2017. 16:18h

Pregršt velikih i ultramodernih jahti koje ovih dana borave u marini Porto Montenegro u Tivtu, zasjenila je jedna skoro sto godina stara jahta, koja je u Tivat prekjuče stigla iz Italije.

Na samom kraju mula 1 elitnog nautičkog centra, vezana je predivna stara morska dama - jahta „Deplhine“, sagrađena daleke 1921. godine u SAD.

Eleganciju linija ovog 79 metara dugog klasičnog broda oldtajmera koji svojom neprolaznom ljepotom prosto plijeni među često bezličnim i konfekcijski skrojenim modernim mega i superjahtama, dodatno naglašava činjenica i da je „Delphine“ možda i trenutno jedina jahta u svijetu koju pokreće klasična stara klipna parna mašina. Zbog toga ovaj brod u prefiksu svog imena i danas nosi skraćenicu S.S. (steam ship).

Riječ je o dva parostroja tzv.četvorostruke ekspanzije, snage po 750 konja, koje je za ovu jahtu konstruisao američki industrijalac Horas Dodž, jedan od predvodnika istoimene automobilske imperije iz Detroita. Horas i njegov brat Džon 1919. godine prodali su svoj udio od 10 odsto akcija u kompaniji Ford i inkasirali za to vrijeme vrtoglavih 25 miliona dolara, a koje su namijenili za gradnju tada najveće parom pogonjene jahte na svijetu.

Brod nazvan S.S. „Dephine“ po Horasovoj kćerci, izgrađen je u brodogradilištu Great Lakes Engineering Works i porinut u vode američkih Vellikih jezera 1921. Nažalost, nijedan od braće Dodž nije doživio da vidi ostvarenje svog sna o najvećoj parnoj jahti na svijetu, a S. S. “Delphine” je zbog svoje veličine, stila i luksuza, narednih dvadesetak godina bila jedna od glavnih atrakcija u Detroitu i na Velkim jezerima.

Po izbijanju Drugog svjetskog rata, američka Ratna mornarica je kupila ovu predivnu jahtu, ofarbala je u sivo i naoružala, pa je ona od 1942. do 1946. služila kao štabni brod admiral Ernesta Kinga, komandanta RM SAD, pod imenom USS “Dauntles”. Nakon rata jahtu ponovo otkupljuje Horsaova udovica, Ana Dodž, a brod je sljedećih trideset godina promijenio nekoliko vlasnika. Ulaganjem 60 miliona dolara, zapušteni “Dauntles” koji je bio sveden na komad plutajućeg starog željeza, 1997. je u jednom belgijskom brodogradilištu potpuno obnovljen i doveden na svoj pređašnji sjaj i luksuz iz 1921.

Novi remont jahte uslijedio je 2003. kada joj je na cermoniji u Monaku, vraćeno i ori ginalno ime “Delphine”, a kuma joj je ovom prilikom bila monegaška princeza Stefani. U rukama aktuelnog vlasnika “Delphine” se nalazi od 2015, a on je za predivnu staru jahtu platio skoro 20 miliona eura.

Iako je njena unutrašnjost zadržala sav klasični luksuz i ljepotu dizajna iz dvadesetih godina prošlog vijeka, “Delphine” svojim gostima nudi i sve neizostavne moderne detalje jahte iz 21.vijeka, počev od WiFI interneta, preko najmodernije TV i audio-opreme, do satelitstke komunikacije. Jahta pored ostaloga, ima bazen, saunu, wellness centar, frizerski salon, te čitav niz manjih plovila, skutera i druge opreme za zabavu na vodi i za ronjenje. S.S. Delphine deplasmana 1.225 tona postiže maksimalnu brzinu od 12 čvorova, a u njenoj izuzetno luksuznoj unutrašnjosti koju je dizajnirao čuveni njujorški “Tiffany`s”, može se smjestiti 26putnika. O njihovom komforu i sigurnosti staraju se 24 člana posade, a jahta vije portugalsku zastavu što joj omogućava da se na njoj sa punim legitimitetom, obavljaju i ceremonije vjenčanja.